Čas prípravy: 20 minút 
Čas pečenia: 55 minút
Počet porcií: 5

Jednoduchý recept na výborné francúzske ratatouille, ktoré je mimoriadne zdravé a k tomu ešte aj chutné. Zapečená zelenina z detskej rozprávky možno donúti aj vaše deti jesť zeleninu častejšie. Vyskúšajte recept portálu Chutné recepty na toto originálne francúzske jedlo – ratatouille. 

Francúzske ratatouille 

Len máloktoré jedlo sa môže pýšiť tým, že obsahuje výlučne zdravé ingrediencie. Ratatouille patrí k týmto jedlám, pretože pozostáva najmä zo zeleniny, ako je baklažán, cuketa, paprika či paradajka. Táto zelenina sa zapečie a vytvára lahodné chute, ku ktorým sa mnohí veľmi radi vracajú. Pre deti je na tomto jedle atraktívne práve to, že sa preslávilo rozprávkou, ktorú dnes nepozná už len málo ľudí. Vyskúšajte teda náš recept, určite vám zachutí. 

Ratatouille je tradičné jedlo z regiónu Provence vo Francúzsku, ktoré sa stalo známym po celom svete vďaka svojej jednoduchosti, bohatým chutiam a zdravotným výhodám. Základné ingrediencie tohto pokrmu sú paradajky, cuketa, baklažán, paprika, cibuľa a cesnak, ktoré sa pomaly varia, aby sa prepojili ich chute a vône. Existuje niekoľko metód prípravy: niektorí kuchári preferujú vrstvenie zeleniny a jej pečenie v rúre, zatiaľ čo iní ju restujú na panvici a následne dusia. Každá metóda prináša jedinečný chuťový zážitok, no zámerom vždy zostáva uchovať jednoduchosť a autenticitu surovín.

Jednou z hlavných výhod ratatouille je jeho výživová hodnota. Toto jedlo je bohaté na vlákninu, vitamíny ako C, A a K, minerály ako draslík a antioxidanty, ktoré podporujú zdravie srdca, imunitný systém a dobré trávenie. Vďaka nízkemu obsahu kalórií a vysokej nutričnej hodnote sa ratatouille často objavuje v jedálničkoch ľudí, ktorí sa zameriavajú na zdravé stravovanie. Je to jedlo, ktoré nielen chutí, ale zároveň prospieva telu.

Kultúrny význam ratatouille sa posunul na novú úroveň vďaka animovanému filmu „Ratatouille“ z roku 2007, ktorý produkovalo štúdio Pixar. Film rozpráva príbeh potkana menom Remy, ktorý sníva o tom, že sa stane šéfkuchárom v Paríži, a predstavil ratatouille globálnemu publiku. Filmová verzia tohto pokrmu je inšpirovaná moderným prístupom šéfkuchára Thomasa Kellera, nazývaným „Confit Byaldi“, kde je zelenina narezaná na tenké plátky a usporiadaná do elegantného kruhu. Tento štýl podávania zvýrazňuje vizuálnu stránku jedla a ukazuje, ako sa ratatouille môže stať nielen chutným, ale aj estetickým zážitkom.

Dnes šéfkuchári po celom svete experimentujú s ratatouille a vytvárajú rôzne moderné variácie, ktoré zahŕňajú ďalšie bylinky, koreniny alebo bielkoviny, ako sú ryby alebo vajcia, čím sa jedlo stáva výdatnejším. Niektoré verzie ratatouille sa podávajú s prílohami, ako sú polenta, cestoviny alebo čerstvý chlieb, čo ukazuje jeho všestrannosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym chutiam a stravovacím preferenciám.

Ratatouille je teda oveľa viac ako len pokrm – je symbolom stredomorskej kuchyne, ktorá oslavuje jednoduchosť, čerstvosť a sezónnosť surovín. Podobné jedlá možno nájsť aj v iných stredomorských krajinách, napríklad v talianskej Caponate, španielskom Piste alebo tureckej Şakşuke. Každá z týchto variácií má svoje špecifiká, ale všetky spája láska k prírodným ingredienciám a kultúrna tradícia, ktorá siaha stovky rokov do minulosti.

Pôvod a história ratatouille 

Ratatouille je ikonickým jedlom francúzskej kuchyne s pôvodom v oblasti Provence, konkrétne v meste Nice, kde je známe aj ako „ratatouille niçoise.“ História tohto pokrmu siaha až do 18. storočia a je úzko spätá s chudobnými vidieckymi komunitami, ktoré využívali jednoduché, dostupné ingrediencie na prípravu výdatných a chutných jedál. Názov „ratatouille“ pochádza z francúzskeho slova „touiller,“ čo znamená „miešať“ alebo „premiešať,“ čo naznačuje spôsob prípravy tohto jedla – všetky ingrediencie sa premiešajú a pomaly varia.

Pôvod a vývoj ratatouille

Ratatouille sa vyvinulo ako jedlo chudobných roľníkov, ktorí využívali sezónne a lokálne dostupné suroviny na prípravu jednoduchých jedál. Tieto suroviny, ako paradajky, papriky, baklažány, cukety, cesnak a cibuľa, boli bežne pestované na poliach Provence a boli dostupné aj pre menej majetných ľudí. Cieľom bolo vytvoriť jedlo, ktoré bolo výdatné, chutné a zároveň jednoduché na prípravu. Jednoduché varenie a pomalé dusenie zeleniny zaručilo, že sa chute a arómy jednotlivých surovín prepojili a vytvorili bohatý a plný pokrm, ktorý sa mohol podávať ako hlavné jedlo alebo ako príloha k iným jedlám.

