Čas prípravy: 4 hodiny
Čas tepelnej úpravy: 50 minút
Počet porcií: 15 ks
 

Originálny recept podľa ČSN na najlepší bulharský šalát, ktorý je vhodný aj na zaváranie. Hoci sa tento recept radí už pomaly k zabudnutým, ale aj napriek tomu si zaslúži svoje stále miesto v každej špajze. Je to neskutočná pochúťka, s ktorou sa vrátite do detských čias. Pripravte si bulharský šalát podľa receptu portálu Chutné recepty.

Bulharský šalát

Už z názvu môžete poznať, že ide o šalát, ktorý pozostáva z tradičnej južanskej zeleniny. Jedinečnú chuť spolu vytvárajú paradajky s paprikou, uhorkou a osmaženou cibuľkou. Vďaka tejto kombinácii budete mať na stole rýchlu večeru a stačiť vám bude iba chlieb s maslom alebo masťou či syrom. Bulharský šalát nesmie chýbať v kuchárke žiadnej gazdinej. Pripravte si ho podľa nášho podrobného receptu. 

Slovenský bulharský šalát je jednoduchý a obľúbený šalátový pokrm v Slovensku a Česku. Tento šalát je pomerne podobný klasickému bulharskému šalátu, ale chýba mu feta syr. Bulharský šalát sa pripravuje s čerstvými ingredienciami a môže byť sezónny, čo znamená, že v letných mesiacoch sú často k dispozícii čerstvé paradajky, papriky a uhorky, čo dáva šalátu sviežu chuť.

Okrem týchto základných zložiek (paradajky, uhorky, papriky, cibuľa) môžete tiež doňho pridať aj ďalšie ingrediencie podľa svojich osobných preferencií. To môže zahŕňať olivy, petržlen, cesnak alebo iné čerstvé bylinky. Šalát je rýchly a jednoduchý na prípravu. Zvyčajne sa všetky ingrediencie nakrájajú na malé kúsky a zmiešajú s olejom a octom na vytvorenie dresingu. Chuť sa môže regulovať pridaním soli, čierneho korenia a ďalších korenín. Avšak taktiež sa dá tento šalát zavariť. 

Tento šalát sa často podáva ako príloha k mäsu, rybám alebo iným hlavným jedlám. Je to výborný spôsob, ako pridať osviežujúcu zeleninu k hlavnému jedlu. Bulharský šalát je vhodný na letné pikniky, grilovanie alebo jednoduchý obed. Je to jedlo, ktoré je populárne pre svoju jednoduchosť a výraznú chuť, ktorá zdôrazňuje čerstvosť sezónnej zeleniny.

Na našom webe nájdete tiež mnoho iných receptov na šalát, ako napríklad recept na zemiakový šalát s cviklou, cuketový šalát, šošovicový šalát, mrkvový šalát s jablkami a veľa iných. 

Výhody zavárania

Zaváranie je tradičný spôsob konzervovania potravín, ktorý prináša niekoľko výhod. Tu sú niektoré z hlavných výhod zavárania:

  1. Dlhšia trvanlivosť potravín: Zaváraním sa potraviny konzervujú a udržujú dlhšiu trvanlivosť. Tým sa znižuje množstvo potravín, ktoré sa musia vyhodiť kvôli zhnitiu alebo zhoršeniu kvality.

  2. Uchovanie chuti a výživových hodnôt: Pri zaváraní sa potraviny konzervujú pri optimálnych podmienkach, čo pomáha udržať ich chuť a výživné hodnoty. Tým sa zabezpečuje, že môžete mať čerstvé potraviny po celý rok.

  3. Ekonomické výhody: Zaváranie môže byť ekonomicky výhodné, pretože vám umožňuje nakupovať sezónne potraviny vo väčších množstvách a konzumovať ich po celý rok.

  4. Kontrola nad obsahom: Keď sami zavárate potraviny, máte kontrolu nad tým, čo do nich pridáte. Môžete sa vyhnúť nadmerným chemikáliám, umelým konzervačným látkam a pridanému cukru, ak to chcete.

  5. Darčeky a pamiatky: Zavárané produkty sú vynikajúcim darčekom alebo suvenírom. Môžete vytvoriť krásne poháre s domácimi džemami, omáčkami alebo nakladanými ovocím a zeleninou a darovať ich priateľom a rodine.

  6. Udržateľnosť: Zaváranie môže prispieť k udržateľnejšiemu spôsobu života tým, že minimalizuje množstvo potravín, ktoré končia na skládkach, a podporuje miestnu výrobu a spotrebu.

  7. Zdravie: Zavárané potraviny môžu byť zdravým doplnkom stravy, pretože si môžete vybrať kvalitné suroviny a konzervovať ich bez nadbytočných prídavkov.

Všetky tieto výhody robia zaváranie populárnym a užitočným spôsobom zachovania potravín a využívania sezónnych plodov a zeleniny.

Skúste aj náš recept na zaváranú cuketu, domáci kečup, zavárané lečo či zavárané uhorky

Ingrediencie

  • 1 kg cibuľa,
  • 1 kg uhorky,
  • 1,5 kg rôznofarebné papriky,
  • 1 ks paradajky,
  • 1,5 dcl olej,
  • 2 dcl ocot,
  • 1 ks deko,
  • 4 dcl voda,
  • 60 g cukor

Postup receptu

1

Očistíme cibuľu, nakrájame ju na drobno a sprudka opečieme na rozpálenom oleji. Pražíme asi 5 minút. 

Opečieme cibuľu. Foto - Slávka

2Uhorky umyjeme a nakrájame ich na tenké plátky. Papriky taktiež umyjeme, vyberieme z nich jadrovník a nakrájame na čo najtenšie plátky. 

Zeleninu umyjeme a nakrájame. Foto - Slávka

3

Podobne postupujeme aj pri paradajkách, ktoré pokrájame na rovnomerné kocky. Takto pokrájané paradajky pridáme k osmaženej cibuľke. Paradajky ako prvé pustia šťavu. 

Paradajky pridáme k cibuľke. Foto - Slávka

4Medzitým si pripravíme nálev – vodu prevaríme s octom a cukrom, následne prisypeme aj deko. 

Pripravíme nálev. Foto - Slávka

5

K paradajkám a cibuli pridáme aj uhorky a papriku.

Pridáme zvyšnú zeleninu. Foto - Slávka

6

Zeleninu zalejeme nálevom a necháme ju v náleve takto postáť 3 hodiny. 

Pridáme nálev. Foto - Slávka

7

Touto zmesou po 3 hodinách naplníme menšie fľašky a pol hodinu sterilizujeme. Potom fľašky odložíme do špajze a bulharský šalát máme k dispozícii aj počas zimy. 

Nalejeme do fliaš. Foto - Slávka

Veríme, že sa vám bulharský šalát podarí.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu