Juhoslovanské koláče z kysnutého cesta alebo aj slané buchty či pagáče. Pečivo, ktoré si zamilujete. S týmito slanými koláčikmi zabodujete na každej oslave a doma sa po nich len tak zapráši. Recept portálu Chutné recepty na juhoslovanské koláče je najlepší, vyskúšajte.
Juhoslovanské koláče
Ak už máte dosť sladkého, juhoslovanské koláče z kysnutého cesta sú niečo pre vás. Sú skvelou voľbou aj na oslavy na zakusnutie, ak nemáte už chuť na sladké. Tieto slané koláče si môžete naplniť v podstate čímkoľvek – šunkou, syrom, kečupom, bryndzou a podobne, fantázii sa medze predsa nekladú. Výborne sa hodí aj pizzová omáčka, s ktorou si tak vyčarujete z týchto koláčov mini pizzovníky.
Juhoslovanské koláče, čo je označenie pre vynikajúci koláč na slano z kysnutého cesta, predstavujú neodmysliteľnú súčasť juhoslovanskej kuchyne. Tieto jedinečné koláče, podobné pečeným buchtám alebo pagáčom, majú hlboké korene v tradičných receptúrach a prinášajú so sebou bohatú paletu chutí a vôní, ktoré odrážajú rozmanitosť regiónu.
Tipy na slané koláče
V pestrej palete svetovej kuchyne zohrávajú slané koláče dôležitú rolu, obohacujúc chuťové zmysly a ponúkajúc jedinečné gastronomické zážitky. Každá kultúra má svoj vlastný spôsob, ako transformovať obyčajné cesto a plnenia do podoby lahodných slaných koláčov. V tejto časti sa pozrieme na niekoľko zaujímavých slaných koláčov z rôznych kútov sveta, ktoré sa líšia nielen chuťou, ale aj kultúrnym vplyvom.
-
Quiche:
- Pôvod: Francúzske jedlo, ktoré vzniklo v regióne Lot a Garonne v 16. storočí.
- Charakteristiky: Quiche je koláč s náplňou, zvyčajne vyrobený s vaječným a smotanovým základom. Ozdobuje sa rôznymi ingredienciami, ako je slanina, syr, špenát a mnoho ďalších.
-
Empanadas:
- Pôvod: Tradičné jedlo v Latinskej Amerike, s koreňmi v španielskej kuchyni.
- Charakteristiky: Empanadas sú malé koláče plnené mäsom, rybou, zeleninou alebo syrom. Tieto plnky sú obalené v ceste, ktoré je potom pečené alebo vyprážané.
-
- Pôvod: Tradičné v kuchyni balkánskych a tureckých krajín.
- Charakteristiky: Börek je koláč s vrstvami tenkého cesta a plnený najčastejšie nasekanými špenátom, syrom alebo mäsom.
-
Samosa:
- Pôvod: Pochádza z juhu Ázie a Blízkeho východu.
- Charakteristiky: Samosa je koláč v tvare trojuholníka, plnený korením, zemiakmi, hráškom, mäsom a ďalšími ingredienciami. Je obvykle vyprážaná.
-
- Pôvod: Pôvodné z východoeurópskych krajín, ale populárne v mnohých kuchyniach.
- Charakteristiky: Pirohy sú plnené cesto, ktoré sa môže podávať uvarené, pečené alebo vyprážané. Plnenie môže zahŕňať zemiaky, kapustu, mäso alebo ovocie.
-
Spanakopita:
- Pôvod: Grécka kuchyňa.
- Charakteristiky: Spanakopita je koláč s plnkou, v ktorej je špenát a feta syr zabalené do vrstiev lístkového cesta.
Ingrediencie
- 600 g polohrubá múka,
- 1 ks čerstvé droždie,
- 2 ks žĺtky,
- 3 PL cukor,
- 500 ml plnotučné mlieko,
- 250 g maslo,
- 2 ČL soľ
Postup receptu
1Začneme prípravou kvásku z droždia. Zohrejeme 2 dcl mlieka, pridáme 1 polievkovú lyžicu cukru a droždie. Necháme droždie pracovať na teplom mieste približne 10 – 15 minút.
2
Zmiešame múku, zvyšný cukor (2 PL), zvyšné mlieko (3 dcl), soľ, olej a kvások. Vytvoríme cesto, ktoré je hutnejšie, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste.
3
Na krém potrebujeme: 250 g zmäknutého masla/hery, 2 žĺtka a 2 ČL soli. Vymiešame do hladkej peny.
4
Vykysnuté cesto rozdelíme na polovicu. Rozvaľkáme ho na hrúbku cca 1 cm a natrieme pripraveným krémom. Zrolujeme, povrch natrieme krémom a šikmo režeme na trojuholníky.
5
Plech vyložíme papierom na pečenie, na ktorý poukladáme trojuholníky s dostatočným rozostupom. Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 °C, pečieme 20 minút do zhnednutia a juhoslovanské koláče sa môžu podávať.
Tip na záver: Namiesto maslového krému môžeme cesto potrieť pizzovou omáčkou (paradajkový pretlak, soľ, cukor, oregano) a pridať obľúbený syr.
Veríme, že vám budú juhoslovanské koláče chutiť, uvidíte, že si ich obľúbite. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na rýchly slaný koláč z lístkového cesta.