Kurací vývar je u nás nekonečne tradičné jedlo. Pripravte si ho s nami podľa originál receptu na najlepšiu nedeľnú polievku. Pretože príprava dokonalého kuracieho vývaru potrebuje najmä čas.
Kurací vývar
Nedeľa a kurací vývar so zeleninou k sebe v našich zemepisných šírkach neodmysliteľne patria. Pretože ide s veľkým odstupom u nás najpopulárnejšiu sviatočnú polievku.
V našej kuchyni má však aj ďalší špecifický význam. Napríklad je to na druhý deň neoceniteľný pomocník pre organizmus vytrápený alkoholom po prehýrenej noci. Pretože, je to je doslova balzam na podráždený žalúdok.
Domáca kuracia polievka má však aj ďalšie liečivé účinky – predstavuje pomoc pri prechladnutí, pomáha upokojiť sa pri tráviacich problémoch i nielen po spomínanej prehýrenej noci. Ide do bodky o liečivý kurací vývar.
Navyše je samozrejme veľmi chutný. Často ide aj o polievku podávanú na najrôznejších oslavách, alebo svadbách. Taký je aj náš kurací vývar je presne taký. Vyskúšajte, nebudete ľutovať.
Polievky sa tešia veľkej obľube, pretože sú skvelé na obed, ale aj na večeru. Tak sa inšpirujte našim výborným vývarom. Je to chutná polievka, ktorá zahreje aj zasýti.
Dnes vám prinášame polievku, ktorú si môžete uvariť počas celého roka. Fantastický výar z mäsa a obľúbenej zeleniny. Prípravu tejto polievky zvládne naozaj aj každý začiatočník. Varte s nami jednoducho a chutne.
História
História kuracieho vývaru siaha až do starovekého Ríma, kde sa využíval aj ako liečivý nápoj. Verilo sa, že má zdravotné účinky a pomáha prekonať ochorenia.
V priebehu času sa kurací vývar rozšíril vlastne do všetkých kútov zeme a stal sa neodmysliteľnou súčasťou mnohých kuchýň. V stredoveku a renesancii bol kurací vývar populárny ako jednoduchý a chutný spôsob, ako získavať do tela výživné látky.
V 18. a 19. storočí sa stal obľúbeným jedlom v bohatých domácnostiach a na kráľovských dvoroch, kde sa servíroval s rôznymi prísadami a bylinami. V súčasnosti je kurací vývar široko rozšírený po celom svete a existuje mnoho variant jeho receptov. Používa sa nielen ako samostatná polievka, ale aj ako základ pre iné jedlá a omáčky.
Kurací vývar je obľúbený pre svoju bohatú chuť, výživové hodnoty a schopnosť dodávať chuť iným jedlám.
Tradičný kurací vývar je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne. Ale ak by ste mali chuť, máme pre vás aj recept na brokolicovú krémovú polievku a zeleninový vývar s haluškami. Alebo ten na kapustovú polievku, kuraciu so zeleninou, morčaciu či francúzsku polievku.
Jednoduchý a lacný recept z dielne webu Dobrá kuchyňa. Našu polievku si určite obľúbite. Dobrú chuť vám želáme.
Ingrediencie na kurací vývar
- aspoň 300 g kuracieho mäsa – (stehná, krídla, chrbát, krky…)
- 300 g koreňovej zeleniny – mrkva, petržlen, zeler, kaleráb
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 veľká cibuľa
- 1,5 litra vody
- soľ a čierne korenie
- hrsť petržlenovej vňate
Postup receptu na vývar z kuracieho mäsa
1Kuracie mäso poriadne opláchneme a vložíme do hrnca. Pridáme očistenú koreňovú zeleninu a petržlenovú vňať.
Cibuľu, mrkvu a petržlen stačí prekrojiť na polovice, zeler a kaleráb môžeme nakrájať na trochu menšie kúsky. Cesnak ošúpeme a pridáme vcelku.
2Zalejeme vodou a zmes privedieme k varu. Hneď ako voda zovrie, pozbierame bielkovinovú penu, ktorá sa nám na povrchu vytvorila. Pena samotná neznižuje kvalitu ani chuť polievky, avšak jej odstránením nám vývar zostane krásne číry.
3Teplotu zmiernime a vývar varíme pod pokrievkou na slabom stupni približne jeden a pol hodiny. Ak sa nám odparí voda, podľa potreby ju môžeme dopĺňať.
4Po hodine a pol odoberieme z vývaru mäso a zeleninu.
Mäso natrháme na menšie kúsky, zeleninu môžeme nakrájať na menšie časti.
5Kúsky kuracieho mäsa so zeleninou naložíme na tanier a zalejeme vývarom.
Alternatívne si môžeme dať vývar i samotný alebo s rezancami – to už závisí od konkrétnych preferencií. Dobrú chuť. Určite však vyskúšajte aj náš recept na cesnačku.