Recept na famózne red velvet tortičky vhodné na oslavy alebo len tak v nedeľu k poobednej kávičke. Niekomu sa to môže hodiť aj ako narodeninová torta zložená zo 4 ks tortičiek. Neváhajte a pripravte si tortičky podľa receptu portálu Chutné recepty. Ak ste si ich ešte nikdy nepiekli, nemáte sa čoho báť, pretože máme pre vás podrobný recept, vďaka ktorému si každý zvládne pripraviť red velvet tortičky.
Red velvet tortičky
Torta Red Velvet pochádza z Ameriky a jej názov je odvodený od červenej farby korpusu, ktorý je skutočne jemný ako zamat. Tajomstvo jej farebnosti je ukryté v prírodnej chemickej reakcií, ktorá vznikla v pôvodnej receptúre kombináciou jablčného octu, kefíru a kakaa. Dnes už málokto vyrába tortu týmto tradičným postupom, pretože farba výsledného korpusu niekedy vychádza skôr do hnedej než sýtej červenej farby. Dnes si tak dopomáhame použitím potravinárskeho farbiva.
Vyskúšajte túto červenú zamatovú tortu, v našom prevedení sme vyrobili 4 malé red velvet tortičky. Vy môžete vytvoriť jednu veľkú tortu, ale odporúčame množstvo ingrediencií zdvojnásobiť a piecť naraz dva korpusy v rúre. Po upečení je nutné ich prekrojiť. Ak nemáte tú možnosť, tak vyskúšajte aj vy prípravu mini-tortičiek. Postačí vám na to jeden väčší plech a okrúhly vykrajovač s priemerom 8 cm.
Red velvet tortičky sú neodolateľným dezertom, ktorý nielenže poteší chuťové poháriky, ale aj oči svojou výraznou červenou farbou a estetickým vzhľadom. Táto klasická dobrota s pôvodom v 19. storočí má fascinujúcu históriu, pričom prvý recept sa objavil v kuchárskej knihe spoločnosti Adams Extract v 20. rokoch 20. storočia.
Red velvet dezerty
Red velvet dezerty majú fascinujúcu históriu a ich vznik je obklopený viacerými teóriami a legendami. Tu je niekoľko zaujímavostí o pôvode a vývoji red velvet dezertov:
-
Pôvod v 19. storočí: Existuje niekoľko teórií o tom, kedy a kde presne vznikol red velvet dezert, ale väčšina historikov súhlasí, že jeho pôvod sa datuje do 19. storočia.
-
Recept v kuchárskej knihe spoločnosti Adams Extract: Jedna z najstarších známych zmienok red velvet receptu sa objavila v kuchárskej knihe spoločnosti Adams Extract v roku 1927. Táto kniha, propagujúca farbivo a extrakt na vanilku, obsahovala recept na „Red Velvet Cake.“
-
Farba bez potravinárskeho farbiva: Pôvodným zdrojom červenej farby v red velvet bolo pravdepodobne kakao a kyselina octová, ktoré reagovali a vytvorili červený odtieň. Dnes sa však bežne používa potravinárske farbivo.
-
Populárnosť v 20. a 21. storočí: Red velvet dezert získal na popularite v polovici 20. storočia a stal sa ikonickým dezertom v amerických domácnostiach. V posledných rokoch si svoju popularitu udržuje a je obľúbený na rôznych slávnostiach a špeciálnych príležitostiach.
-
Symbolika červenej farby: Červená farba v red velvet dezertoch sa tradične spája s vášňou a romantikou, čo robí tento dezert obľúbenou voľbou pre oslavy ako Valentín alebo svadby.
-
Rôzne varianty: Okrem klasických tortových foriem existujú aj rôzne varianty red velvet dezertov, vrátane cupcakov, cheesecakov, cookies a ďalších, čím sa rozširuje jeho variabilita. Tak ako aj red velvet tortičky.
