Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 8 – 10 minút
Počet porcií: 2 – 4
 

Najlepší a overený recept na cesto na medovníky, ktorý nájdete aj v knihe Tak ma mama naučila. Medovníky si môžete pripraviť kedykoľvek počas roka, keď vás na nich popadne chuť. Toto cesto na medovníky vám zaručí, že budú mäkučké aj po dlhšom čase. Skúste tento recept portálu Chutné recepty na najlepšie cesto na medovníky. 

Cesto na medovníky

Medovníky sú už celé veky symbolom Vianoc a sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Hoci sa zvyknú celkom často pripravovať aj mimo Vianoc, pretože sú jednoducho veľmi chutné a deti ich obzvlášť zbožňujú. Máme pre vás overený recept na cesto na medovníky a vďaka nemu si ich už nebudete chcieť pripravovať inak. Recept na cesto na medovníky je naozaj jednoduchý a zvládne ho aj začiatočný pekár či pekárka. 

Medovníky majú dlhú históriu s koreňmi v stredoveku. Boli obľúbeným pečivom na svadobných hostinách a iných slávnostných udalostiach. Sú tiež súčasťou vianočných a veľkonočných tradícií. Medovníky získavajú svoj charakteristický medový chuťový profil vďaka použitiu medu v ceste. Med dodáva sladkosť, ale tiež vlhkosť a vôňu.

Mnoho receptov vám umožňuje vybrať si med z rôznych druhov. Kvetový med má svetlejšiu a jemnejšiu chuť, zatiaľ čo tmavý med, ako je repkový med, má bohatšiu a hlbšiu chuť. Okrem medu, cesto na medovníky často obsahuje aj rôzne korenia, ako je škorica, hrebeň, zázvor a muškátový orech. Tieto korenia dodávajú medovníkom charakteristickú chuť a vôňu.

Medovníky sa často vykrajujú do rôznych tvarov, ako sú srdcia, hviezdy alebo vianočné motívy. Tento kreatívny proces môže byť zábavný a tradičný. Po upečení sa medovníky môžu ozdobiť krémovou alebo čokoládovou polevou, perníkovým cukrom alebo farbami na torty. Zdobenie môže byť veľmi kreatívne a umožňuje vám vyjadriť svoju osobnosť a kreativitu.

Medovníky sú často známe svojou dlhou trvanlivosťou vďaka medu a koreniam. Dobrým skladovaním môžu medovníky vydržať veľa týždňov alebo dokonca mesiacov. V mnohých krajinách sa medovníky tradične pečú počas sviatkov, ako sú Vianoce a Veľká noc. Sú tiež obľúbeným darčekom a dekoračným prvkom.

Medovníky. Foto - Pexels

Existuje veľa regionálnych a osobných variácií receptov na medovníky. Každý recept môže mať svoje vlastné tajomstvá a rodinné tradície. Medovníky majú pre mnohých ľudí silné emocionálne a kultúrne významy. Sú spojené s rodinnými tradíciami a dedičstvom a môžu byť symbolom sladkosti a šťastia.

Medovníky sú teda viac ako len sladké pečivo. Sú súčasťou kultúrneho dedičstva a tradícií mnohých ľudí a môžu priniesť radosť a spojenie s minulosťou a rodinou.

Okrem medovníkov si však počas Vianoc môžete pripraviť aj orechové košíčky Izidor, gaštanové guľky, medové rezy, medové trubičky v čokoláde, makové linecké koláčiky, kokosové rožky, mäkké medovníky a veľa ďalších iných koláčov, ktoré nájdete na našom webe. Máme pre vás aj recept na sneh na zdobenie medovníkov.

