Čas prípravy: 1 hodina 40 minút
Čas tepelnej úpravy: 20 minút
Počet porcií: 8

Domáca parená knedľa, ktorá sa vám vždy s istotou podarí. Máme pre vás recept na tú najlepšiu nadýchanú domácu knedľu, ktorú si môžete pripraviť napríklad k segedínskemu gulášu. Domácej knedli sa totiž tá kupovaná ani zďaleka nevyrovná. Pripravte si ju podľa receptu portálu Chutné recepty.

Parená knedľa

Čo sa týka domácej knedle, mnoho ľudí si povie, že si radšej knedľu kúpia a ušetria čas, namiesto toho, aby si ju pripravili doma. Avšak tá kupovaná sa domácej rozhodne nevyrovná. Navyše, domácej si vždy môžete spraviť viac a neskôr ju zamraziť a budete mať aj na neskôr. Stačiť vám bude iba dobrý recept a parená knedľa sa vám vždy vydarí. Okrem iného máte vždy kontrolu nad tým, čo ide do cesta, takže sa vyhnete umelým prísadám a konzervantom. Pripravte si ju s nami podľa nášho podrobného receptu. 

Parené knedle sa často varia vo veľkom hrnci s dostatočným množstvom vriacej vody. Knedle by mali mať dosť miesta, aby sa mohli rozpínať počas varenia. Keď sú knedle hotové, odložte ich na tanier. Pred krájaním ich trochu nechajte vychladnúť, aby sa ľahšie krájali a nerozpadali sa. K pareným knedliam dobre pasujú rôzne druhy omáčok, napríklad masové, smotanové alebo paradajkové. Tiež ich môžete podávať ako prílohu k mäsám, pečeným pokrmom alebo dokonca aj k šalátom.

Parená knedľa je veľmi obľúbená v strednej a východnej Európe, najmä v krajinách ako Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Rakúsko. Tieto krajiny majú dlhú tradíciu varenia rôznych typov knedlí, najčastejšie zemiakových alebo z hladkých múčnych ciest. Knedle sú tu často podávané s mäsom, omáčkami alebo inými prílohami.

V čínskej kuchyni existuje variácia knedlí známa ako „baozi“ alebo „jiaozi“. Sú to plnené knedle vyrobené z cesta a naplnené mäsom, zeleninou alebo inými prísadami. Jiaozi sú tiež súčasťou tradičného čínskeho nového roka.

Každá kultúra má svoj vlastný spôsob prípravy a servírovania knedlí, a často majú aj symbolický alebo spoločenský význam. Knedle sa stali súčasťou mnohých tradičných slávností, sviatkov a rodinných stretnutí v rôznych častiach sveta.

Pamätajte, že varenie je aj o experimentovaní a prispôsobovaní sa svojim chutiam a preferenciám. Užite si proces prípravy jedla a objavujte nové spôsoby, ako vytvárať skvelé chute!

Domáca knedľa však najlepší chutí s maďarským gulášom, segedínskym gulášom alebo s mäsovými guľkami v paradajkovej omáčke.

Kupovaná vs domáca parená knedľa

Rozdiel medzi domácou a kupovanou parenou knedľou môže ovplyvniť chuť, kvalitu, výživovú hodnotu a celkový zážitok z jedla. Tu sú niektoré hlavné rozdiely medzi týmito dvoma možnosťami:

Domáca parená knedľa:

  1. Čerstvosť a kvalita surovín: Pri príprave domácej knedle máte kontrolu nad kvalitou použitých surovín. Môžete si vybrať najkvalitnejšie mlieko, múku a ďalšie ingrediencie.

  2. Prispôsobenie chutí: Pri príprave domácej knedle môžete prispôsobiť chuť podľa svojich preferencií. Môžete pridať rôzne prísady, ako sú bylinky, korenie, syr, a vytvoriť si vlastnú jedinečnú verziu knedle.

  3. Sloboda voľby veľkosti a tvaru: Domáce knedle môžete formovať podľa svojich predstáv, takže môžete mať väčšie, menšie, hrubšie alebo tenšie knedle.

  4. Vedomosť o ingredienciách: Keď pripravujete knedle doma, viete presne, aké ingrediencie sa do nich dostali, čo môže byť dôležité pre ľudí s potravinovými alergiami alebo intoleranciou.

Kupovaná parená knedľa:

  1. Rýchlosť a pohodlie: Kupovaná knedľa je pohodlná voľba pre tých, ktorí nemajú veľa času na prípravu. Stačí ich rozbaliť, zohriať a sú pripravené na konzumáciu.

  2. Konštantná kvalita: Niektoré značky kupovaných knedlí sú vyrobené s dôrazom na konzistentnú kvalitu, čo znamená, že môžete očakávať podobnú chuť a textúru pri každom nákupe.

  3. Výber rôznych variantov: Na trhu je široký výber rôznych druhov kupovaných knedlí, od zemiakových po tradičné a exotické varianty s rôznymi plnkami.

  4. Chýbajúca individuálna prispôsobivosť: Pri kupovaných knedliach nemáte možnosť prispôsobiť si chuť a ingrediencie podľa svojich preferencií.

Parená knedľa. Foto - Slávka
Parená knedľa. Foto – Slávka

V konečnom dôsledku voľba medzi domácimi a kupovanými knedľami závisí od vášho času, záujmu o prípravu, potrieb v oblasti stravy a osobných preferencií.

Domáca príprava môže byť uspokojujúca a kreatívna, zatiaľ čo kupované knedle môžu byť vhodné, keď hľadáte rýchlu a pohodlnú možnosť. Tu je aj recept na zemiakové lokše ku kačke.

Ingrediencie 

  • 500 g výberová hrubá múka,
  • 1 ks droždie (1 kocka),
  • 300 ml vlažné mlieko,
  • 1 ČL cukor,
  • 1 ks vajce,
  • soľ – podľa potreby,
  • olej – na potretie

Postup receptu

Ako prvé začneme kváskom, ktorý necháme nakysnúť. Urobíme to tak, že do vlažného mlieka (asi 1 dcl) pridáme droždie a cukor.

Urobíme kvások. Foto - Slávka

2Po nakysnutí (keď sa vytvoria bublinky/pena) pridáme vajce, preosiatu múku a soľ.

Pridáme zvyšné ingrediencie. Foto - Slávka

3

Všetko pekne vymiešame so zvyšným vlažným mliekom a miešame asi 10 minút. Vzniknúť by nám malo riedke, vláčne cesto. 

Vymiešame. Foto - Slávka

4

Cesto necháme kysnúť, bude to trvať asi 45 minút. Misu s cestom prikryjeme utierkou a cesto necháme kysnúť. 

Necháme kysnúť. Foto - Slávka

5

Z vykysnutého cesta vytvarujeme dva bochníky a tie necháme ešte raz kysnúť na pomúčenej doske (asi 10 – 15 minút).

Vytvarujeme bochníky. Foto - Slávka

6

Po 10 – 15 minútach knedle preložíme na nožičku určenú na parenie, ktorú sme vopred potreli olejom. Na dno hrnca dáme vodu a hrniec prikryjeme pokrievkou. Knedle takte varíme „v pare“ asi 20 minút.

Uvaríme. Foto - Slávka

Domáca parená knedľa je hotová a my vám prajeme dobrú chuť, či už je jete s guľášom alebo napríklad s guľkami v paradajkovej omáčke. Vyskúšajte si uvariť aj kôprovú omáčku podľa webu Ženy v meste.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu