Pravá domáca marlenka, na ktorú máme pre vás jednoduchý recept. Krok po kroku vám ukážeme, ako si upiecť tú najlepšiu marlenku a na kupovanú už ani nepomyslíte. Výborne sa hodí na vianočný alebo iný sviatočný stôl či k nedeľnej kávičke. Ak ste doteraz nenabrali odvahu na jej prípravu, teraz je ten správny čas. Poďme si ju upiecť spolu podľa najlepšieho receptu z portálu Chutné recepty.
Domáca marlenka
Pripraviť domácu marlenku nie je také náročné, ako sa môže zdať. Domáca marlenka je totiž jednoduchá a vďaka nášmu podrobnému fotoreceptu si ju zvládnete pripraviť ľavou-zadnou. Výsledok naozaj stojí za to, pretože marlenku milujú všetci. Chutné medové pláty, medzi ktorými je sladučká plnka a na koniec už len posýpka a orechy. Niet divu, že je marlenka taká obľúbená. Poďme si ju pripraviť spolu a na tú kupovanú už ani nepomyslíte.
Marlenka, pôvodom z Arménska, je slávnym dezertom, ktorý okrem svojho lahodného receptu ponúka aj niekoľko zaujímavostí a užitočných informácií. Jeho jedinečná vrstvovitosť, zložená z mnohých tenkých vrstiev cesta a medového krému, robí z tejto pochúťky jedinečný chuťový zážitok. Vytvorená v roku 2005 arménskym pekárom, sa rýchlo stala obľúbeným koláčom v mnohých častiach sveta.
Čo robí marlenku ešte výnimočnejšou, je jej schopnosť dlhodobo si uchovať čerstvosť. Vďaka zložkám, ako sú med a orechy, môže tento dezert vydržať niekoľko týždňov a stále si udržať svoju šťavnatosť. Táto vlastnosť robí z marlenky obľúbený darček, vyjadrujúci pozornosť a starostlivosť pri rôznych príležitostiach, ako sú sviatky, narodeniny alebo svadby.
Existuje mnoho variácií receptu na marlenku, ktoré pridávajú do jej chuťovej palety nové prvky, ako sú kakaové prášky, ovocné náplne alebo korenie. Táto rôznorodosť dáva domácim pekárom priestor na kreativitu a experimentovanie s vlastnými inováciami.
Napriek svojmu pôvodu a tradíciám sa marlenka stala nielen domácim koláčom, ale aj inšpiráciou pre mnohých profesionálnych pekárov. Niekedy sa vyrába ručne, zdôrazňujúc remeselnícky charakter tohto dezertu a pridávajúc mu osobitý dotyk. Niet divu, že marlenka sa stala populárnym dezertom aj v kaviarňach a reštauráciách, kde je oceňovaná pre svoju jedinečnú chuť a štýlový vzhľad. Celkovo je marlenka nielen sladkou lahôdkou, ale aj príbehom, ktorý odhaľuje spojenie kultúr, tradícií a inovácií v svete dezertov.
Na našom webe nájdete aj iné chutné recepty, ako napríklad ten na marlenka guličky, babičkine medové rezy, mäkučké medovníky, medové trubičky máčané v čokoláde, odpaľované venčeky, originál tiramisu a veľa iných.
Vznik marlenky
Marlenka má svoj pôvod v Arménsku a jej vznik sa datuje do roku 2005. Tento unikátny dezert bol vytvorený arménskym pekárom Gevorgom Avetisyanom, ktorý sa rozhodol skombinovať tradičné recepty a ingrediencie s moderným prístupom k pečeniu. Názov „Marlenka“ sa pravdepodobne odvodzuje od mena jeho manželky Marleny, ktorá mala na vývoji tohto koláča tiež svoj podiel.
Gevorg Avetisyan experimentoval s rôznymi surovinami a technikami, aby vytvoril dezert, ktorý by bol nielen chutný, ale aj trvanlivý. Výsledkom jeho snažení sa stala marlenka, koláč so špecifickou vrstvovitosťou a kombináciou medového krému a tenkých plátov cesta.
Cesto (hrnček = 250 ml)
- 2 hrnčeky hladká múka (môže byť aj hladká špaldová),
- 1/2 hrnčeka práškový cukor,
- 3 ks vajce,
- 250 g maslo (rozpustené),
- 3 PL med,
- 1 ČL sóda bikarbóna
Krém
- 1 ks Salko (397 g, uvarené),
- 250 g maslo (zmäknuté),
- 400 ml mlieko,
- 1,5 balenia smotanový/vanilkový puding alebo Zlatý klas,
- med – podľa chuti
Zdobenie
- hrsť vlašských orechov,
- 1 ks Pikao (alebo roztopená nutella/čokoláda),
- cesto z okrajov (rozmixované)
Postup receptu
1
Najprv si uvaríme puding. 2/3 mlieka dáme na sporák variť a do zvyšnej tretiny primiešame pudingový prášok alebo Zlatý klas. Následne to vlejeme do horúceho mlieka a uvaríme z toho hustejší krém. Po uvarení ho občas premiešame, aby sa nevytvorila kožka, alebo naň dáme potravinovú fóliu (rovno na krém, nie na hrniec).
2Teraz si pripravíme cesto. Maslo rozpustíme, ale pozor, nemalo by byť horúce. Do misky dáme hladkú múku, cukor, vajcia, roztopené maslo (vlažné), med a sódu bikarbónu. Z toho si vypracujeme vláčne medové cesto, ktoré teraz odložíme do chladu, aby stuhlo.
3
Maslo na krém necháme zmäknúť a vyšľaháme ho do peny. Budeme k nemu pridávať Salko, ktoré je potrebné variť vo vode 2 hodiny. Uvarené Salko primiešame k maslu, ale pozor, malo by mať izbovú teplotu, aby sa s maslom dobre prepojilo.
4
Všetky suroviny na prípravu krému musia mať izbovú teplotu, nič nesmie byť horúce alebo veľmi studené. Teraz už len k maslu a Salku postupne prišľaháme vlažný pudingový krém a podľa chuti môžeme pridať aj med. Ak krém nebude hladký, vyšľaháme ho ponorným mixérom. Odložíme ho do chladu.
5
Teraz znova k cestu. Stuhnuté cesto rozdelíme na štyri rovnaké časti. Vystrihneme si papier na pečenie štyrikrát na veľkosť cca 30×22 cm. Každú časť cesta vyvaľkáme na tenký plát po celej ploche papiera na pečenie.
6
Takto vyvaľkané pláty cesta preložíme aj s papierom na pečenie na otočený plech. Pláty pečieme pri teplote 180°C asi 8 – 10 minút, kým nebudú hnedšie. Pečieme ich osobitne.
7
Po upečení necháme pláty vychladnúť a okraje opatrne zarovnáme a orežeme. Odrezané časti si odložíme bokom, pretože z nich spravíme nakoniec posýpku. Na prvý plát natrieme 1/5 krému.
8
Na krém uložíme ďalší plát, jemne pritlačíme, navrstvíme 2/5 krému, pridáme ďalší plát, navrstvíme 3/5 krému, ukončíme to ďalším, posledným plátom.
9
Posledný plát natrieme zvyšným krémom (dva diely) a ponatierame aj boky, lebo tie budeme taktiež zdobiť a obsypávať.
10
Pripravíme si posýpku na zdobenie. Orechy nasekáme na hrubšie časti a orezané časti cesta rozmixujeme na sypkú hmotu. My sme ešte zvolili Pikao na poliatie.
11
Na krém navrstvíme najprv orechy. Ak orechy nemáte radi alebo ich nemôžete, môžu sa vynechať. Potom nasleduje vrstva z cesta, ktorou obsypeme celý koláč vrátane bočných strán, jemne popritláčame.
12
Nakoniec už len ozdobíme marlenku Pikaom, ktoré vopred môžeme trochu ohriať v horúcej vode, aby sa s ním lepšie pracovalo. Domáca marlenka je hotová a už ju len odložíme do chladu stuhnúť. Keď stuhne, môžeme ju ešte obaliť fóliou, aby nevyschla.
Tip na záver: Salko si môžeme uvariť deň vopred, ušetríme si tak čas. Netreba zabudnúť na to, že sa varí úplne ponorené vo vode. Povaríme ho jednu hodinu, odstavíme a necháme ho v horúcej vode dôjsť až do jeho vychladnutia.
Veríme, že sa vám domáca marlenka podarila, dobrú chuť! Máme pre vás aj recept na božské veterníky z portálu Ženy v meste.