Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 30 minút 
Počet porcií: 6

Tradičná krúpová polievka so zeleninou a bez mäsa. Doprajte svojmu telu túto výživnú polievku plnú vitamínov a živín a navyše má málo kalórií. Krúpová polievka je súčasťou diét, ale zároveň človeka dobre zasýti. Pripravte si ju podľa receptu portálu Chutné recepty.

Krúpová polievka

Polievka, ktorú si všetci pamätáme zo školských jedální alebo prázdnin u babičky. Je to polievka, ktorá obsahuje veľa vitamínov, minerálov a živín. Navyše má málo kalórií, takže sa hodí aj ako súčasť diéty. Doprajte si zdravú polievku na obed, ktorá poteší vaše telo slušnou dávkou vitamínov. Ak by vám v nej predsa len chýbalo mäso, môžete do nej pridať klobásku alebo údené mäso, ktoré dodá polievke o čosi inú chuť. Krúpová polievka podľa nášho receptu vám zaručene zachutí.  

Krúpová polievka sa zvyčajne pripravuje s rôznymi druhmi krúp, ako sú pšeničné, jačmenné, pohánkové alebo ovsené krúpy. Krúpy sú celozrnné zrná obilnín, ktoré sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Recept na krúpovú polievku zvyčajne zahŕňa zeleninu ako mrkvu, cibuľu, zeler, zemiaky, fazuľu, hrášok, kapustu alebo iné druhy zeleniny. Zelenina pridáva chuť, výživu a farbu do polievky.

Recepty na krúpovú polievku so zeleninou sa môžu líšiť v závislosti od regiónu alebo osobných preferencií. Niekedy sa do polievky pridávajú bylinky a koreniny, ako je tymian, petržlen, čierne korenie alebo kurkuma, aby sa zvýraznila chuť. Ak trpíte nejakými potravinovými alergiami alebo intoleranciami, dajte si pozor na ingrediencie v polievke. Napríklad pšeničné krúpy môžu byť problémom pre ľudí s celiakiou alebo citlivosťou na lepok.

Pri príprave krúpovej polievky so zeleninou sa zvyčajne krúpy pred varením dôkladne opláchnu, aby sa odstránili nečistoty a škroby. Potom sa zelenina nakrája na malé kúsky a varenie začína vo vode alebo vývaru, kým nie sú krúpy a zelenina mäkké a uvarené.

Krúpová polievka so zeleninou sa môže podávať ako hlavné jedlo alebo ako predjedlo. Pridanie čerstvých byliniek, krutónov alebo čerstvého citrónovej šťavy môže pridať do polievky ďalšiu chuťovú vrstvu.

Vyskúšajte aj náš recept na hŕstkovú polievku starej mamy alebo fazuľovú polievku na kyslo. Ak máte radi zeleninové polievky, podobné ako krúpová polievka, určite si uvarte aj jarnú zeleninovú polievku podľa nášho receptu.

Krúpy a zdravie

Krúpy sú považované za veľmi zdravé a majú viaceré benefity pre zdravie. To, že krúpová polievka je zdravá, už viete, avšak tu je niekoľko dôvodov, prečo presne sú krúpy prospešné:

  1. Vláknina: Krúpy sú bohaté na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správnu tráviacu funkciu. Vláknina pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru a reguluje trávenie. Taktiež prispieva k pocitu sýtosti, čo môže byť užitočné pri kontrole telesnej hmotnosti.

  2. Výživné látky: Krúpy obsahujú množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín B-komplexu (B1, B3, B6), železo, zinok, draslík a ďalšie. Tieto živiny sú dôležité pre zdravý metabolizmus, imunitný systém a celkovo pre udržanie optimálneho zdravia.

  3. Nízky obsah tuku: Krúpy majú nízky obsah tuku, čo ich robí vhodným prídavkom do stravy pre tých, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo sa snažia udržiavať zdravú stravu.

  4. Bezlepková alternatíva: Niektoré druhy krúp, ako pohánka alebo quinoa, sú bezlepkové a môžu byť vhodnou alternatívou pre ľudí s celiakiou alebo citlivosťou na lepok.

  5. Stabilizácia hladiny cukru v krvi: Vďaka vysokému obsahu vlákniny majú krúpy tendenciu stabilizovať hladinu cukru v krvi a môžu pomôcť predchádzať prudkým výkyvom hladiny cukru.

  6. Zdravé srdce: Pravidelná konzumácia krúp je spojená so zníženým rizikom srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku, čo je zrejme spôsobené ich vysokým obsahom vlákniny a minerálov.

Je však dôležité pamätať na to, že celkovo zdravá strava by mala byť vyvážená a pestrofarebná. Krúpy sú skvelým doplnkom stravy, ale nie je dobré preskakovať iné dôležité potraviny z rôznych skupín. Ak máte nejaké osobné zdravotné problémy alebo špecifické potravinové obmedzenia, vždy je najlepšie to konzultovať s lekárom alebo kvalifikovaným odborníkom výživy.

Ingrediencie 

hrnček = 200 ml

  • 1/2 hrnčeka stredné krúpy (existujú rôzne veľkosti, tie najmenšie krúpy sa najskôr uvaria),
  • 1 hrnček mrkva nakrájaná na kocky,
  • 1/2 hrnčeka petržlen nakrájaný na kocky,
  • 2 PL maslo,
  • 1 ks cibuľa,
  • 3 strúčiky cesnaku (podľa chuti),
  • klobása, údená šunka, slanina (nemusí byť), 
  • na dochutenie: soľ, mletá červená paprika (2 PL), kurkuma (štipka), rasca (drvená alebo celá), mleté čierne korenie

Postup receptu: krúpová polievka

Krúpy premyjeme a namočíme do vody na pár hodín, najlepšie však na celú noc. Ak by sme ich chceli variť hneď, stačí ich niekoľkokrát prepláchnuť, avšak budú sa variť podstatne dlhšie. Následne krúpy po namočení scedíme, zalejeme vodou alebo vývarom z údeného, tak aby boli ponorené. Prikryjeme ich pokrievkou a varíme asi 15 minút do polomäkka. 

Uvaríme krúpy. Foto - Nela

2Zeleninu nakrájame na malé kocky. Ak chcete pridať aj klobásu alebo údené mäso, taktiež to nakrájame. Na masle si zatiaľ opražíme cibuľu dozlatista, pridáme k nej zeleninu a restujeme 5 minút. Následne pridáme klobásu a údené, a stiahneme to zo sporáka. Pridáme mletú červenú papriku, všetko dôkladne premiešame a pridáme do polievky. 

Opečieme zeleninu. Foto - Nela

3

Do polievky môžeme priliať ešte vodu podľa potreby, záleží to od toho, akú hustú chcete mať polievku. Nakoniec ju dochutíme soľou, kurkumou, rascou, mletým čiernym korením a varíme všetko do mäkka. Nakoniec, 10 minút pred koncom pridáme ešte prelisovaný cesnak. Hotovú polievku môžeme dozdobiť bylinkami a krúpová polievka je hotová. 

Okoreníme. Foto - Nela

Tip na záver: Krúpy viete kúpiť v štyroch rôznych veľkostiach – perličky, malé, stredné a veľké. Čím menšie krúpy budú, tým skôr zmäknú. Nezabúdajte aj na to, že varením krúpy zväčšia svoj objem až trojnásobne. 

Prajeme vám dobrú chuť.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu