Jednoduchý recept na sladučký púpavový med. Stačiť vám budú iba štyri ingrediencie, a to cukor, voda, citróny a púpavové kvety, po ktorých je tento med pomenovaný. Jeho prípravy sa nemusíte báť, pretože ho zvládne pripraviť naozaj aj každý začiatočník. Riaďte sa naším receptom z portálu Chutné recepty a púpavový med sa vám zaručene podarí.
Púpavový med
Recept na púpavový med je skvelý spôsob ako zúžitkovať púpavové kvety, ktoré vám na záhrade rastú. Niekto si ich rád nazbiera počas prechádzky a spoja sa tak dve príjemné veci – oddych a príprava medu. Med patrí k surovinám, ktoré sú u nás veľmi obľúbené a vo veľkej miere sa využíva práve v pečení. Počas zimných mesiacov je to jednoducho „must“, ktorý musíte mať v kuchyni na prípravu čajov. Pripravme si spolu púpavový med podľa nášho podrobného receptu.
Púpavový med, tiež známy ako med z púpavového nektáru alebo púpavový sirup, predstavuje fascinujúci produkt s unikátnymi vlastnosťami, ktoré nesiahajú len za rámec jeho chutí. Okrem sladkej lahodnosti ponúka táto nezvyčajná lahôdka aj množstvo zaujímavých výhod pre naše zdravie. Vitamínový a minerálny obsah púpavového medu tvorí bohatú paletu živín. V tomto nektári nájdeme vitamíny A, C a K, železo, vápnik a ďalšie dôležité látky, ktoré posilňujú imunitný systém a prispievajú k celkovému zdraviu.
Jeho silné antioxidačné vlastnosti robia púpavový med účinným bojovníkom proti voľným radikálom v tele, čo môže mať preventívny vplyv na rôzne ochorenia. Zároveň obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu podporiť zmiernenie zápalových stavov v tele. V tradičnej medicíne je púpavový med známy pre svoje liečivé vlastnosti. Ľudia ho často využívajú pri liečbe nachladnutia, kašľa a bolestí hrdla. Jeho antimikrobiálne účinky môžu pomôcť v boji proti baktériám a vírusom.
Med
Med, prírodný sladký produkt vytvorený včelami z kvetového nektáru, nie je len chutným sladidlom, ale ponúka aj rôzne užitočné vlastnosti pre zdravie. Tu sú niektoré informácie o mede:
- Výživové hodnoty: Med obsahuje rôzne živiny, vrátane vitamínov (B-komplex, C), minerálov (železo, vápnik, draslík), antioxidantov a enzýmov. Tieto látky sú dôležité pre správne fungovanie organizmu.
- Antibakteriálne a protizápalové účinky: Med má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré mu pomáhajú chrániť telo pred mikroorganizmami. Taktiež obsahuje zlúčeniny s protizápalovými účinkami, čo môže byť prospešné pri zmiernení zápalových stavov.
- Liečivé účinky: Med sa v tradičnej medicíne používa na liečbu rôznych problémov, vrátane bolesti hrdla, kašľa a rôznych kožných ochorení. Jeho antibakteriálne vlastnosti môžu byť prospešné pri rýchlejšom hojení rán a popálenín.
- Podpora imunitného systému: Pravidelná konzumácia medu môže podporiť imunitný systém vďaka obsahu antioxidantov a ďalších imunitne podporujúcich látok.
- Energetický náboj: Med obsahuje fruktózu a glukózu, rýchle zdroje energie. Preto je ideálny pre ľudí, ktorí potrebujú okamžitý energetický prírastok, napríklad pred tréningom.
- Podpora spánku: Malé množstvo medu pred spaním môže podporiť uvoľnenie serotonínu, čo zasa môže zlepšiť kvalitu spánku.
- Prirodzené sladidlo: Med je prirodzené sladidlo, ktoré môže byť zdravšou alternatívou k rafinovanému cukru. Má vyššiu sladkosť, takže môže byť používaný v menších množstvách.
Ingrediencie
- 580 ks kvety púpavy,
- 2 l voda,
- 2 kg kryštálový cukor (alebo trstinový),
- 2 ks bio citróny,
- citrónová šťava (z 1 bio citróna)
Postup receptu
1
Púpavu na med zbierame iba na odľahlých miestach, určite nie pri cestách. Zbierame iba hlavičky bez stoniek a listov. Kvôli peľu hlavičky neumývame, necháme ich iba odstáť v cedníku, aby povyliezali chrobáčiky.
2Všetky nazbierané hlavičky dáme do veľkého hrnca s 2 litrami vody, pridáme k nim aj bio citróny s kôrou nakrájané na menšie kúsky a pridáme aj citrónovú šťavu. Toto spolu povaríme asi 15 minút.
3
Túto zmes (bez cukru) necháme odležať na chladnom mieste alebo v chladničke na 24 hodín. Počas tejto doby sa z púpav uvoľnia všetky výživné látky.
4Po tomto čase precedíme túto zmes cez gázu. Tento krok je trochu náročný, pretože to musíme poriadne vytlačiť až do poslednej kvapôčky, aby sme mali naozaj kvalitný med.
5
K tejto šťave teraz pridáme cukor a varíme, až kým to neprivedieme do varu. Následne to varíme na silnejšom stupni asi 30 minút, potom znížime stupeň a varíme ďalších 50 – 60 minút, občas premiešavame. Tento čas by nám mal úplne stačiť, med by mal mať konzistenciu ako včelí med. Ak si chcete spraviť kontrolu hustoty medu, odoberte jedlu lyžicu a dajte ju nachvíľku do chladničky. Potom skontrolujte hustotu.
6
Ak je hustota správna, med nalejeme do čistých sklenených pohárov ešte za horúca. Na vrchu ale necháme priestor 0,5 cm.
7
Sklenený pohár na vrchu dôkladne očistíme servítkou a potom ho uzavrieme. Nakoniec už len poháre otočíme a necháme vychladnúť. Máme hotovo.
Zdravé sladenie. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na medovo-orechový koláč.