Máme pre vás ten najlepší recept na nálev na zavárané uhorky. So zaváraním máme bohaté skúsenosti, ktoré sme sa rozhodli predať ďalej a prezradiť vám tajomstvo dokonalého nálevu. Pripravte si uhorky s jemnou a vyváženou chuťou podľa receptu kuchyne portálu Chutné recepty.
Sladko-kyslý nálev
Uhorková sezóna je tu a všetci sa chystajú zavárať. Niekto zavára podľa jedného receptu už roky a niekto stále hľadá spôsoby, ako zavariť ešte lepšie uhorky. Avšak hľadať ďalej už nemusíte, pretože máme pre vás nálev, vďaka ktorému už inak zavárať nebudete. Pripravíte si tak dokonalé uhorky s jemnou a vyváženou chuťou.
Nálev na uhorky by mal spĺňať niekoľko dôležitých kritérií. Zhrnuli sme ich pre vás dokopy, aby ste v tom mali prehľad a na nič nezabudli:
- Správna sladkokyslá rovnováha: Nálev by mal mať vyváženú kombináciu sladkosti a kyslosti. Sladkosť pochádza z pridania cukru, kým kyslosť zabezpečuje ocot. Je dôležité nájsť správnu rovnováhu, aby sa vytvorila príjemná chuťová kombinácia a uhorky chutili čo najlepšie.
- Primerane výrazné korenie: Nálev môže byť obohatený o rôzne koreniny a bylinky, ako sú kôpor, cesnak, feferónky alebo iné koreniny, ktoré pridávajú zaujímavosť do chuti zaváraných uhoriek. Hoci v našom základnom náleve sa koreniny nenachádzajú, môžete napríklad kôpor, cibuľu alebo mrkvu pridať do samotných uhoriek.
- Dobrá konzistenčná textúra: Nálev by mal byť dostatočne tekutý, aby mohol dobre prenikať do uhoriek a zabezpečilo sa tak správne zaváranie. Zároveň by nemal byť príliš vodnatý, aby sa zachovala pevnosť a šťavnatosť.
- Dodržanie správnej trvanlivosti: Nálev by mal zabezpečiť dostatočnú konzervačnú účinnosť, aby sa zaručila dlhá trvanlivosť zaváraných uhoriek. Je dôležité dodržiavať správne postupy sterilizácie a skladovania, aby sa predišlo plesniam a kontaminácii.
- Prispôsobenie chuti: Každý má iné chute, nielen čo sa týka zaváraných uhoriek. Dokonalý nálev by mal byť prispôsobiteľný, aby ste si ho mohli meniť podľa svojich osobných preferencií, pridávaním alebo upravovaním ingrediencií, sladidiel, octu alebo iných prísad.
Tieto rady by vám mali pomôcť pri príprave nálevu. Veľa šťastia!
Vyskúšajte aj náš recept na zaváranú cuketu alebo zavárané lečo.
Rady nad zlato (zavárané uhorky)
Máme pre vás aj niekoľko dôležitých rád, ktorých by ste sa mali držať, aby sa vám zaváranie podarilo čo najlepšie. Tieto rady vám pomôžu pripraviť si každý rok tie najlepšie domáce zavárané uhorky:
- nálev si pripravíme deň vopred, pretože sa musí vychladiť, a ušetríme si tak čas (uskladňujeme ho v chladničke)
- poháre na zaváranie dôkladne umyjeme (ideálne v umývačke riadu), viečka si sterilizujeme (povaríme ich 15 minút vo vriacej vode, potom osušíme) deň vopred, taktiež nám to ušetrí čas pri zaváraní uhoriek na druhý deň
- vždy nakladáme iba čerstvé uhorky, nikdy nie zmäknuté, prezreté a ani nahnité
- väčšie uhorky (viac ako 12 cm) nie sú na zaváranie veľmi vhodné
- najzdravšie sú domáce uhorky, ktoré si dopestujeme sami, prípadne si ich zakúpime u lokálnych pestovateľov
- pri sterilizovaní by sme mali dbať na maximálnu čistotu pohárov, viečok, rúk, ale aj plôch, aby sme zamedzili kazeniu zaváranín
- všetky uhorky musia byť dôkladne umyté a osušené
- viečka musia byť čisté, suché a nepoškodené
- na zaváranie sú najlepšie 0,7 l poháre so širokým vrchom, uhorky sa nám budú lepšie nakladať, môžeme použiť samozrejme aj menšie poháre, je to na vás
- je dôležité, aby uhorky neplávali v pohári, ale, aby ani neboli natlačené, viečka sa musia dať dobre uzavrieť
- nálev by mal byť pod okrajom 5 – 10 mm a uhorky by mali byť úplne ponorené a nevytŕčať z nálevu
- ak zvolíme skrutkovacie viečka, poriadne ich uzavrieme, ak použijeme viečka zatláčacie, musíme následne použiť špeciálnu hlavu na uzatvorenie pohárov
- pri sterilizovaní uhoriek by mala voda siahať do 2/3 výšky pohára a v jednom hrnci sa vždy zavárajú rovnaké veľkosti pohárov
- uhorky zavárame krátko, keď nám začne voda v hrnci vrieť, stopneme max. 3 minúty, po tomto čase ihneď poháre vyberieme, aby uhorky ostali pekné zelené a chrumkavé
- po zaváraní by sa mali poháre ochladiť, aby sa tak ukončil proces zavárania
- s horúcimi pohármi pracujeme vždy opatrne, aby sme si neublížili a vyhli sa tak aj nehodám
- ak robíte uhorky prvýkrát, nerobte ich naraz z veľkého množstva (napr. 10 kg), pretože je to časovo náročnejšie, postačí vám aj menšia dávka, lepšie sa ich takto naučíte zavárať
- uhorky ochutnávajte najskôr po mesiaci od zavárania, aby mali čas „vyzrieť“
Ingrediencie
nálev na 3,30 kg uhoriek (7 ks 0,7 l pohárov)
- 3,30 kg menšie uhorky „nakladačky“ (5 – 10 cm),
- 1 ks (100 g) Zeko alebo Marco Polo nakladač (pri iných by ste si mali všímať zloženie),
- 0,5 l kvasný liehový ocot,
- 1 menšia šálka kryštálový cukor (150 g), pokojne aj viac, podľa chuti,
- 2 l voda
- na dochutenie: kôpor, cibuľa, mrkva, cesnak, feferónky (podľa chuti)
Postup receptu
1
Do vody dáme všetky suroviny a necháme variť asi 5 minút. Následne necháme nálev úplne vychladnúť, to potrvá dlhšie, avšak závisí to aj od množstva nálevu, niekto si ho pripravuje z dvojitej dávky.
2
V tomto kroku nalievame vychladnutý nálev do pohárov s uhorkami. Nálev by mal siahať 5 – 10 mm pod okraj. Uhorky musia byť ponorené a nevytŕčať z nálevu. Avšak mali by sme ich naukladať tak, aby v ňom neplávali. Poháre tak poriadne uzavrieme sterilizovanými viečkami a vložíme ich do väčšieho hrnca s vodou kvôli sterilizácii. Takto poháre varíme 2 – 3 minúty.
3
Následne poháre vyberieme a necháme úplne vychladnúť. Skladovať by sme ich mali na tmavom a chladnom mieste, môžete ich na pár dní prikryť dekou. Ak chcete podrobnejší návod ako zavárať uhorky, kliknite sem – domáce zavárané uhorky.
Zavárané uhorky nie sú také náročné na prípravu, ako sa môže zdať. Ak plánujete zavárať, skúste aj tento recept – kapia v oleji. Tento, ale aj ďalšie iné recepty nájdete na webe Ženy v meste.
Videorecept