Najlepšie lasagne podľa jednoduchého receptu. Tieto lasagne sú odľahčené (bez bešamelovej omáčky), s mletým mäsom a plné šťavnatých paradajok. Najjednoduchší recept na lasagne z webu chutnerecepty.sk.
Lasagne
Lasagne sú v každej rodine istota, pretože chutia každému a sú celkom jednoduché na prípravu. Ak ste milovníkom talianskej kuchyne, tak tento recept je pre vás. Mnoho ľuďom sa ale príprava lasagní zdá vždy náročná, avšak s naším receptom, ktorý je odľahčený o bešamelovú omáčku, sa vám budú pripravovať ľahko.
Existuje mnoho variantov lasagní, ktoré môžu obsahovať rôzne druhy mäsa (napríklad kuracie mäso alebo morčacie mäso), zeleninu (ako napríklad špenát alebo baklažán), morské plody alebo dokonca vegetariánske možnosti. Tradične sa používa kupované cesto na lasagne, ktoré sa uvarí pred varením lasagní. Avšak v modernej dobe sa používa aj čerstvé cesto, ktoré nie je nutné variť pred pečením. Tradične sa pečú v rúre, čo prispieva k ich zlatisto-hnedému povrchu a dokončeniu zvyšku jedla.
Lasagne sú časovo náročné jedlo na prípravu, pretože si vyžadujú prípravu omáčok a vrstvenie ingrediencií. Mnohí však tvrdia, že stoja za ten čas a úsilie. Navyše, ak vynecháte bešamelovú omáčku, recept máte zjednodušený.
V niektorých receptoch sa lasagne používajú ako základ na iné jedlá. Napríklad, lasagne boli transformované na „lasagne rolls“, kde sa plnka umiestni na jednotlivé pláty cesta a potom sa zvinú do rolád.
História lasagní
História lasagní siaha až do staroveku. Hoci presný pôvod lasagní nie je známy, existuje niekoľko teórií a historických stop, ktoré nám pomáhajú pochopiť vývoj tohto jedla.
Lasagne majú svoje korene v starovekom Grécku a Egypte. V Grécku sa podobné jedlo nazývané „laganon“ skladalo z vrstiev cesta a náplne. Toto jedlo pravdepodobne prišlo do Talianska prostredníctvom gréckych kolonizátorov v južnej časti krajiny.
V antickom Ríme existovalo jedlo podobné lasagniam, ktoré sa nazývalo „lasana“. V tom čase však lasagne boli viac podobné dnešným cestovinám. V tomto období sa do cesta pridávalo mlieko a vajcia, a následne sa toto cesto rezalo na plátky.
V stredoveku sa lasagne vyvíjali v rôznych častiach Talianska. V niektorých oblastiach sa cesto varilo pred pečením, zatiaľ čo v iných oblastiach sa sušilo a používalo sa v suchom stave. V tomto období sa začala používať aj omáčka bolognese s mletým mäsom a paradajkami. Rozvoj lasagní pokračoval v renesancii, kedy sa začala používať bešamelová omáčka (omáčka z mlieka a múky), ktorá pridávala jedlu krémovosť a ďalšiu chuťovú dimenziu.
V 18. a 19. storočí sa lasagne stali obľúbeným jedlom v talianskych domácnostiach. Postupne sa stali súčasťou talianskej gastronómie a objavovali sa v rôznych regiónoch s rôznymi variantmi prípravy.
Dnes sú lasagne jedným z najznámejších talianskych jedál a získali popularitu po celom svete. Často sa varia podľa miestnych chutí a preferencií, a tak môžeme nájsť rôzne varianty lasagní s rôznymi druhmi mäsa, zeleninou a syrom.
Uvarte si doma aj bolonské špagety, cestoviny s krevetami alebo špagety carbonara. Ak máte chuť na pizzu, máme pre vás skvelý recept na domácu pizzu ako z Talianska alebo taliansku focacciu.
Ingrediencie
- 500 g mleté mäso (1/2 hov. mäso, 1/2 bravč. mäso),
- 12 plátov cesta na lasagne,
- 2 ks paradajkové pyré (500 g),
- 1 ks menší pór (alebo 2 veľké cibule),
- 3 strúčiky cesnaku,
- 1 ks menšia cuketa,
- olivový olej,
- tvrdý syr (mozarella),
- na dochutenie: soľ, drvená rasca, kurkuma, sušená bazalka, korenie sušené paradajky
Postup receptu
1Pripravíme omáčku. Pór alebo cibuľu orestujeme na 3 PL olivového oleja. Následnej pridáme aj mleté mäso, nadrobno nakrájanú cuketu (nemusí byť), okoreníme soľou, drvenou rascou, kurkumou, bazalkou, korením sušené paradajky (nemusí byť). Všetko premiešame a pražíme, aby mäso pustilo šťavu.
2Pridáme paradajkové pyré (alebo drvené paradajky), trošku cukru na chuť. Povaríme cca 10 minút. Potom prilejeme 0,5 l prevarenej vody, roztlačený cesnak a dusíme ďalších 20 minút. Dochutíme v prípade potreby, prípadne prilejeme ešte vodu (potrebujeme totiž dostatok omáčky).
3
Do hlbšieho pekáča nalejeme väčšou naberačkou omáčku, aby pokryla celú plochu pekáča. Na omáčku poukladáme pláty cesta, nesmú sa ale prekrývať. Pokojne ich môžete aj polámať, aby sa vyplnila celá plocha. Polejeme ich dostatočným množstvom omáčky, aby sme zakryli všetky pláty. Keďže sa cesto nevarí, potrebujú tieto pláty nasať omáčku. Takto postupne prekladáme, nám vyšli 4 vrstvy plátov. Ukončíme to omáčkou, pritlačíme, aby bola omáčka všade. Ak sa vám zdá zmes málo šťavnatá, dolejte ešte trochu vody.
4
Následne pečieme pri teplote 170°C cca 30 minút.
5
Lasagne potom ešte posypeme syrom, ideálne čo najviac, a dopekáme ich ešte 10 minút.
6
Nakoniec ich ozdobíme nakrájaným pórom, bazalkou alebo paradajkou. Lasagne sú hotové.
Prajeme vám dobrú chuť. Na portáli Ženy v meste nájdete napríklad aj recept na jednoduché krémové rizoto alebo najlepšiu nivovú omáčku k mäsu.