Čas prípravy: 10 minút
Čas pečenia: 30 minút
Počet porcií: 12 ks
 
Dokonalý celozrnný mrveničkový koláč so slivkami, ktorý vás prekvapí svojou odľahčenou formou a výbornou sviežou chuťou. Pripravte si ho ku kávičke alebo ako dezert za obedom či ako desiatu. Potešte svoju rodinu týmto zdravým koláčikom z kuchyne portálu Chutné recepty

Slivkový mrveničkový koláč

Pre milovníkov mrveničkových koláčov sme pripravili recept v odľahčenej forme, ktorý vás svojou chuťou ohromí a navyše vás skvele zasýti, vďaka bielkovinám v tvarohu a vláknine, na ktorú je koláč bohatý. Začnite deň s týmto celozrnným koláčom, pretože sa skvele hodí aj na raňajky. 

Celozrnný koláč je zvyčajne vyrobený s použitím celozrnných múk, ktoré sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Väčšinou obsahuje aj zdravé tuky, napríklad vaječný bielok, olej alebo orechy. Oproti bielym múkam majú celozrnné múky vyšší obsah vlákniny a ďalších živín. Vláknina pomáha udržiavať správnu funkciu tráviaceho systému a prispieva k pocitu sýtosti. Taktiež sa predpokladá, že konzumácia celozrnných potravín môže pomôcť znížiť riziko niektorých chorôb, ako je obezita, cukrovka typu 2 a srdcovocievne ochorenia.

Názov „mrveničkový“ pochádza od vrstvy rozdrobeného cesta, ktorá sa kladie na vrch a spodok koláča. Táto vrstva môže byť vyrobená z múky, cukru a masla alebo iného tuku. Mrvenička sa často mieša s orechmi, korením alebo karamelizovaným cukrom, aby sa dodala koláču iná chuť a textúra.

Náplň koláča môže byť rôznorodá. Môžete použiť čerstvé alebo konzervované ovocie, džem, tvarohovú náplň alebo kombináciu týchto ingrediencií. Odporúča sa vybrať ovocie, ktoré je sezónne a kvalitné.

Recept na celozrnný mrveničkový koláč je veľmi flexibilný. Môžete experimentovať s rôznymi typmi múk (ako pšeničná celozrnná, ražná, špaldová) a pridávať do cesta ďalšie zdravé prísady, ako sú otruby, ovocné pyré, med alebo chia semienka. Vzhľadom na vyšší obsah vlákniny a zdravých tukov v celozrnnom ceste, koláč môže byť o niečo dlhšie čerstvý a mäkší ako koláče vyrobené z bielej múky. To je výhodné, ak si chcete koláč vychutnávať počas niekoľkých dní.

Ak milujete sladké raňajky, mrveničkový koláč je skvelá voľba. Hodí sa aj ako desiata alebo poobedný snack. Oslaďte si deň týmto koláčikom. Skúste aj tieto naše recepty na sladké ovocné koláče – slivkovo-orechová baklava, tvarohová bublanina s ovocím, kysnutý koláč s ovocím a posýpkou, zdravý pudingový koláč, jablkový koláč s tvarohom alebo nadýchaný ríbezľový koláč

Zaujímavosti o mrveničkovom koláči

Tu je niekoľko zaujímavostí o mrveničkovom koláči, ktoré možno poznáte a možno sa naučíte niečo nové:

  1. Pôvod mrveničkového koláča: Mrveničkový koláč má svoje korene v Európe, konkrétne v Nemecku. Je považovaný za jedno z tradičných nemeckých pečivových jedál.

  2. Rôzne názvy: Okrem „mrveničkový koláč“ sa mu hovorí aj „krúpový koláč“ alebo „streuselkuchen“ (čo v nemeckom jazyku znamená práve mrvenička).

  3. Vzor mrvenia: Na vrchu koláča vytvára vrstva mrveničky charakteristický vzor. V niektorých oblastiach sa tento vzor nazýva „diamantové mrvenie“, pretože pripomína diamantový rez.

  4. Variácie po celom svete: Mrveničkový koláč je obľúbený po celom svete a v rôznych krajinách existujú miestne variácie. Napríklad vo Francúzsku je známy ako „crumble“, v Poľsku ako „kawowy placek“ a v Taliansku ako „streusel di mele“.

  5. Viac ako dezert: Aj keď sa mrveničkový koláč tradične považuje za sladký dezert, niektoré varianty môžu byť aj slané. Slané verzie často obsahujú syr, zeleninu alebo mäso.

  6. Ideálny spoločník kávy: Mrveničkový koláč je často podávaný s horúcou kávou alebo čajom. Jeho kombinácia s teplým nápojom prináša skvelú chuťovú harmóniu.

  7. Možnosť pridania iných prísad: Okrem tradičného cesta a mrveničky môžete do mrveničkového koláča pridať ďalšie ingrediencie, ako sú orechy, koreniny, čokoláda alebo sušené ovocie. To vám umožňuje prispôsobiť si koláč podľa svojich chuťových preferencií.

Mrveničkový koláč je skvelá voľba pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať sladký dezert s jedinečnou textúrou a výraznou chuťou. Navyše, ak je obohatený o niektoré zdravé ingrediencie, môžete si ho dopriať aj viac a bez výčitiek. Skúste aj tento náš recept na tvarohové guľky alebo zdravú ovsenú kašu. Skúste aj náš recept na domáce wafle.

Ingrediencie

Mrvenička

  • 100 g jemné celozrnné ovsené vločky,
  • 150 g hladká celozrnná múka,
  • 5 PL trstinový cukor,
  • 100 g maslo,
  • 1 ks vajce,
  • 1 ČL kypriaci prášok

Tvarohová náplň

  • 500 g polotučný tvaroh, 
  • 2 PL trstinový cukor,
  • 2 ks vajcia,
  • 1 ks vanilkový puding,
  • ovocie – podľa chuti, my sme zvolili slivky, môžete použiť aj marhule, jahody, maliny a pod.

Postup receptu

Vypracujeme mrveničku – V miske zmiešame vločky, múku, cukor, rozpustené vychladnuté maslo, vajcia a prášok do pečiva. Rukami alebo vareškou vypracujeme mrveničkové cesto.

Vypracujeme mrveničku. Foto - Kristýna

Mrveničku dáme na plech – Na vymastený plech maslom dáme 2/3 mrveničky. 1/3 si necháme na posypanie koláča. 

Dáme na plech. Foto - Kristýna

3

Pripravíme tvarohovú náplň – V miske zmiešame tvaroh, vajcia, cukor a puding a celú zmes dáme na mrveničku na plechu.

Pripravíme tvarohovú náplň. Foto - Kristýna

4Poukladáme ovocie – Na tvarohovú náplň poukladáme vykôstkované ovocie, slivky, vedľa seba.

Poukladáme ovocie. Foto - Kristýna

5Pridáme zvyšok mrveničky – Na ovocie pridáme zvyšok mrveničky.

Pridáme zvyšok mrveničky. Foto - Kristýna

6

Pečieme – Dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180°C na 30 minút.

Pečieme. Foto - Kristýna

Vyskúšajte napríklad aj recepty na koláče z portálu Ženy v meste – ovocný koláč s posýpkou alebo sypaný tvarohový koláč.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu