Čas prípravy: 20 minút (ak je šošovica už uvarená/napučaná)
Čas varenia: 30 minút 
Počet porcií: 6 – 7

Hustá a poctivá šošovicová polievka na sladko, ktorá je výživná a s pečivom vystačí pokojne aj ako hlavný chod. Polievka obsahuje plno vitamínov, bielkovín a vlákniny, ktoré prospievajú nášmu telu. Pripravte si ju podľa receptu z webu chutnerecepty.sk.

Šošovicová polievka na sladko

Šošovicová polievka na sladko je jedna veľká vitamínová bomba. Navyše je to veľmi vďačné jedlo, pretože aj napriek tom, že ide o polievku, človek sa z nej veľmi dobre naje a zasýti ho na dlhší čas, obzvlášť keď sa podáva s čerstvým chlebom. Polievka so šošovicou sa zvykne veľmi často pripravovať na kyslo, avšak aj na sladko je veľmi chutná. Uvariť ju netrvá dlho, takže si ušetríte čas.

Šošovicová polievka na sladko je obvykle považovaná za zdravú vo svojej tradičnej forme, ktorá obsahuje šošovicu, zeleninu a bylinky. Táto polievka je bohatá na vlákninu, bielkoviny a niektoré živiny, ako sú vitamíny skupiny B, železo a draslík. Šošovicová polievka na sladko je tiež nízkotučná a obsahuje málo nasýtených tukov.

Šošovica obsahuje dostatok vlákniny, ktorá podporuje trávenie a udržuje zdravú črevnú funkciu. Vláknina tiež prispieva k pocitu sýtosti, čo môže pomôcť kontrolovať hlad. Navyše, v porovnaní s niektorými inými polievkami obsahuje šošovicová polievka obvykle nízky obsah tuku. To môže byť prospešné pre tých, ktorí sa snažia udržiavať si zdravú hmotnosť alebo znížiť príjem tukov.

Táto polievka je veľmi obľúbená a populárna pre svoju všestrannosť. Existuje mnoho variantov šošovicovej polievky, vrátane rôznych kombinácií zeleniny, byliniek a korenín. Niektoré verzie obsahujú aj mäsové alebo rybie prísady, aby sa zvýšil ich výživový profil a chuť.

Okrem toho, šošovicová polievka na sladko je často považovaná za vhodnú pre vegetariánov a vegánov, pretože šošovica poskytuje zdroj bielkovín rastlinného pôvodu. Je to tiež populárna vo svete „meatless Monday“ (bezmäsitý pondelok), keď ľudia vynechávajú mäso z jedálnička aspoň jeden deň v týždni.

Vzhľadom na jej chuťovú príťažlivosť, výživové výhody a možnosti prispôsobenia chuti jednotlivca, šošovicová polievka na sladko si získala obľubu u mnohých ľudí a stala sa súčasťou ich jedálnička. Vyskúšajte aj našu šošovicovú polievku na kyslo, hŕstkovú polievku, fazuľovú polievku s údeným mäsom alebo šošovicovú polievku bez múky

Tipy na recepty so šošovicou 

Šošovicu by sme mali rozhodne zaradiť do nášho jedálnička a nemusí to byť výhradne vo forme polievky, ktorú robíme asi najčastejšie, čo sa týka receptov zo šošovice. Pripravili sme si pre vás pár tipov na recepty so šošovicou, obohaťte si jedálniček niečím novým a chutným.

  1. Indická šošovicová polievka (dal): V indickom kuchárstve je „dal“ populárna šošovicová polievka. Pripravuje sa s rôznymi koreninami, ako je kurkuma, koriander, kari listy a zázvor. Má bohaté korenie a môže sa podávať s ryžou alebo plackami naan.

  2. Šošovicový hummus: Tento recept je zaujímavým spôsobom, ako využiť šošovicu. Kombinuje šošovicu, olivový olej, cesnak, citrónovú šťavu a sezamovú pastu (tahini) na vytvorenie vynikajúceho hummusu. Podáva sa s čerstvou zeleninou alebo plátkami chleba.

  3. Marocká šošovicová polievka: Táto polievka je známa ako „harira“ a je klasickým marockým jedlom. Okrem šošovice obsahuje aj paradajky, cícer, škoricu, kôpor a ďalšie koreniny. Je to hustá a aromatická polievka často podávaná počas ramadánu.

  4. Šošovicový šalát: Šošovicu možno tiež použiť na prípravu osviežujúceho šalátu. Zmiešajte uvarenú šošovicu so zelenou zeleninou (napríklad šalátom, uhorkami, paradajkami), pridajte bylinky, olivový olej a citrónovú šťavu na dochutenie.

  5. Šošovicový prívarok: Tento recept je veľmi obľúbený u nás na Slovensku a všetci si ho pamätáme hlavne zo školských čias. Podáva sa s chlebom, zemiakmi alebo vajíčkom na tvrdo.

Inšpirujte sa týmito tipmi a pripravte si niekedy aj niečo iné okrem polievky. Avšak šošovicová polievka na sladko je vždy dobá voľba. Nech sa páči, môžeme sa pustiť do varenia. 

Ingrediencie 

  • 250 g šošovica,
  • 2 ks mrkva,
  • 1 ks petržlen
  • kúsok zeleru,
  • 1 ks cibuľa,
  • 4 strúčiky cesnaku,
  • 1 ks zeleninový bujón,
  • 1 ČL soľ,
  • 0,5 ČL mleté korenie,
  • 4 ks párky, 
  • 2 PL slnečnicový olej,
  • 70 g maslo,
  • 60 g hladká múka

Postup receptu

Najprv uvaríme šošovicu, ktorú prv prepláchneme a následne uvaríme podľa návodu do mäkka. My sme šošovicu varili hodinu. 

Uvaríme šošovicu. Foto - Kristýna

2Pripravíme si zeleninu. Cibuľu, cesnak, mrkvu, petržlen a zeler očistíme a nakrájame na kocky alebo malé plátky (cesnak), cibuľu nadrobno. 

Pripravíme zeleninu. Foto - Kristýna

3

Zeleninu začneme smažiť na oleji cca 3 minúty. Pridáme k nej vodu (1,3 l) a bujón. Privedieme do varu.

Pridáme vodu a bujón. Foto - Kristýna

4

Očistíme si zemiaky a nakrájame ich na malé kocky. Dáme ich do polievky spolu s uvarenou šošovicou. Pridáme soľ, korenie a bobkový list a varíme pod pokrievkou do mäkka cca 20 minút. 

Pridáme zemiaky a šošovicu. Foto - Kristýna

5Urobíme ešte zápražku. Začneme s pražením masla, do ktorého pridáme múku a za stáleho miešania na strednom ohni necháme speniť. Potom túto zmes pridáme do polievky. 

Urobíme zápražku. Foto - Kristýna

6

Ako posledné si pripravíme párky, ktoré nakrájame na kolieska a opečieme dozlatista. Pridáme ich do už hotovej polievky. Šošovicová polievka na sladko je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. 

Pridáme párky. Foto - Kristýna

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu