Čas prípravy: 10 minút 
Čas varenia: 25 minút
Počet porcií: 4

Indická paradajková omáčka s červenou šošovicou je naozaj výborné jedlo, ktoré vám rozšíri obzory, ak radi skúšate exotické jedlá. Recept portálu Chutné recepty na takúto omáčku sa hodí k rôznym prílohám a zachutí celej rodine. Indická paradajková omáčka stojí za vyskúšanie. 

Indická paradajková omáčka

Radi skúšate exotické recepty? Tak indická paradajková omáčka je to správne jedlo pre vás. Preneste sa na Ďaleký východ a doprajte si ostré a výrazné chute indickej kuchyne práve vo forme paradajkovej omáčky s červenou šošovicou. Podáva sa s ryžou, ale zvoliť môžete v podstate akúkoľvek prílohu podľa chuti. Vyskúšajte náš recept, určite sa vám zapáči. 

Indická paradajková omáčka s červenou šošovicou, často známa ako „dal“ alebo „dal makhani,“ je obľúbeným jedlom v indickej kuchyni, ktoré sa vyznačuje svojou bohatou chuťou a výživovými hodnotami. Toto jedlo je bohaté na bielkoviny, ktoré sú zvlášť užitočné pre vegetariánov a vegánov, pretože pomáhajú budovať a opravovať tkanivá v tele.

Okrem toho je červená šošovica výborným zdrojom vlákniny, čo podporuje zdravé trávenie a pomáha udržiavať pocit sýtosti, čo môže byť prospešné pri regulácii hmotnosti. Navyše, červená šošovica je prirodzene nízkotučná, čo robí túto omáčku vhodnou pre ľudí, ktorí sledujú svoj príjem tuku. Obsahuje tiež množstvo dôležitých živín, ako sú železo, kyselina listová, horčík, fosfor, draslík a vitamíny skupiny B, zatiaľ čo paradajky dodávajú vitamín C a vitamín A.

Indická paradajková omáčka s červenou šošovicou je známa svojou bohatou a komplexnou chuťou. Koreniny ako kmín, koriander, kurkuma, zázvor a cesnak prispievajú k jej jedinečnej vôni a chuti. Toto jedlo sa dá ľahko prispôsobiť rôznym chutiam a preferenciám; môžete pridať rôzne druhy zeleniny alebo používať rôzne koreniny podľa chuti. Napriek svojej bohatej chuti je táto omáčka relatívne jednoduchá na prípravu, čo ju robí vhodnou pre každodenné varenie.

V Indii má táto omáčka dlhú históriu a je dôležitou súčasťou každodennej stravy. Existuje mnoho variantov paradajkovej omáčky, ktoré sa líšia podľa regiónov a rodinných tradícií. Vďaka globalizácii a popularizácii indickej kuchyne sa indická paradajková omáčka s červenou šošovicou stala obľúbeným jedlom po celom svete. V indickej kultúre je dal často pripravovaná počas rôznych sviatkov a náboženských obradov, čo odráža jej dôležitosť v spoločenskom a duchovnom živote.

Táto indická paradajková omáčka sa tradične podáva s ryžou, napríklad basmati, alebo indickým chlebom, ako je naan alebo chapati. Na zvýraznenie chuti môžete pridať čerstvý koriander, citrónovú šťavu alebo jogurt. Môžete tiež experimentovať s rôznymi druhmi šošovice alebo pridať kokosové mlieko pre krémovejšiu textúru.

Červená šošovica a paradajky sú lacné a ľahko dostupné suroviny, čo robí toto jedlo ekonomickým. Pestovanie šošovice má nižší environmentálny dopad v porovnaní s produkciou živočíšnych bielkovín, čo robí toto jedlo udržateľnou voľbou pre životné prostredie. Indická paradajková omáčka s červenou šošovicou teda nielenže ponúka bohatú a uspokojivú chuť, ale je aj zdravá, ekonomická a ekologická.

Červenú šošovicu môžete využiť napríklad v recepte na krémovú polievku s mrkvou. Klasickú šošovicu nájdete aj v recepte na fit šošovicové fašírky, hustú šošovicovú polievku, šošovicový prívarok či šošovicový šalát

Indická kuchyňa

Indická kuchyňa je známa svojou rozmanitosťou, bohatou históriou a výraznými chuťami. Táto fascinujúca kuchyňa sa výrazne líši podľa regiónov. V severnej Indii nájdete bohaté a krémové karí ako korma a butter chicken, ktoré často zahŕňajú mliečne výrobky, ako sú jogurt a paneer (indický syr). Obľúbené sú aj jedlá z tandoori pece, ako je tandoori kurča a naan. Južná India je známa svojimi pikantnými a kyslými jedlami, v ktorých sa často používajú tamarind a kokos.

Indická kuchyňa je známa svojím bohatým použitím korenín a bylín. Základné koreniny zahŕňajú kmín, koriander, kurkumu, zázvor, čili, kardamóm a šafran, pričom každé korenie má svoje špecifické zdravotné prínosy a prispieva k komplexnosti chuti. Termín masala označuje zmes korenín, ktoré môžu byť suché, ako garam masala, alebo pastovité, ako tandoori masala, a každá rodina má svoje vlastné zmesi korenín.

Medzi tradičné techniky varenia patrí tandoor, čo je tradičná hlinená pec používaná na pečenie chlebov, ako je naan, a prípravu jedál ako tandoori kurča. Dum je technika, pri ktorej sa jedlo pomaly dusí v uzavretom hrnci, aby sa zachovali chute a vône. Tadka je metóda, pri ktorej sa koreniny pražia v horúcom oleji alebo masle (ghee) a následne sa pridávajú do jedla pre zvýraznenie chuti.

Indická kuchyňa je nielen chutná, ale aj zdravá. Mnoho jedál je inšpirovaných ajurvedskými princípmi, ktoré kladú dôraz na rovnováhu a zdravotné benefity jednotlivých surovín. Vďaka používaniu strukovín, celých zŕn, ovocia a zeleniny má indická kuchyňa vysoký obsah vlákniny, čo podporuje zdravé trávenie. Koreniny ako kurkuma, koriander a zázvor majú silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti zápalom a podporovať celkové zdravie.

Indická kuchyňa je teda bohatá na históriu, chuť a kultúrny význam, čo ju robí jednou z najzaujímavejších a najpestrejších kuchýň na svete. Pripravte si s nami aj recept na indickú kuraciu tikka masalu

Teraz je ale na rade indická paradajková omáčka. 

Ingrediencie

  • 300 ml kokosové mlieko,
  • 150 g červená šošovica,
  • 1 ks čili paprička,
  • 8 ks cesnak,
  • 150 ml voda,
  • 3 ks bobkový list,
  • 6 ks klinčeky,
  • 3 ks červená cibuľa
  • 1 ČL kurkuma,
  • 2 ČL nastrúhaný zázvor, 
  • 1 ks celá škorica,
  • 1 ks badián,
  • 400 g pasírované paradajky (1 plechovka),
  • 1 ks muškátový oriešok, 
  • 250 g indický syr paneer,
  • 1 ČL celá rímska rasca,
  • 2 PL olej

Postup receptu

1

Vopred si pripravíme všetky suroviny. Zázvor a cesnak nastrúhame najemno, šošovicu premyjeme pod tečúcou vodou.

Pripravíme suroviny. Foto - Andrea

2

Na strednom ohni si zohrejeme olej a pridáme koreniny: rímsku rascu (nezamieňať za našu klasickú), celú škoricu, bobkové listy, klinčeky, badián alebo aníz. Voliteľné: 1 ks kardamón, 1 ČL koriandrové semienka, prípadne horčicové. Nechávame opekať asi 5 – 7 minút, kým sa kuchyňa nerozvonia. Opekaním korenín uvoľníme ich esenciálne oleje, ktoré sa dostanú do oleja, ktorý sme dali na panvicu. Tým jedlo dostane charakteristickú arómu a chuť.

Zohrejeme olej. Foto - Andrea

3

Pridáme na väčšie kúsky nakrájanú cibuľu. Opekáme ďalších cca 5 minút. Pridáme nastrúhaný cesnak, zázvor a nasekané chilli (alebo mleté) podľa chuti. Opekáme maximálne 2 minúty.

Opečieme korenie. Foto - Andrea

4

Pridáme jednu celú plechovku paradajok, môžeme ale použiť aj celé paradajky, majú viac chuti. Podlejeme trochou vody. Necháme 5 minút prebublať.

Pridáme paradajky. Foto - Andrea

5

Vyberieme veľké kusy korenín – hviezdičku anízu alebo badiánu, bobkové listy a škoricu. Omáčku budeme totiž mixovať. Ostatné drobné koreniny sa v omáčke rozmixujú.

Vyberieme kusy korenín. Foto - Andrea

6

Pridáme kokosové mlieko z plechovky. Stačí 3/4 plechovky. Použite nechladené a dobre pretrepané kokosové mlieko. Následne rozmixujeme dohladka.

Pridáme kokosové mlieko. Foto - Andrea

7

K rozmixovanej omáčke pridáme prepláchnutú šošovicu. Ak sa vám zdá omáčka veľmi hustá, podlejeme trochou vody. Prikryjeme a necháme variť do zmäknutia šošovice. Bude to trvať asi 8 minút. Kontrolujeme a občasne premiešame.

Pridáme šošovicu. Foto - Andrea

8

Typický indický syr (kúpite ho v napríklad Kauflande), ktorý sa nerozteká, nakrájame na drobné kocky a pridáme k omáčke. Nemusíme ho variť, stačí dobre zamiešať. Na záver možno pridať trošku nastrúhaného muškátového oriešku. Pridáme kurkumu mletú a čierne mleté korenie. Dosolíme.

Dochutíme. Foto - Andrea

9

Indická paradajková omáčka sa podáva s obľúbenou ryžou, napríklad naturálnou. Hodia sa aj indické placky. Môžeme ozdobiť nasekanou chilli papričkou a obľúbenými bylinkami.

Indická paradajková omáčka. Foto - Andrea

Veríme, že vám bude indická paradajková omáčka chutiť, dobrú chuť. 

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu