Čas prípravy: 1 hodina
Čas varenia: 10 – 15 minút
Počet kusov: 120
 

Najlepšie domáce plnené pirohy starej mamy. Vyskúšajte rokmi overený recept webu Chutné recepty. Aj keď je príprava domácich pirohov časovo náročnejšia, výsledok stojí za to. Tradičná dobrota, ktorú obľubujú malí i veľkí.

Plnené pirohy 

Na sladko s lekvárom, tvarohom, ale aj na slano so zemiakovou, bryndzovou, ale aj kapustovou náplňou. Plnené pirohy sú tradičné a veľmi obľúbené. Aj keď ich mnohí z nás kupujú v obchodoch mrazené, ale tie pravé domáce, vlastnoručne zlepované sú predsa len najlepšie. Vyskúšajte náš recept, určite si pochutíte a na tie kupované úplne zabudnete. 

Plnené pirohy, tiež známe ako pierogi, sú tradičné jedlo v mnohých kultúrach po celom svete. Majú podobu malých cestovín, ktoré sú plnené rôznorodými zmesami. Majú dlhú históriu a sú rozšírené v rôznych krajinách. Sú obľúbené v Poľsku (kde sa nazývajú pierogi), Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Litve, Estónsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a mnohých ďalších krajinách.

Pirohy môžu mať mnoho rôznych náplní. Medzi najobľúbenejšie patrí zemiaková plnka, tvarohová plnka, mäsová plnka (napríklad so zabíjačkovou náplňou), syrová plnka, hubová plnka, ovocná plnka a ďalšie. Každá kultúra a región má svoje vlastné tradičné plnky.

Pirohy sa vyrábajú z cesta, ktoré sa vypracuje z múky, vody a soli. Cesto sa vyvaľká a tvaruje na malé kolieska, na ktoré sa potom umiestni plnka. Pirohy sa zatvoria, často v tvare polmesiaca, a okraje sa spoja. Obvykle sa varia vo vriacej vode. Keď sú pirohy hotové, vyberajú sa z vody a môžu sa podávať samostatne alebo s prílohou, ako napríklad opraženou cibuľou, slaninou, smotanou, maslom či omáčkou.

Sú často súčasťou tradičných jedál a slávnostných príležitostí v rôznych kultúrach. Napríklad v Poľsku sú pierogi tradičným jedlom počas Vianoc, v Rusku a na Ukrajine sa často podávajú počas osláv sviatku Maslenica, v Nemecku sú známe ako „Maultaschen“ a v Maďarsku ako „töltött káposzta“.

Tradičné slovenské

Tradične sa slovenské pirohy plnia zemiakmi. Zemiaky sa uvaria, ošúpú a rozdrvia alebo rozmixujú na pyré. Potom sa ochutia soľou a môžu sa pridať aj iné ingrediencie, ako napríklad cibuľa, slanina, syr, kyslá smotana alebo kôprová vňať. Zemiaková plnka je pre slovenské plnené pirohy veľmi charakteristická.

Avšak tie najobľúbenejšie plnené pirohy sú práve bryndzové. Bryndzové pirohy sú plnené bryndzou, ktorá je tradičným syrom na Slovensku. Bryndza sa vyrába z kysnutého ovčieho mlieka a má výraznú slanú chuť a kremistú konzistenciu. Bryndza je typická pre slovenskú kuchyňu a používa sa ako hlavná plnka pre pirohy. Tradične sa bryndzové pirohy podávajú s opraženou cibuľou, ktorá sa orestuje na masle alebo oleji, a s kyslou smotanou. Toto jednoduché, ale chutné spojenie oživuje chuť bryndzových pirohov a dodáva im výnimočnú slanú a kyslú kombináciu.

Vo všeobecnosti majú tradičné slovenské pirohy obvykle tvar polmesiaca. Na plnku sa kladie malé množstvo cesta a potom sa piroha zatvára a okraje sa pevne stláčajú, aby sa zabránilo úniku plnky počas varenia.

Slovenské pirohy sa varia vo vriacej osolenej vode. Keď sú hotové, vyberajú sa z vody a môžu sa podávať samostatne alebo s prílohou, ako napríklad opraženou cibuľou, slaninou, kyslou smotanou alebo kôprovou vňaťou.

Pirohy sú považované za jedno z najtypickejších slovenských jedál a sú často podávané na rôznych slávnostných príležitostiach, ako sú svadby, sviatky, rodinné oslavy a pod. 

Vyskúšajte aj náš recept na tradičné bryndzové halušky alebo netradičné zemiakové šúľance na slano. Na Slovensku sú veľmi obľúbené aj chrumkavé zemiakové placky či placky z kapusty. Skúste aj recept na najlepšie klasické cesto na pirohy.

Ingrediencie 

Cesto

Zemiaková plnka

  • 3 ks zemiak strednej veľkosti,
  • 3 PL maslo,
  • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, pažítka, kôpor (nemusí byť)

Lekvárová plnka

  • hustý lekvár (nie riedky, aby nevytiekol) – napr. slivkový

Na omastenie pirohov

  • 50 g maslo,
  • 1 ks cibuľa strednej veľkosti

Na vylepšenie pirohov: kyslá smotana, čerstvé bylinky 

Postup receptu: plnené pirohy

1Zemiaky uvaríme, scedíme, pridáme maslo, rozštucháme. Dochutíme soľou, mletým čiernym korením, môžeme pridať nakrájané čerstvé bylinky. Necháme vychladnúť. Z múky, soli a vlažnej vody vypracujeme vláčne cesto. Vody toľko, koľko nám pohltí múka.

Pripravíme si zemiaky a cesto- Foto - Martina

2Cesto si na pomúčenej doske vyvaľkáme natenko, na hrúbku 3 mm. Nožom narežeme štvorce veľkosti cca 5×5 cm, môžeme aj väčšie. Záleží, aké veľké pirohy si chceme pripraviť. Na každý štvorček ukladáme do stredu plnku. Lekvár by mal byť hustý, aby nevytiekol.

Cesto rozvaľkáme a plníme. Foto - Martina

3Pirohy zlepujeme tak, že spojíme protiľahlé rohy spolu, postupne zatlačíme spolu aj okraje. Môžeme si pomôcť vodou, a to tak, že si navlhčíme okraje, cesto lepšie priľne. Pirohy dôkladne pozatláčame z každej strany, aby nám plnka pri varení nevyšla von.

Pirohy lepíme. Foto - Martina

4Pirohy si môžeme aj zamraziť. Je však potrebné ich zamraziť najprv jednotlivo. Keď sa zvonku trošku zamrazia (stvrdnú), potom ich môžeme ukladať do igelitového vrecúška, plastovej misky. Je veľmi dôležité, aby sa nezlepili. Pri varení by sa potom mohli poškodiť.

Môžeme aj zamraziť. Foto - Martina

5Hotové plnené pirohy varíme vo veľkom hrnci, aby mali dostatok miesta. Keď voda zovrie, pridáme lyžičku soli. Keď pirohy vyplávajú na povrch, varíme ich približne 5 minút, podľa potreby. Najlepšie je ich ochutnať, či sú už uvarené. Dávame pozor aj na to, aby sa nerozvarili.

Pirohy varíme. Foto - Martina

6

Cibuľu očistíme a nakrájame nadrobno. Na masle ju orestujeme, maslo pekne zavonia, cibuľa by mala mať zlatistú farbu. Uvarené a scedené pirohy polejeme orestovanou cibuľou, môžeme pridať aj kyslú smotanu. Pri sladkej verzii pridáme iba opražené maslo.

Pripravíme cibuľu. Foto - Martina

Tip na záver: Domáce plnené pirohy si môžeme pripraviť s rôznymi plnkami. Sladká tvarohová (tvaroh zmiešaný s cukrom), kapustová (kyslú alebo hlávkovú kapustu na cibuli podusíme, necháme odpariť vodu, dochutíme), bryndzová (bryndzu zmiešame s maslom), potešte svoje chuťové poháriky.

Pirohy sú hotové. Foto - Martina

Plnené pirohy sú hotové. Prajeme vám dobrú chuť. 

Na portáli Ženy v meste nájdete ďalšie tradičné recepty napríklad na šúľance či domáce halušky s tvarohom. Skúste aj nápady na najlepšie plnky do pirohov.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu