Čas prípravy: 5 minút
Čas varenia: 25 minút
Počet porcií: 3 – 4
 

Tarhoňu milujeme všetci, ale nie všetci ju vieme pripraviť dobre. Podľa nášho receptu s jej prípravou nebudete mať už nikdy problém. Pripravte si dokonalú tarhoňu podľa nášho receptu z webu Chutné recepty.

Najlepšia tarhoňa

Poznáte ten pocit, keď sa vám niečo nedarí uvariť, aj keď to skúšate na viackrát? Mnoho ľudí s tarhoňou bojuje. Buď je príliš zlepená, nedovarená alebo rozvarená. Skúste si ju pripraviť podľa nášho receptu a uvidíte, že si uvaríte dokonalú tarhoňu bez problémov. Je skvelé ju vedieť uvariť, pretože k niektorým jedlám sa hodí lepšie ako zemiaky či ryža

Tarhoňa je cestovina pripravená z hladkej múky a vajec, ktoré sa spolu zmiešajú a cesto sa nastrúha alebo krája nadrobno a nechá vyschnúť. Suché kúsky majú tvar a veľkosť zrniek ryže alebo malých guličiek. Podáva sa bežne ako príloha k mäsitým jedlám – napríklad k dusenej pečeni, stroganovu alebo hovädziemu mäsu v paradajkovej omáčke. Taktiež sa dá použiť ako závarka do polievok a pre vegetariánov aj ako príloha k bezmäsitým omáčkam.

Zaujímavosťou je, že pôvod slova „tarhoňa“ vzniklo odvodením od staro-perzského slova „tarhana“, ktoré označovalo zmes mletého obilia a jogurtu, ktorá sa používala na výrobu kaší. Tarhoňová kaša je jeden z možných spôsobov ako si ju pripraviť. 

Tarhoňa vraj pochádza z Talianska. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že jej pôvod sa spája s Maďarskom

Prvá teória hovorí, že tarhoňa mohla mať pôvod v talianskej kuchyni. V Taliansku existuje podobný druh cestovín nazývaný „tarallucci“, ktorý je tiež malý a tvrdý. Existuje predpoklad, že tarhoňa mohla byť prijatá z talianskej kuchyne prostredníctvom kultúrnej výmeny a obchodu.

Druhá z teórií hovorí, že tarhoňa sa sem dostala z Turecka, keď Osmania ovládali časť Maďarska v 16. storočí. Turecká kuchyňa používa podobné druhy cestovín, a preto sa predpokladá, že sa tarhoňa stala súčasťou miestnej kuchyne vplyvom osmanských invázií.

Tarhoňa vs ryža

Každý v tom má jasno, niekomu viac chutí ryža a niekomu zas tarhoňa, aj napriek veľkej obľube tarhone sa ryže pripravuje častejšie. Poďme si ich teda porovnať z viacerých aspektov. Stále však platí, že ako príloha sa najlepšie hodí to, čo máte vy osobne najradšej. 

Nutričná hodnota:

  • Tarhoňa je vyrobená z múky a vajec a má vyšší obsah sacharidov a bielkovín v porovnaní s ryžou. Obsahuje tiež niektoré vitamíny a minerály, ako je železo a vitamín B.
  • Ryža je bohatá na sacharidy a má nižší obsah bielkovín v porovnaní s tarhoňou. Existuje však niekoľko druhov ryže, ktoré majú rôzne nutričné hodnoty, napríklad hnedá ryža obsahuje viac vlákniny a niektoré zas viac minerálov, ako napríklad biela ryža.

Chuť a textúra:

  • Tarhoňa má tvrdú a krehkú textúru a má tiež bohatšiu orieškovú príchuť.
  • Ryža má mäkkú a šťavnatú textúru a mierne neutrálnu chuť.

Využitie v receptoch:

  • Tarhoňa sa často používa ako príloha k mäsu, zelenine alebo hubám v tradičných maďarských a slovenských jedlách. Môže sa tiež použiť v polievkach alebo šalátoch.
  • Ryža je veľmi univerzálna a používa sa v rôznych kuchyniach a receptoch po celom svete. Môže slúžiť ako príloha, základ pre rizotá, pri príprave sushi a ďalších ázijských jedál.

Rozhodnúť sa, ktorá z týchto príloh je lepšia, je naozaj ťažké. Preto sa riaďte najmä svojimi chuťovými preferenciami a zdravotným stavom. Ak však máte radi cestoviny, odporúčame vám vyskúšať napríklad aj špagety s vajcom a syrom, jednoduché bolonské špagety alebo cestoviny s krevetami. A tu je recept na granadír.

Tak hurá do varenia!

Ingrediencie

  • 2 hrnčeky tarhoňa (cca 400 g),
  • 3 hrnčeky vlažná voda (pomer 1:1,5),
  • 1 ks menšia cibuľa (na chuť),
  • 2 PL maslo,
  • soľ podľa potreby

Postup prípravy na tarhoňu

1Odmerajte si tarhoňu. Mali by ste mať 400 g, čo sú približne 2 hrnčeky. Nezabúdajte, že najdôležitejší je pomer tarhone a vody (1:1,5). To znamená – jeden pohár tarhone a jeden a pol pohára vody. Pri dvoch pohároch tarhone potrebujeme tri poháre vody. 

Odmeriame si tarhoňu. Foto - Nela

2Cibuľu si očistíme, rozdelíme napoly a spolu s tarhoňou opražíme na sucho približne 5 – 10 minút do hneda. Cibuľa pri tarhoni pekne zavonia. Dávame pozor, aby sa tarhoňa nepripálila. Odstavíme zo sporáka a pridáme ešte maslo, premiešame a zalejeme vlažnou vodou, nakoniec dosolíme podľa chuti. 

Pridáme cibuľu, maslo a varíme. Foto - Nela

3Vrátime na sporák a necháme zovrieť, premiešame a prikryjeme. Dusíme cca 10 – 15 minút (záleží to od veľkosti tarhone) na miernom ohni. Nakoniec to odstavíme, neodkrývame však ešte a necháme dôjsť ešte ďalších 20 minút. Potom odkryjeme a premiešame. 

Tarhoňu odstavíme. Foto - Nela

Dobrú chuť! Vychutnajte si našu tarhoňu. A tu je recept na slovenskú ryžu a dusenú ryžu.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu