Čas prípravy: 60 minút
Čas varenia: 40 minút
Počet porcií: 4
 
Plnená paprika v paradajkovej omáčke ako od starkej. Máme pre vás rokmi overený recept na tradičnú plnenú papriku, na ktorej si pochutí celá rodina. Dokonalá kombinácia papriky, paradajkovej omáčky a mäsa vás prinúti odložiť akúkoľvek diétu a dať si na obed práve toto. Ak si k nej urobíme aj domácu parenú knedľu, nie je o čom. Plnená paprika podľa kuchyne portálu Chutné recepty

Plnená paprika v paradajkovej omáčke

Kto by nepoznal plnenú papriku. Naozaj každý ju za život minimálne raz ochutnal. Mnohí sa stali jej fanúšikmi a pripravujú ju sebe aj svojej rodine na pravidelnej báze. Práve pre tých máme recept na plnenú papriku, ktorá chutí presne ako od starkej. Paprika naplnená mletým mäsom v paradajkovej omáčke vytvára nebíčko v papuľke. Dokonale sa hodí s domácou parenou knedľou alebo zemiakovou kašou. Pripravte si chutný obed spolu s nami – plnená paprika v paradajkovej omáčke. 

Plnená paprika je tradičné jedlo v mnohých kuchyniach po celom svete, vrátane strednej Európy, Balkánu a Stredomoria. Pôvodne sa jedlo pripravovalo výlučne so zeleninou a bylinkami, bez mäsa. Okrem mäsa a ryže môžu byť papriky plnené aj rôznymi zeleninami, ako je napríklad hrášok, kukurica, huby, mrkva a ďalšie. Týmto spôsobom sa dá jedlo prispôsobiť rôznym chutiam a diétam.

Plnená paprika je často spojená s rodinnými tradíciami a oslavami. V niektorých kultúrach sa podáva na špeciálne príležitosti alebo počas sviatočných období. Ak chcete zvoliť zdravú možnosť, môžete použiť menej tuku a sýteného mäsa, prípadne kombinovať mleté mäso so zeleninou alebo celozrnnou ryžou. Paradajkové pyré môže byť tiež pripravené doma s minimálne pridaným cukrom.

Korenie a bylinky môžu výrazne ovplyvniť chuť jedla. Klasicky sa používa napríklad petržlen, kôpor, cesnak a červená paprika. Niektoré kultúry pridávajú aj pikantné korenie, ako je čili. Okrem tradičných receptov existujú aj moderné variácie plnených paprík, kde sa experimentuje s rôznymi druhmi náplní, omáčok a spôsobov prípravy.

Pri príprave plnených paprík môžete zvážiť použitie lokálnych, sezónnych surovín, čo môže prispieť k udržateľnejšiemu prístupu k stravovaniu. Vďaka svojej variabilite a prispôsobivosti môže byť plnená paprika v paradajkovej omáčke zaujímavým jedlom, ktorého príprava je obohatená o rôzne kultúrne a výživové aspekty.

Okrem plnenej papriky v paradajkovej omáčke nájdete na našom webe aj recept na mäsové guľky v paradajkovej omáčke, hovädzie mäso v par. omáčke, paradajkovú polievku či omáčku na cestoviny.

Pôvod plnenej papriky

História plnenej papriky je pomerne zaujímavá a rozmanitá, pretože sa jedná o jedlo s dlhou tradíciou a existuje v rôznych variáciách v rôznych kultúrach. Tu je prehľad o pôvode a zaujímavostiach plnenej papriky:

Plnená paprika má hlboké korene v rôznych kuchyniach a kultúrach. Jej pôvod sa ťažko presne určuje, pretože podobné jedlá sú prítomné v mnohých tradičných kuchyniach na celom svete.

Prvé zmienky o plnenej zelenine, vrátane paprík, sa dajú vysledovať už do starovekého Ríma a Grécka, kde sa používali rôzne druhy náplní. Stala sa tak súčasťou jedálnička mnohých emigrovaných komunít, ktoré ju priniesli so sebou do nových krajín. To prispelo k jej rozšíreniu a popularite v rôznych častiach sveta.

Niektorí historici sa domnievajú, že prvé variácie plnených paprík mohli vzniknúť v oblasti Balkánu, kde sa papriky pestovali a boli súčasťou miestnych jedál. Vo východnej Európe sa tradične plnia papriky mäsom a ryžou, často sú podávané s paradajkovou omáčkou. Na Balkáne sa môžu papriky plniť aj zeleninou, ryžou, mäsom a rôznou koreňovou zeleninou.

Tento spôsob prípravy potravy sa postupne rozšíril do rôznych regiónov, kde sa prispôsobil miestnym chutiam, dostupným surovinám a kulinárskym tradíciám.

Plnená paprika dnes existuje v mnohých kuchyniach sveta. Okrem európskych a stredomorských kuchýň ju možno nájsť aj v ázijských a arabských kulinárskych tradíciách.

Celkovo je plnená paprika výnimočným príkladom toho, ako sa kulináske tradície vyvíjajú a prispôsobujú sa času, miestu a dostupným surovinám. Z rôznych kultúr a variantov sa stala populárnym jedlom nielen vo svojom pôvodnom regióne, ale aj v celosvetovom kontexte.

Ingrediencie

  • 500 g mleté bravčové mäso,
  • 500 ml paradajkové pyré,
  • 150 g ryža,
  • 2 ks vajcia,
  • 1 ks cibuľa,
  • 8 ks paprika,
  • 2 ks bobkový list,
  • 2 PL hladká múka,
  • cukor – podľa chuti,
  • 5 guličiek nové korenie,
  • 3 strúčiky cesnaku,
  • 1 ČL mleté čierne korenie,
  • 1 ČL soľ,
  • 3 PL olej

Postup receptu

Paprika – V prvom kroku pripravíme papriky. Umyjeme ich, očistíme a vydlabeme z nich vnútro.

Pripravíme papriky. Foto - Slávka

Mäso – Teraz si pripravíme mäsovú zmes. Do misky si dáme mäso s predvarenou ryžou (varili sme ju cca 10 minút). K tejto zmesi pridáme aj vajcia, nakrájanú cibuľu a nastrúhaný cesnak. Okoreníme soľou a mletým čiernym korenín.

Urobíme mäsovú zmes. Foto - Slávka

3

Zápražka – Pripravíme si zápražku, a to tak, že na oleji opražíme múku. 

Pripravíme zápražku. Foto - Slávka

4Pretlak – K zápražke pridáme aj paradajkové pyré a asi 2 dcl vody, trochu soli a cukru. Pridáme aj bobkový list a nové korenie.

Urobíme omáčku. Foto - Slávka

5

Varenie – Do omáčky vložíme papriky, ktoré sme naplnili mäsovou zmesou a taktiež pridáme aj samostatné mäsové guľky. Varíme ich zhruba 40 minút. Týmto je plnená paprika hotová a podávať ju môžete s prílohou podľa chuti. Dobrú chuť!

Podávame. Foto - Slávka

Vyskúšajte si k obedu pripraviť aj zeleninovú polievku podľa portálu Ženy v meste.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu