Kváskové palacinky, ktoré si môžete pripraviť nielen na sladko, ale aj na slano. Navyše sú zdravé a rovnako chutné ako tie klasické. Pripravte si palacinky bez výčitiek podľa nášho webu chutnerecepty.sk.
Kváskové palacinky
Kváskové palacinky si môžete naplniť sladkými plnkami, napríklad nutellou, džemom, medom, grankom alebo tvarohovou plnkou. Samozrejme, že si ich môžete naplniť aj slanými plnkami, iba vynechajte med v ceste.
Kvások je hlavnou zložkou kváskových palaciniek. Ide o kultúru živých baktérií, ktorá fermentuje cesto a pomáha mu „nadýchať sa“. Kvások dodáva palacinke príjemne kyslú chuť a zlepšuje stráviteľnosť. Má mnoho zdravotných výhod. Pomáha tráveniu tým, že rozkladá zložité cukry a bielkoviny, čím zlepšuje stráviteľnosť jedla. Kvások tiež obsahuje prirodzene sa vyskytujúce probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru a imunitný systém.
Kváskové palacinky sú bohaté na vitamíny B, vitamín K, železo, horčík a ďalšie dôležité živiny. Vďaka fermentácii kváskom sú tiež ľahšie stráviteľné a lepšie pre metabolizmus.
Kváskové palacinky môžu byť tiež vyrobené z bezlepkovej múky, čo je skvelá voľba pre ľudí trpiacich celiakiou alebo neznášanlivosťou lepku. Bezlepkové kváskové palacinky sú chutné a zdravé alternatívy k tradičným pšeničným palacinkám.
Podobne ako tradičné palacinky, aj kváskové palacinky ponúkajú širokú škálu možností pre pridanie rôznych ingrediencií a náplní. Môžete ich obohatiť o ovocie, javorový sirup, čokoládu, tvaroh alebo iné obľúbené prísady.
Príprava kvaskových palaciniek je podobná ako príprava tradičných palaciniek, s jediným rozdielom, že do cesta pridáte kvások. Cesto nechajte fermentovať po dobu niekoľkých hodín alebo cez noc, aby kvások mohol pôsobiť a zlepšiť chuť a textúru palaciniek. Takže nemajte žiaden strach z toho, žeby bola príprava takýchto palaciniek náročná, práve naopak. Navyše s naším fotoreceptom to pôjde o to ľahšie.
Fermentácia kvásku a jej dôležitosť
Mnohí ľudia toto slovo poznajú, ale nevedia naozaj, čo presne znamená. Nie je to nič komplikované a je zaujímavé o tom vedieť, ak už pečiete alebo niečo pripravujete z kvásku.
Fermentácia kvásku je proces, pri ktorom sa kvásková kultúra (kombinácia kvasiniek a baktérií) v ceste aktivuje a začne rozkladať zložky cesta. Tento proces prebieha vďaka prítomnosti kvasiniek, ktoré konzumujú cukry v ceste a produkujú oxid uhličitý a kyselinu mliečnu ako vedľajšie produkty.
Okrem toho, fermentácia prispieva k tvorbe kyseliny mliečnej, ktorá znižuje pH cesta. Toto kyslé prostredie zlepšuje chuť a textúru palaciniek, a tiež môže pôsobiť ako prírodný konzervačný prostriedok, ktorý predchádza rastu škodlivých mikroorganizmov.
Fermentácia kvásku tiež prináša ďalšie výhody z hľadiska výživy. Proces rozkladu cukrov a proteínov produkuje vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ktoré sú ľahšie stráviteľné a lepšie vstrebateľné organizmom.
Celkovo vzaté, fermentácia kvásku prispieva k vylepšeniu chuťových vlastností, stráviteľnosti a výživovej hodnoty kváskových palaciniek. Je to dôležitý proces, ktorý sa využíva nielen pri príprave palaciniek, ale aj pri iných kváskových produktoch, ako napríklad chlieb či pečivo.
Na slano aj na sladko si viete okrem týchto palaciniek pripraviť aj špaldové palacinky bez cukru. Ak by ste mali chuť na vyslovene sladké, máme pre vás tip na vynikajúce nadýchané palacinky s minerálkou alebo aj kváskové muffiny s jahodami. A pre tých, ktorí milujú slané jedlá, máme recept na špenátové fit palacinky. Nech sa páči, pustime sa do varenia!
Ingrediencie
- 1 ČL ražný kvások (alebo 1/4 droždie),
- 1,5 hrnčeka vlažné mlieko,
- 0,5 hrnčeka vlažná voda,
- 2 ks vajce,
- 2 PL med (cukor),
- 1 hrnček hladká špaldová múka,
- 0,5 hrnčeka celozrnná špaldová múka (pridávame podľa potreby, hustoty cesta),
- štipka soli,
- na pečenie: olej podľa potreby,
- na náplň: podľa chuti – džem, nutella, granko, kakao, tvarohová plnka
Ak na kvasenie použijete klasické droždie, rozpustite ho najprv v malom množstve vlažného mlieka, premiešajte a nechajte 5 minút postáť. Vytvorí sa pena a tak primiešajte kvások k cestu na palacinky. Čas kysnutia cesta bude oveľa kratší, postačí iba 20 minút.
Postup prípravy
1Do mlieka a vody pridáme kvások a primiešame aj múku podľa potreby. Z toho by nám malo vzniknúť vláčne cesto, avšak nie príliš husté.
2Do cesta pridáme následne med a vajcia, všetko spolu premiešame. Ak vám vznikne príliš husté cesto, pridajte ešte trochu vlažnej vody alebo mlieka.
3Vznikne nám nakoniec liate cesto. Misku s cestom prikryjeme fóliou, necháme ho 2 – 3 hodiny odpočívať na mieste s izbovou teplotou. Môžeme ho dať do chladničky (12 hodín).
4Vykysnuté cesto pomaly premiešame a pridáme ešte štipku soli, aby boli kváskové palacinky jemnejšie.
5Cesto naberieme naberačkou a vylejeme na rozohriatu panvicu (môžeme ju potrieť trochou oleja), takto pečieme kváskové palacinky.
6
Z tohto množstva by sme mali upiecť cca 14 ks tenších palaciniek. Pečieme ich vždy z oboch strán, kým sa nevytvoria hnedé škvrny.
7Nakoniec naplníme palacinky obľúbenými náplňami. Podávať ich môžeme so šľahačkou, zmrzlinou alebo s čerstvým ovocím. Nech sa páči.
Tip na záver: Namiesto špaldovej múky môžete zvoliť aj klasickú hladkú pšeničnú múku. Špaldová múka je však oveľa zdravšia a výživnejšia.
Nechajte sa inšpirovať tipmi na najlepšie sladké plnky do palaciniek z portálu Ženy v meste.
Videorecept
Ďalšie overené recepty