Evolúcia receptu a vplyv iných kultúr

Ratatouille má podobnosti s ďalšími tradičnými stredomorskými pokrmami, ktoré vznikli v podobných geografických a kultúrnych podmienkach. Napríklad talianska „Caponata“ zo Sicílie, španielsky „Pisto“ z regiónu La Mancha alebo turecká „Şakşuka“ sú všetky pokrmy, ktoré kombinujú rôzne druhy zeleniny, bylinky a olivový olej. Tieto jedlá, podobne ako ratatouille, vznikli ako spôsob, ako využiť dostupné suroviny a pripraviť jedlo, ktoré je výživné a lacné. Vplyv týchto pokrmov je dôkazom vzájomného kultúrneho obohacovania a zdieľania kulinárskych techník v celom Stredomorí.

Popularizácia a vstup do vysokej kuchyne

V 20. storočí sa ratatouille stalo populárnym nielen v domácnostiach, ale aj v reštauráciách a bistrách po celom Francúzsku. V 70. rokoch sa pokrm začal transformovať z jednoduchého jedla na vyššiu úroveň gastronómie. Šéfkuchári, ako Michel Guérard, ktorý je známy svojou úlohou v hnutí „nouvelle cuisine,“ experimentovali s tradičnými jedlami a priniesli nové spôsoby prípravy a servírovania ratatouille, ktoré zachovávali jeho autentickosť, ale pridávali sofistikovaný nádych.

Zaujímavý vývoj nastal, keď slávny americký šéfkuchár Thomas Keller vytvoril vlastnú verziu ratatouille s názvom „Confit Byaldi.“ Táto verzia, ktorá bola predstavená aj vo filme „Ratatouille“ od Pixar, sa skladá z tenko nakrájaných plátkov zeleniny, starostlivo usporiadaných v elegantnom kruhu a pečených v rúre, čo dodáva jedlu vizuálne atraktívny vzhľad a zároveň zintenzívňuje jeho chute.

Ratatouille dnes

Dnes je ratatouille považované za jedno z najznámejších jedál francúzskej kuchyne a stalo sa symbolom provensalskej gastronómie, ktorá oslavuje jednoduchosť, čerstvosť a sezónnosť. Recepty sa môžu líšiť v závislosti od osobných preferencií, ale podstata jedla zostáva rovnaká – ide o pokrm, ktorý spája v sebe to najlepšie z francúzskej kuchárskej tradície, jednoduchosti a lásky k surovinám.

Ratatouille teda vzniklo ako jedlo chudobných roľníkov, ale počas storočí prešlo transformáciou na ikonické francúzske jedlo, ktoré si našlo svoje miesto na stoloch po celom svete. Je to jedlo, ktoré rozpráva príbeh o tradíciách, kultúrnych výmenách a vášne pre varenie, ktorá spája ľudí a kultúry naprieč časom a priestorom.

Ingrediencie

  • 1 ks väčší baklažán, 
  • 2 ks cuketa,
  • 2 ks cibuľa, 
  • farebné papriky – červená, zelená a žltá,
  • 300 g šampiňóny, 
  • 3 dcl paradajkový pretlak,
  • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, 5 strúčikov cesnaku,
  • bylinky: oregano, šalvia, mladý kôpor, bazalka,
  • 2 PL olivový olej

Postup receptu

1

Na olivovom oleji opražíme cibuľu nakrájanú na kocky (druhú cibuľu si necháme na neskôr). Mierne ju počas opekanie osolíme.

Opečieme cibuľu. Foto - Slávka

2

Pridáme k nej aj dva strúčiky nastrúhaného cesnaku a keď začne voňať, zalejeme paradajkami, dochutíme čiernym korením a chvíľu povaríme.

Zalejeme paradajkami. Foto - Slávka

3

Baklažán si nakrájame na tenšie plátky. Je vždy dobré ho vopred osoliť a nechať „vypotiť“. Stratí tak prípadnú horkú chuť. Potom ho len opláchneme vodou a osušíme.

Pripravíme baklažán. Foto - Slávka

4

Paradajkovú omáčku následne nalejeme na dno zapekacej misky. Posypeme bylinkami a môžeme začať s ukladaním natenko nakrájanej zeleniny vedľa seba (teraz použijeme aj druhú cibuľu).

Vylejeme do misy. Foto - Slávka

5

Ešte medzi to povtláčame zvyšný cesnak, nakrájaný na tenké plátky. Dáme do rúry na 180°C piecť na 45 minút.

Pečieme. Foto - Slávka

6

Pestré, super zdravé a chutné ratatouille je upečené. Môžeme podávať len tak s chlebom alebo s omeletou či ako prílohu k mäsovému pokrmu.

Podávame. Foto - Slávka

Veríme, že vám bude táto francúzska špecialita chutiť, dobrú chuť. Vyskúšajte recept portálu Ženy v meste na francúzske zemiaky.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu