Najlepší recept na pečený čaj s ovocím. Pečený čaj je najlepší ten domáci a od babičky. Recept portálu Chutné recepty zabezpečí, že si pripravíte klasický pečený čaj presne tak, ako ho robila aj babička, vyskúšajte.
Pečený čaj
Pečený čaj, obľúbený predovšetkým v strednej Európe, má svoje korene pravdepodobne v Českej republike a na Slovensku. Tento tradičný nápoj sa často pripravoval v domácnostiach počas zimných mesiacov, aby priniesol chuť leta do chladných dní. Okrem svojho lahodného receptu však pečený čaj skrýva mnoho zaujímavých informácií a užitočných vlastností.
Zdravotné výhody pečeného čaju sú nezanedbateľné. Obsahuje množstvo vitamínov, najmä vitamínu C, a antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém a prispievajú k celkovému zdraviu. Pri správnej príprave môže byť navyše nízko-kalorickým nápojom, čo ho robí vhodným aj pre tých, ktorí si strážia svoju váhu.
Jednou z najväčších predností pečeného čaju je jeho variabilita. Môže byť pripravený z rôznych druhov ovocia, ako sú jablká, hrušky, brusnice, slivky, jahody či maliny. Pridaním korenín, ako sú škorica, klinčeky alebo zázvor, vznikajú jedinečné chuťové kombinácie, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších gurmánov.
Pečený čaj vznikol pravdepodobne v Českej republike a na Slovensku ako spôsob, ako zachovať chuť čerstvého ovocia počas zimných mesiacov. V týchto krajinách, kde sú zimy často dlhé a chladné, sa ľudia snažili nájsť spôsoby, ako si v zime dopriať chuť a vôňu leta. Myšlienka pečeného čaju spočíva v pečení ovocia spolu s cukrom a koreninami, čím sa vytvorí hustá a sladká zmes, ktorá sa následne môže zaliať horúcou vodou a konzumovať ako čaj.
Myšlienka a proces vzniku
-
Zachovanie úrody: Jedným z hlavných dôvodov vzniku pečeného čaju bolo využitie nadbytočnej úrody ovocia. V čase hojnosti bolo potrebné nájsť spôsob, ako ovocie uchovať na dlhšie obdobie. Pečenie ovocia s cukrom a koreninami poskytovalo spôsob, ako predĺžiť trvanlivosť ovocia a zároveň si uchovať jeho chuť.
-
Konzervácia bez chladenia: V čase, keď nebolo bežné mať chladničky, bolo potrebné nájsť spôsoby konzervácie potravín. Pečený čaj, ktorý sa po upečení skladoval v sklenených nádobách, umožňoval konzerváciu ovocia bez potreby chladenia.
-
Príprava na zimné obdobie: Tradične sa pečený čaj pripravoval na jeseň, keď bola úroda ovocia najhojnejšia. Pripravený pečený čaj potom slúžil ako zdroj vitamínov a chuti počas zimy, keď bolo čerstvé ovocie nedostupné.
-
Chuť a aróma: Pečenie ovocia s cukrom a koreninami dodáva čaju jedinečnú chuť a arómu, ktorá je intenzívnejšia a bohatšia ako pri bežnom čaji. Tento proces zvyšuje sladkosť ovocia a dodáva mu karamelizovanú chuť, ktorá je veľmi príjemná.
-
Sociálny aspekt: Pečený čaj sa často pripravoval v domácnostiach a stal sa súčasťou rodinných tradícií. Spoločná príprava a konzumácia pečeného čaju podporovala sociálne väzby a prinášala radosť do každodenného života.
- mrazené maliny,
- mrazené čučoriedky,
- mango, hruška, jablko,
- citrón, pomaranč, mandarínka,
- 1 PL brusnicový džem,
- 1 kg kryštálový cukor,
- punč korenie
Postup receptu
1
Citrusy poriadne umyjeme. Šupky ošúpeme tak, aby ostali vcelku, nech sa potom lepšie vyberajú von. Šupky totiž dáme do jénskej alebo zapekacej misy spolu s ovocím.
2
Všetko veľké ovocie nakrájame na kúsky, aby boli čo najmenšie, a pridáme do misy k šupkám. Zvyšné ovocie pridáme bez krájania (maliny, čučoriedky a pod.). Všetko ovocie spolu premiešame a pridáme cukor. Taktiež k nemu pridáme aj korenie podľa chuti, my sme pridali punčové.
3
Misu s ovocím vložíme do vopred predhriatej rúry na 180°C a pečieme asi hodinu a štvrť. Občasne premiešame. Ovocie nie je potrebné podlievať vodou, pretože samo pustí šťavu.
4
Po upečení z ovocia povyberáme šupky a ovocie dáme do zaváraninových skiel. Dôkladne ich uzatvoríme a obrátime na 10 minút hore dnom. Následne otočíme a necháme pod dekou do nasledujúceho dňa.
Pečený čaj je hotový. Potom ho už len dáme do hrnčeka a zalejeme horúcou vodou, ak naň budeme mať chuť. V podstate ho pripravíme ako klasický čaj.
Tip na záver: Pečený domáci čaj si skutočne môžete urobiť z akéhokoľvek ovocia. Pridať môžete aj orechy či sušené ovocie. Nad jeho chuťou ste absolútnym pánom. Aké ovocie si vyberiete, tak vám bude chutiť. Boli aj také, do ktorého som dávali svoju domácu sušenú levanduľu.