Domáce langoše s kečupom či smotanou, tradičný recept, ktorým určite potešíte rodinných príslušníkov aj návštevu. Chcete vyskúšať niečo nové? Recept na slovenské langoše podľa portálu Ženy v meste stojí za to. Držíme palce!
Langoše
Langoše sú v našich zemepisných šírkach obľúbená smažená placka z kysnutého cesta. Dnes servírovaná hlavne na trhoch a jarmokoch po celom Slovensku. Avšak, s pomocou nášho fotoreceptu už po ne nikam chodiť nemusíte. Pripravte si ich jednoducho z pohodlia domova už dnes, recept webu chutnerecepty.sk je tu pre vás.
Tradičné langoše sú skvelým nápadom hlavne vtedy, keď chcete obohatiť vašu kuchyňu niečim klasickým, ale možno nie často skúšaným receptom.
Pripraviť si ich doma vyzerá na prvý pohľad náročne, ale nemusíte sa obávať. Prekvapte rodinu či návštevu nadýchanými langošmi, ktoré zasýtia na dlhú dobu.
Skúšali ste už iný recept, no nedopadol podľa vašich predstáv? Nevadí! Ponúkame vám podobný postup receptu na langoše, tentokrát z portálu Dobrá kuchyňa, ktorý vás nesklame. Jednoducho a rýchlo. Nech sa vám podaria! Vyskúšajte aj náš recept na domáce rožky.
Okrem tohto tradičného receptu vám odporúčame aj našu cigánsku, alebo môžete vyskúšať aj slovenské recepty zo zemiakov podľa webu Ženy v meste. Vyskúšajte aj overené recepty na šúľance. A slané palacinky so šampiňónmi sa taktiež oplatí vyskúšať.
História
Langoše, známe tiež ako „langos“ alebo „lángos„, majú svoj pôvod v strednej Európe, najmä v Maďarsku. Ich história siaha do obdobia Osmanskej ríše, ale súčasná forma langošov sa začala formovať najmä v 19. storočí.
- Osmanský Vplyv: Pôvodný recept na langoše pravdepodobne pochádza z tureckej kuchyne, ktorá významne ovplyvnila gastronómiu v oblastiach pod kontrolou Osmanskej ríše. Jednalo sa o jednoduché kysnuté cesto, ktoré sa vyprážalo na oleji.
- Maďarská tradícia: V Maďarsku, kde sa langoše stali najpopulárnejšie, boli pôvodne považované za jedlo chudobných. Boli lacným a výživným spôsobom, ako nasýtiť rodinu. Tradične sa pripravovali z kysnutého cesta, ktoré sa rozťahovalo do plochých plátkov a vyprážalo v horúcom oleji.
- Evolúcia a popularita: Časom sa tieto placky stali populárnou pochúťkou nielen v Maďarsku, ale aj v susedných krajinách, ako sú Česko, Slovensko, Rakúsko a Rumunsko. Získali obľubu najmä ako uličné jedlo, ktoré sa podáva na rôznych festivaloch, trhoch a v stánkoch s rýchlym občerstvením.
- Rôznorodosť príloh: Pôvodne sa podávali jednoducho s cesnakom, soľou a prípadne kyslou smotanou. Dnes sa však poznáme v mnohých variáciách, vrátane verzií so syrom, šunkou, klobásou, zeleninou alebo dokonca sladkými prísadami.
- Medzinárodná popularita: V posledných rokoch zaznamenali tieto placky rastúcu popularitu aj mimo strednej Európy a stali sa súčasťou medzinárodnej street food scény.
Langoše sú výsledkom zaujímavého zmiešania kultúrnych a kulinárskych vplyvov a postupne sa vyvinuli z jednoduchého jedla chudoby na milovanú a rozmanitú pochúťku po celom svete. Pripravte si ich s našim receptom aj doma. Podobne máme overený recept aj na kapustníky. Dobrú chuť.
Ingrediencie
(6 kusov)
- 500 g hladká múka (aká múka na langoše),
- 1/2 čerstvé droždie (21 g),
- 1 ks vajce,
- 250 ml mlieko,
- 2 PL kyslej smotany,
- 1 KL soli,
- 1/2 lyžice kryštálového cukru,
- Na vyprážanie: olej
- Na oblohu: kečup, tatárska omáčka alebo ochutený jogurt, smotana, nastrúhaný tvrdý syr.
Postup receptu na nadýchané langoše
1Cesto si pripravíme deň vopred, pretože musí kysnúť v chladničke. Takže si na úvod pripravíme kvások. Do 1 dl vlažného mlieka (nie horúceho) pridáme cukor a rozdrobíme droždie. Necháme vykysnúť. Trvá to cca 5 minút, na záver sa vytvorí pena.
2Do väčšej misky pridáme ostatné suroviny a vykysnutý kvások. Spolu vymiesime. Cesto potrieme olejom, aby sa nelepilo a vložíme do mikroténového vrecúška. Uzol urobíme navoľno, nestláčame, pretože cesto ešte podkysne. Uložíme do chladničky. Vyskúšajte aj recept na cesto na langoše z chladničky.
3Nasledujúci deň ich vypražíme a to tak, že si ruky poriadne naolejujeme, nech sa cesto nelepí, odoberieme kúsok cesta, vytvoríme guličku a pomaly naťahujeme do tenkej placky. Veľkosť záleží od každého individuálne.
4Vyprážame na rozpálenom oleji z každej strany dozlatista. Necháme ich na papierovom obrúsku odkvapkať, aby sa odstránil prebytočný tuk.
5Tradičnú pochúťku podávame s kečupom, tatárskou omáčkou alebo ochuteným jogurtom (biely smotanový jogurt, pretlačený cesnak, pridáme trošku soli a čierneho mletého korenia) či nastrúhaným syrom, prípadne dozdobíme bylinkami.
Hotovo! Dobrú chuť vám prajeme! Prípadne vyskúšajte aj recept na tradičný podplamenník. Vyskúšajte aj náš recept na chrumkavé bagety. Alebo cesnakový dip na gyros.
[…] Dobrú chuť! Veríme, že si návšteva na slimákoch pochutí! Vyskúšajte si s nami pripraviť aj langoše. […]