Čas prípravy: 20 minút,
Čas varenia: 5 hodín,
Počet porcií: 8-10,
 

Príprava huspeniny nie je tak náročná, ako by sa zdalo. Čo potrebujeme je čas na varenie, aby bol aspik kvalitný a huspenina stuhla poriadne. Poctivá domáca huspenina musí byť trasľavá a číra. A čo je ďalším bonusom, v samotnom aspiku sa tuk nenachádza vôbec.

Huspenina

Váš obľúbený internetový portál chutné recepty vám ponúka ďalší overený recept do zbierky. Tentoraz na najlepšiu poctivú domácu huspeninu originál. Hlavne v chladnejšom období je príprava tohto receptu výborným doplnkom jedálníčka.

Huspenina sa tradične vyrába z bravčovej hlavy a nožičiek, ktoré sa varením rozpustia a vytvoria želatinovú hmotu. Výsledok je bohatý na bielkoviny, minerály a vitamíny, ako napríklad vitamín B12 a zinok, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho tela.

Jedným z dôvodov, prečo by sme mali jesť huspeninu, je jej obsah kolagénu, ktorý pomáha udržiavať zdravú pokožku, vlasy a nechty. Kolagén sa tiež podieľa na tvorbe chrupavky a kostí, a pomáha udržiavať zdravie kĺbov. Okrem toho obsahuje aj želatínu, ktorá podporuje trávenie a zlepšuje zdravie čriev. Želatína môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a podporiť rast a opravu svalov.

Ako si urobiť domácu huspeninu?

Rovnako je huspenina aj vynikajúcim zdrojom proteínov a energie, čo ju robí vhodnou potravinou pre tých, ktorí sa snažia zvýšiť svoj príjem bielkovín alebo energetický príjem. Je dôležité si však uvedomiť, že huspenina môže obsahovať aj veľa tuku a sodíka, takže by sme ju mali konzumovať s mierou a ako súčasť zdravej a vyváženej stravy.

Vyskúšajte aj recept na pečené zemiaky, alebo ten na tradičnú držkovú polievku. Máme aj overený recept na najlepší boršč. Alebo si prečítajte aj článok, kedy soliť huspeninu.

A tu je pár tipov ako sa dosiahne čistá huspenina. A skúste aj text aké je najlepšie mäso na huspeninu. A ako dlho variť huspeninu?

Ingrediencie

  • 1 ks bravčové koleno (strednej veľkosti),
  • 1 ks bravčová nožička (paprčka),
  • 3 ks bravčová koža (cca 300 g),
  • koreňová zelenia – mrkva, petržlen, zeler (nemusí byť),
  • 2 ks cibuľa strednej veľkosti,
  • 5 strúčikov cesnaku (aj viac, podľa chuti),
  • 10 zrniečok čierneho korenia,
  • 2 zrniečka nového korenia (aj viac, podľa chuti),
  • 2 ks bobkový list,
  • 2 polievkové lyžice octu,
  • soľ podľa potreby,

Postup receptu na domácu huspeninu

1Koleno, nožičku a kože necháme v studenej vode aspoň 30 minút odmočiť. Po tomto čase ich umyjeme, očistíme a vložíme do vriacej vody (väčší hrniec) a necháme povariť, aby sa vyzrážali bielkoviny – urobí sa na povrchu pena. Trvá to zopár minút. Vývar zlejeme, mäso a kožky poriadne umyjeme, hrniec taktiež.

Mäso a kožky poriadne umyjeme, Foto - Nela

2K mäsu nalejeme také množstvo studenej vody, aby bolo ponorené (ja som dala 4,5 l vody). Pozor, záleží to od veľkosti kolena, paprčky. Menej vody je stále lepšie. Potrebujeme, aby huspenina poriadne stuhla. Pridáme čierne korenie celé, nové korenie, bobkový list, polievkovú lyžicu octu a soľ (cca 4 polievkové lyžice). Záleží aké chute obľubujeme, dosoliť môžeme aj pri degustovaní. Pomaly varíme tiahnutím, vývar nesmie vrieť. Počas varenia priebežne odstraňujeme penu.

Po 3 hodinách pridáme očistený cesnak a cibuľu, môžeme aj koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen a zeler. Po ďalšej hodine zeleninu vyberieme, aby sa nerozvarila. Pridáme ešte polievkovú lyžičku octu a povaríme 30 minút. Huspenina sa tým ešte viac vyčistí.
k mäsu nalejeme studenú vodu, Foto - Nela

3Či je huspenina dostatočne tuhá zistíme tak, že si malé množstvo odoberieme na tanierik a na chladnom mieste by nám mala za pár minút stuhnúť. Uvarené koleno, paprčky, kože vyberieme a necháme trochu vychladnúť. Mäso pooberáme od kosti a nakrájame na menšie kocky. Niekto obľubuje aj kože, nasekáme ich nadrobno. Do misiek, tanierov alebo aj na pekáč rozvrstvíme mäso a zalejeme cez husté sito precedeným vývarom.

Ak mäso nekonzumujeme, uvarenú zeleninu nakrájame a takto ju zalejeme. Keď zeleninu v huspenine nebudeme variť, osobitne si povaríme mrkvu, hrášok, kukuricu do zmäknutia. Vajcia natvrdo. Nakrájame podľa potreby. Následne zalejeme vývarom.

Mäso oberieme od kosti. Foto - Nela

Huspeninu necháme vytuhnúť

4Na chladnom mieste necháme vytuhnúť (nie na mraze!). Najlepšie z večera do rána. Môžeme ju naliať aj do zaváracích pohárov a sterilizovať. Huspeninu podávame s octom (citrónovou šťavou), cibuľou, chrenom, kyslými uhorkami. A k tomu čerstvý tmavý chlebík?

Necháme huspeninu vytuhnúť, Foto - Nela

Zopár dobrých rád pri príprave domácej huspeniny

  • Koleno a paprčku si necháme rozseknúť u mäsiara. Docielime tak poctivý aspik.
  • Nedávame príliš veľa vody. Môže sa stať, že nám huspenina nestuhne. V tomto prípade je menej viac.
  • Najdôležitejšie je pripraviť kvalitný vývar, ktorý dosiahneme pomalým tiahnutím – „bublaním“.
  • Huspeninu počas varenia nemiešame.
  • Kvalitný aspik – huspenina potrebuje čas. Minimálne 5 hodín. Prípadne skúste aj naše jednoduché rady, aby huspenina stuhla.

Hotovo! Dobrú chuť! Vyskúšajte aj náš recept na dusenú červenú kapustu. A kedy pridať ocot do huspeniny? Tu je aj maďarská huspenina. A čo robiť ak sa vám uvarí mútna huspenina. Alebo čo robiť, aby bola huspenina číra.

Videorecept ako sa robí huspenina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu