Čas prípravy: 15 minút
Čas pečenia: 30 minút
Počet porcií: 8
 
Hrnčekový recept na ten najlepší nadýchaný perník, aký ste kedy jedli. Hrnčekové recepty sú veľmi rýchle a jednoduché, inak to nie je ani pri pečení perníka. Upečte si tento obľúbený koláč a potešte tým svojich blízkych. Hrnčekový recept na perník podľa kuchyne portálu Chutné recepty

Perník 

Čo chutí lepšie ako sladký a nadýchaný perník? Ak je ešte poliaty čokoládou alebo potretý džemom, nie je o čom. Túto pochúťku milujú naozaj všetci, aj veľkí, aj malí. Upečte si ho doma a len tak sa za ním zapráši, hovoríme z vlastnej skúsenosti. Máme pre vás ľahký a rýchly recept, ktorý si určite nezabudnite uložiť. 

Tento lahodný čokoládový koláč, ktorý sa následne namaže džemom a poleje čokoládou, je lahodný a populárny na rôznych miestach po celom svete. Tento druh perníka, často nazývaný aj ako „čokoládový perník“, kombinuje bohatú chuť koláča s jemnosťou džemu a sladkosťou čokolády, čo z neho robí skvelý dezert alebo sladkú pochúťku k čaju alebo káve.

Náplň (resp. džem na potretie) koláča môže byť rôznorodá a závisí od osobných preferencií a tradícií. Džem môže byť ovocný, ako napríklad broskyňový, višňový či jahodový, alebo aj iný, napríklad ľubovoľný orechový krém. To dáva tomuto čokoládovému koláču sladkú a vlhkú náplň, ktorá spolu s korením a medom tvorí skvelý kontrast.

Čokoláda, ktorou sa táto sladká maškrta poleje, pridáva ešte viac sladkosti a krémového charakteru. Používa sa rôzna čokoláda, či už horká, mliečna alebo biela, a často sa doplní o trochu masla alebo smotany, aby sa dosiahla hladká a lesklá konzistencia.

Čokoládový perník sa často podáva na rôznych oslavách, slávnostiach alebo jednoducho ako lahodný dezert pre rodinné stretnutia a špeciálne príležitosti. Jeho kombinácia korenistej arómy, sladkého džemu a čokolády robí z tohto koláča nezameniteľný zážitok pre chuťové poháriky.

História

Pôvod tohto koláča siaha až do dávnych čias, a existuje viacero teórií o jeho pôvode. Najskôr si však ujasnime, čo presne je perník. Je to sladké pečivo, ktoré sa vyrába z medu, múky, vajec a korenia. Jeho charakteristickou prísadou je škorica, ktorá mu dodáva typickú vôňu a chuť.

Existujú náznaky, že mohol mať svoj pôvod v starovekom Grécku a Ríme. Medové pečivo sa používalo v týchto civilizáciách a zdá sa, že slúžilo nielen ako sladká pochúťka, ale aj ako liek, ktorý pomáhal zlepšovať trávenie. Ďalšou teóriou je, že sa vyvinul v Číne a postupne sa rozšíril do Blízkeho východu a potom do Európy. Číňania používali med ako sladidlo a kombinovali ho s obilnými výrobkami.

V stredoveku sa stal populárnym v kláštoroch a medzi mníchmi. Kláštory boli často centrami kultúry a výroby, a odtiaľ sa rozšírili odborné vedomosti o jeho príprave. Nemecko je často považované za krajinu, kde sa stal veľmi obľúbeným a kde sa vyvíjali rôzne varianty tohto sladkého pečiva. V mnohých nemeckých mestách sa vyvinuli typické perníkové trhy s rôznymi druhmi a tvarmi perníkov.

Postupom času sa v Európe vyvinuli cechy pernikárov, ktoré boli zodpovedné za pečenie tohto sladkého zákusku a udržiavanie kvality a tradícií výroby.

Perník sa teda vyvíjal a šíril cez rôzne kultúry a obdobia, a postupom času sa stával dôležitou súčasťou tradičných sladkostí na rôznych miestach sveta. Dnes je obľúbeným dezertom a pochúťkou na mnohých miestach po celom svete a zastáva významné miesto v mnohých kultúrach a tradíciách.

Máme pre vás aj iné sladké recepty, napríklad na čokoládové muffiny s banánom, nepečený Kinder cheesecake alebo medové trubičky máčané v čokoláde. Prípadne vyskúšajte aj griotku alebo aj náš recept na vaječný likér. Vyskúšajte aj recept na šťavnatý čokoládový perník, cuketový perník alebo koláč z kyslého mlieka.

Ingrediencie

1 hrnček = 250 ml

  • 3 ks vajcia,
  • 1 hrnček kryštálový cukor,
  • 1 ČL škorica,
  • 2 PL kakao,
  • 3 PL lekvár,
  • 2 hrnčeky hladká múka špeciál (alebo špaldová),
  • 1 ČL sóda bikarbóna,
  • 1 ks kypriaci prášok do perníka,
  • 2 hrnčeky mlieko,
  • 3/4 hrnčeka olej

Postup receptu

Začneme šľahaním vajec s cukrom, ktoré je potrebné vyšľahať do peny. Do peny pridáme aj škoricu, kakao a lekvár. Všetko spolu premiešame. K tejto zmesi primiešame aj múku zmiešanú so sódou bikarbónou a práškom do perníka, vlažné mlieko a olej. 

Vymiešame cesto. Foto - Nela

Múku môžete použiť rôznu – bezlepkovú, špaldovú, celozrnnú a podobne. Takisto aj mlieko, v prípade intolerancie na laktózu pokojne použite sójové alebo ryžové mlieko.

Takto by malo vyzerať cesto. Foto - Nela

3

Nakoniec cesto ešte dôkladne premiešame a vylejeme ho na vymastený plech (cca 42×32 cm). Pečieme ho pri teplote 180°C asi 25 minút (záleží to na veľkosti plechu).

Cesto vylejeme na plech. Foto - Nela

4Hotový koláčik nakoniec potrieme džemom alebo lekvárom a polejeme rozpustenou čokoládou. My sme zvolili čerešňové želé bez čokolády, je to na vás ako si ho dozdobíte a dokončíte. Nakoniec perník môžete servírovať so šľahačkou a čerstvým ovocím. 

Hotový perník ozdobíme. Foto - Nela

Vyskúšajte napríklad aj fantastický čokoládový koláč s polevou podľa portálu Ženy v meste. Tu je aj recept na vianočné plnené perníčky.

Videorecept

Tipy, ako spraviť perník ešte vlhkejší a šťavnatejší, aby bol ešte chutnejší?

Tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť vlhkejší a šťavnatejší koláč:

Použite vlhké prísady: Prídajte do receptu vlhké prísady, ako sú med, mlieko, jogurt alebo jablčná šťava, ktoré pomôžu udržať koláčik vlhký.
Vhodná konzistencia cesta: Dávajte pozor na správnu konzistenciu cesta. Ak je cesto príliš husté, koláč môže byť suchý. Môžete pridať trochu mlieka alebo vody, ak je cesto príliš hrubé.
Použite ovocie: Pridajte do cesta nasekané sušené ovocie, ako sú sušené marhule, hrozienka alebo sušené čerešne. Tieto prísady dodajú perníku vlhkosť a sladkosť.
Dajte pozor na pečenie: Dôležité je nesušiť koláč príliš dlho v rúre. Skontrolujte, či je perník upečený v dostatočne skorom štádiu, aby zostal vlhký.
Pudingový prášok: Môžete do cesta pridať pudingový prášok s príchuťou vanilky alebo iného ovocia, ktorý tiež prispieva k vlhkosti perníka.
Sirup: Po upečení môžete koláč potrieť sirupom alebo glazúrou, čo pridá dodatočnú vlhkosť a chuť.
Skladujte ho správne: Ak už máte koláčik upečený a chcete udržať jeho vlhkosť, uložte ho do vzduchotesnej nádoby alebo ho obalte do potravinárskej fólie.
Týmito jednoduchými krokmi môžete zabezpečiť, že perník bude vlhký, šťavnatý a chutný!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu