Máme pre vás najlepší recept na kvasené uhorky, tzv. kvašáky. Overený a jednoduchý postup ako si ich pripraviť poctivo doma, nie je to naozaj nič zložité. Kvašáky podľa nášho receptu sa takto pripravujú už roky, pripravte si ich s kuchyňou portálu Chutné recepty.
Kvasené uhorky alias kvašáky
Recept na kvasené uhorky jednoznačne patrí k receptom, ktoré sa uchovávajú v rodine po celé generácie. U nás nie sú také obľúbené ako napríklad v susednom Poľsku, ale to nič nemení na tom, že sú chutné a zdravé. Nakvasené uhorky pravdepodobne vznikli v strednej Európe, u nás ich často poznáme pod názvom moravské kvašáky alebo aj poľské kvašáky.
Dôležité pri tomto recepte je, aby sme uhorky dobre naložili, uskladnili na teplom mieste a už len ostáva pár dní počkať. Kvašáky budú chutiť naozaj dokonale. Hodia sa ako príloha k rôznym jedlám, napríklad k rezňom. Avšak vychutnať si ich viete aj samotné, poprípade s nakrájanou slaninkou. Mnohí ľudia si ich pripravujú aj viackrát počas sezóny, ak máte radi kyslé uhorky, kvašákom neodoláte.
Kvasené uhorky sú zdrojom prospešných baktérií, ktoré podporujú zdravie črevnej mikroflóry. Probiotiká v kvasených uhorkách môžu pomôcť pri trávení, posilnení imunitného systému a celkovej pohode organizmu. Kvašáky sú tiež bohaté na vitamíny (A, C, K), minerály (draslík, horčík, vápnik), vlákninu a sú tiež nízko-kalorické. Sú skvelým doplnkom stravy pre tých, ktorí chcú mať zdravé a vyvážené stravovanie.
Kvasenie je tradičnou metódou konzervácie potravín, ktorá umožňuje dlhšiu dobu skladovania a zlepšuje stabilitu potravín bez použitia konzervačných látok. Okrem tradičných kvasených uhoriek môžete nájsť kvasené verzie iných zelenín, ako sú kapusta, mrkva či repa. Táto rozmanitosť vám umožňuje vychutnávať si rôzne chute a výhody kvasenej zeleniny.
Kvasené uhorky sú skvelým doplnkom mnohých jedál. Môžete ich pridať do sendvičov, šalátov, hamburgerov, tacos, wrapov či konzumovať ich samostatne ako pochutinu.
Hodiť sa budú napríklad aj k zapekaným zemiakom so syrom, pečeným fašírkam, zemiakovým plackám s mäsom a mnohým ďalším receptom.
Zaujímavosti o uhorkách
Uhorky poznáme všetci a konzumujeme ich odmalička. Sú však isté veci, ktoré ste možno nevedeli. Tu je niekoľko zaujímavostí o uhorkách:
-
Najväčšia uhorka: V roku 2011 zaznamenali záhradníci Bill a Clare Wabel z amerického štátu Ohio neobyčajný úspech, keď vypestovali najväčšiu uhorku na svete. Ich úlovok dosiahol ohromujúcu dĺžku 119 centimetrov! Táto obrovská uhorka sa dostala do Guinnessovej knihy rekordov.
-
Botanicky ovocie: Aj keď sú uhorky bežne považované za zeleninu, z botanického hľadiska sú ovocím. Patria totiž do rodiny tekvicovitých a sú príbuzné tekvice, cukety a melónu. To, čo definuje ovocie, je to, že obsahuje semeno, a to platí aj pre uhorky.
-
Viac než 95% vody: Uhorky sú jednou z najvýraznejších vodnatých potravín. V skutočnosti obsahujú viac ako 95% vody, čo ich robí vynikajúcim spôsobom, ako sa hydratovať a udržiavať si vhodnú hladinu tekutín v tele.
-
Dva hlavné typy: Existujú dva hlavné typy uhorky – krátkodobé a dlhodobé. Krátkodobé uhorky sú určené na okamžitú konzumáciu a sú tenšie s jemnejšou šupkou. Dlhodobé uhorky majú hrubšiu šupku a sú vhodnejšie na kvasenie, konzerváciu alebo sušenie.
-
Staroveký pôvod: Uhorky sú jednou z najstarších pestovaných plodín ľudstva, a ich pôvod sa datuje až do staroveku. Sú spomínané v písomných dokumentoch starých civilizácií, ako sú sumerská a staroegyptská, a dokonca aj v Biblii.
Tieto zaujímavosti o uhorkách nám ukazujú, že ide o viac než len obyčajnú zeleninu, a ich pestovanie a využitie sa spája s bohatou históriou a tradíciou.
Z uhoriek si viete pripraviť aj výborný uhorkový šalát a v lete klasiku, zavárané uhorky.
Ingrediencie
- cca 12 ks čerstvé uhorky,
- 1 ks zväzok kôpru,
- 2 plátky starší chlieb,
- 6 dcl horúca voda,
- 1 ČL soľ
Postup receptu
1 Uhorky je potrebné naozaj dôkladne očistiť a umyť.
2Medzitým si v hrnci jemne nahrejeme vodu a pridáme do nej soľ. Do osolenej vody vložíme aj chlieb a kôpor.
3
Každú jednu uhorku nakrojíme na štyri hranolčeky, avšak neprekrojíme ich úplne, ostanú narezané v celku. Postupne ich poukladáme do hrnca.
4
Keď naukladáme všetky uhorky do hrnca, dolejeme ešte vlažnú vodu a hrniec odložíme na teplé miesto, pretože uhorky potrebujú pár dní na vykvasenie. A takto vyzerá výsledok – kvašáky:
Vyskúšajte aj recept na domácu čalamádu alebo uhorkový šalát so smotanou z webu Ženy v meste.
Videorecept