Ingrediencie
Cesto
- 250 g hladká múka,
- 125 g maslo (110 g do cesta, zvyšok na vytrenie formy),
- 250 g krupicový cukor,
- 1 ks vanilkový cukor (alebo 1 ČL vanilkový extrakt),
- 1 ČL kakao,
- 2 ks vajcia,
- 250 ml kefírové mlieko,
- 2 ČL tekuté červené potravinárske farbivo,
- 2 ČL ocot,
- 1 ČL sóda,
- 1/2 ČL soľ
Krém
- 250 g mascarpone,
- 250 g odtučnený jemný tvaroh,
- 100 ml šľahačková smotana 33 % (až 40 %),
- 100 g práškový cukor,
- 1 ks vanilkový cukor (alebo 1 ČL extrakt)
Postup receptu
1Maslo, vajcia a mlieko vyberieme aspoň 30 minút skôr z chladničky. Múku si preosejeme so soľou a kakaom. Kakaa stačí 1 malá lyžička, nie kopcovitá! Dobre premiešame. Do vedľajšej misy dáme krupicový cukor, vanilkový cukor a 110 g masla. Do kefíru pridáme červené farbivo (a vanilkový extrakt, pokiaľ používame). Veľmi závisí na kvalite zvoleného farbiva, ak používate nejaké obyčajné, pokojne pridajte aj väčšie množstvo. Alebo budete mať Pink Velvet tortu namiesto Red Velvet 😊 Zvyšok masla použijeme na vymazanie plechu s rozmermi 30×40 cm.
2
Maslo s cukrom začneme šľahať. Keď sa cukor s maslom spoja, pridávame po 1 kuse vajcia. Zasľaháme do peny. Rúru dáme zohrievať na 170 stupňov.
3
Prilejeme zafarbené kefírové mlieko a ručne metličkou dobre premiešame.
4
Ku maslovo-kefírovej zmesi prisypeme preosiatu múku s kakaom. Metličkou premiešame do kompaktného cesta.
5
V samostatnej miske zmiešame ocot so sódou. Pracujeme rýchlo, pretože zmes okamžite vypení. Pridáme ju do cesta a zamiešame.
6
Cesto vylejeme na plech a dáme piecť na 170 stupňov po dobu 20 minút. Kontrolujte špáradlom. Každá rúra pečie inak. Špáradlo musí byť čisté. Po upečení necháme cesto vychladnúť. (Ak chceme vytvoriť jednu veľkú tortu, cesto (už aj so sódou a octom) musíme piecť naraz v dvoch rovnakých tortových formách s priemerom 20 – 22 cm, pričom zdvojnásobme množstvo uvedených surovín a aj tých na krém. Po upečení necháme vychladnúť a oba korpusy prekrojíme cukrárskym nožom na dve polovice. Teda vo výsledku potrebujete 4 korpusy. Ak sú vyduté, tak musíte ich cukrárskym nožom zarovnať. Zvyšok cesta nevyhadzujte, ale odložte na záverečné ozdobenie torty.)
7
Kým cesto chladne, pripravíme krém. V mise vyšľaháme mascarpone s tvarohom a cukrom. V samostatnej nádobe vyšľaháme šľahačku do tuha. Neprešľaháme!
8
Stierkou zapracujeme šľahačku do tvarohového krému. Dáme do chladničky, kým cesto nevychladne a nevykrojíme ho.
9
Zo studeného cesta vykrajujeme kruhy s priemerom 8 cm. Z plechu s rozmermi 30×40 cm vykrojíme presne 12 kúskov. Na každú tortičku postačia 3 korpusy, takže vám vyjdú 4 tortičky. Zvyšky cesta nevyhadzujeme. Spravíme z nich mrveničku na ozdobu a aj niekoľko chutných guličiek – Red Velvet jednohubiek.
10Teraz už len vrstvíme krém a ukladáme korpusy. Na jednu vrstvu naneste tak za 2 kopcovité PL krému. Boky upravujeme cukrárskou špachtľou alebo stierkou.
11
Vrchné korpusy môžeme ozdobiť zvyškami krému aj pomocou cukrárskeho vrecka. Ozdobiť môžeme aj drobným červeným bobuľovým ovocím, jahodami, malinami, sušeným ovocím. Posypeme zvyškami rozmrveného cesta. Cesta ostane naozaj dosť, takže rukami spravíme niekoľko malých guličiek (ktoré môžete aj pomocou cukrárskeho vrecka naplniť zvyškami krému – je to však pomerne pracné a pre šikovné a trpezlivé ruky.) Hotové red velvet tortičky sa môžu podávať.
Veríme, že sa vám red velvet tortičky podarili, vychutnajte si ich. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na ovocnú tortu s mascarpone.