História medovníkov

Medovníky sú tradičné pečivo, ktoré má svoje korene vo stredovekej Európe a strednej Ázii. Tieto medové perníky sú obľúbené na vianočných trhoch a slávnostných udalostiach, a ich história siaha až do staroveku. Tu je niečo málo o histórii medovníkov:

  1. Staroveké korene: História medovníkov siaha do staroveku, keď sa med a korenie kombinovali do perníkov. Prvé známky medovníkov možno vystopovať až do starovekého Egypta, kde boli používané ako obetné dary v chrámoch. Perníky boli tiež obľúbenými maškrtami v Grécku a Ríme.
  2. Stredoveká Európa: V priebehu stredoveku sa stali medovníky obľúbenými po celej Európe, najmä v oblastiach, kde bol med ľahko dostupný. Medovníky boli často pečené počas svadobných obradov a slávností.
  3. Remeselníci a cechy: V 17. a 18. storočí sa stále viac začali rozvíjať remeselné zručnosti v pečení medovníkov. V niektorých krajinách vznikli cechy, ktoré dohliadali na kvalitu a tradičné recepty medovníkov.
  4. Ozdoba a zdobenie: Medovníky boli vždy známe svojou krásnou výzdobou. Na stredovekých trhoch boli medovníky zdobené rôznymi vzormi, ktoré zahŕňali kvetinové motívy, geometrické vzory a reliéfne zobrazenia.
  5. Vianočné tradície: V priebehu 19. storočia sa stali medovníky tradičnou súčasťou vianočných osláv. Boli používané na ozdobenie vianočného stromčeku a stali sa obľúbeným vianočným darčekom.
  6. Moderná doba: Dnes sú medovníky obľúbeným pečivom po celom svete. Existuje mnoho rôznych receptov a variant, ktoré zahŕňajú rôzne druhy korenia, polevy a zdobenia. Medovníky sú stále obľúbeným darčekom a súčasťou sviatočného stola, a ich tradičná výzdoba je stále veľmi populárnou aktivitou.

Medovníky. Foto - Pexels

Medovníky majú bohatú históriu a stali sa tradičným pečivom mnohých kultúr. Sú známe nielen pre svoju lahodnú sladkú chuť, ale aj pre svoju krásnu a umeleckú výzdobu, ktorá z nich robí jedinečný sladký pokrm pre rôzne príležitosti.

Poďte si s nami pripraviť cesto na medovníky. Tu je aj starý recept na linecké cesto. Tu zase aj dlho hľadaný recept na najlepšie medovníky. Tu je aj starý recept na medovníky. Tu je zase recept na medovníky mäkké hneď po upečení.

Ingrediencie

  • 500 g hladká múka,
  • 125 g med,
  • 125 g maslo,
  • 150 g trstinový cukor,
  • 2 ks vajcia,
  • 2 ČL mletá škorica,
  • 1 ČL sóda bikarbóna,
  • 1 ks vajce na potretie 

Postup receptu

1

Všetky suroviny spracujeme a vymiešané cesto necháme odstáť v chlade, aby sa s ním lepšie pracovalo. Po tom, čo ho necháme odstáť, vyvaľkáme ho na hrúbku 0,5 cm. 

Vypracujeme cesto. Foto - Tak ma mama naučila

2Z vyvaľkaného cesta povykrajujeme tvary, aké sa nám hodia a páčia. 

3

Povykrajované medovníky uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie alebo natrený včelím voskom, ktorý ešte viac zvýrazní vôňu medovníkov. 

4

Medovníky na plechu potrieme vyšľahaným vajíčkom a pečieme pri teplote 175 °C asi 8 – 10 minút podľa potreby. 

Cesto na medovníky. Foto - Tak ma mama naučila

Tip na záver: Cesto na medovníky nemusíme nechať odstáť celú noc alebo niekoľko hodín. S cestom sa výborne pracuje aj hneď, takže ho nemusíme nechávať odstáť vôbec. Tu je aj recept na stále mäkké medovníky.

Veríme, že sa vám medovníky podarili. Skúste si pozrieť aj recept portálu Ženy v meste na najlepšie šuhajdy. A tu je zase linecké cesto od babičky. Tu je aj rokmi overený recept na vianočnú griláž

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu