Maďarský segedínsky guláš
Segedínsky guláš milujeme všetci. Dokonale jemná chuť omáčky v spojení s mäsom a knedľou je doslova nebíčko v papuľke. Ak si k nemu pripravíte domácu knedľu, nie je o čom. Na druhú stranu, ak žiadnu knedľu doma nemáte, nevadí, guláš bude výborne chutiť aj s kúskom chleba. Maďarský segedínsky guláš zasýti každého hladoša, ktorého máte doma. Pripravte si s nami ten najlepší maďarský segedínsky guláš.
Maďarský segedínsky guláš je jedno z typických maďarských jedál, ktorého názov evokuje hustý a chutný guláš s kúskom miestnej histórie. Segedín je maďarské mesto, ktoré bolo pravdepodobne miestom vzniku tohto guláša. Jeho názov sa dostal do názvu jedla preto, že toto mesto sa tradične spája s týmto jedlom.
Kľúčovými zložkami tohto guláša sú bravčové mäso a kyslá kapusta. Kombinácia týchto ingrediencií spolu s cibuľou, korením a často aj smotanou tvorí charakteristickú chuť guláša. Pre hustý a bohatý výsledok sa maďarský segedínsky guláš varí dlhší čas pri nízkej teplote, čo umožňuje mäsu, kapuste a ostatným zložkám správne zlúčiť svoje chute.
Aj keď tradícia segedínskeho guláša je spojená s bravčovým mäsom a kyslou kapustou, existujú rôzne varianty tohto guláša, ktoré môžu obsahovať rôzne druhy mäsa (hovädzie, kuracie) a pridať iné druhy zeleniny či korenia.
Guláš je vo všeobecnosti jedným z tradičných jedál maďarskej kuchyne a bol dôležitým zdrojom energie pre pastierov a nomádov v minulosti. Jeho príprava trvala dlhý čas a guláš umožňoval dobre sa nasýtiť a zohriať v chladných oblastiach. Maďarská kuchyňa je známa svojimi chutnými a robustnými jedlami, medzi ktorými má guláš významné miesto. Guláše sa stali populárnymi nielen v Maďarsku, ale aj v mnohých iných krajinách, pričom každý región a kultúra môže pridať vlastný osobitný dotyk.
Pôvod segedínskeho guláša
Pôvod „Segedínskeho guláša“ má viacero teórií, ale hlavným faktorom je historická súvislosť s mestom Szeged (Segedín v slovenčine) v Maďarsku. Existuje niekoľko verzií toho, ako tento guláš vznikol:
-
Pastiersky pôvod: Jedna verzia hovorí, že „Segedínsky guláš“ vznikol ako jedlo pre pastierov a nomádov v regióne Szeged. Jednoduchá príprava a použitie dostupných surovín, ako je kyslá kapusta a mäso, umožňovalo vytvoriť sýte a energeticky bohaté jedlo pre týchto ľudí.
-
Vplyv tureckej kuchyne: Ďalšia verzia hovorí, že recept na „Segedínsky guláš“ mohol byť ovplyvnený tureckou kuchyňou, ktorá mala veľký vplyv na Maďarsko v minulosti. Idea zlúčiť mäso a kapustu mohla pochádzať z tureckých receptov.
Segedínsky guláš je naozaj skvelé jedlo. Kombinácia kyslej kapusty s mäsom a výrazným chuťovým korením vytvára jedinečný a pôsobivý gastronomický zážitok. Kyslá kapusta je jednou z hlavných zložiek tohto guláša a pridáva mu jeho charakteristickú chuť a kyslý nádych. Je to populárna surovina v maďarskej kuchyni.
Z hľadiska vplyvu na zdravie, maďarský segedínsky guláš môže byť energeticky bohatý a sýty. Kapusta je zdrojom vlákniny a vitamínov, zatiaľ čo mäso poskytuje bielkoviny. Avšak kvôli vysokému obsahu tuku a soli by mala byť konzumácia guláša mierne obmedzená pre osoby s vysokým krvným tlakom, vysokými hladinami cholesterolu alebo problémami s obličkami. V prípade zdravotných obmedzení je vždy dobré to konzultovať so zdravotníkom alebo dietológom, ako aj sledovať množstvo konzumovaného guláša a jeho doplnkových príloh.
Ak patríte k milovníkom gulášov, vyskúšajte aj náš maďarský guláš s knedľou, kotlíkový guláš, guláš z diviny alebo zdravý kurací guláš. Pre vegetariánov máme recept aj na sójový guláš. Pripravte si aj domácu parenú knedľu.
Tak, pustime sa do varenia!
Ingrediencie
- 700 g bravčové pliecko,
- 150 g slanina,
- 500 g kyslá kapusta,
- 2 ks väčšia cibuľa,
- 2 PL sadlo,
- 2 PL mletá červená paprika,
- 1 ČL rasca,
- 1/2 ČL mleté čierne korenie,
- 2 ks kyslá smotana,
- 3 strúčiky cesnaku,
- 2 PL maslo,
- 2 PL hladká múka
Postup receptu
1
Mäso nakrájame – Mäso očistíme, osušíme a nakrájame na kocky.
2 Nakrájame cibuľu a slaninu – Cibuľu očistíme a nakrájame na drobno. Slaninu nakrájame na menšie kocky.
3
Osmažíme cibuľu – Na masti osmažíme cibuľu cca 1 minútu. K cibuli pridáme aj slaninu, ktorú následne smažíme asi 7 minút.
4Pridáme mäso – K slanine a cibuli pridáme mäso a posmažíme ho, kým sa zatiahne.
5
Pridáme mletú papriku – Na mäso pridáme červenú mletú papriku, korenie a rascu, a zalejeme trochou vody. Necháme dusiť, kým nebude mäso mäkké, my sme dusili 40 minút.
6
Pripravíme zápražku – Medzitým pripravíme z masla a múky tmavú zápražku. Pridáme ju, až keď bude mäso mäkké.
7
Pridáme kyslú kapustu – Po zápražke pridáme aj kyslú kapustu a varíme ešte 10 minút.
8
Pridáme smotanu a cesnak – Na záver primiešame smotanu a prelisovaný cesnak a premiešame. Podávame, napríklad s knedľou.
Maďarský segedínsky guláš je hotový a my vám prajeme dobrú chuť. Tu je inšpirácia na nedeľný obed.