Najlepšie syrové pagáče, ktoré budú mäkké ako pavučinka. Tradičná slovenská dobrota s dlhou históriou je súčasťou takmer každej domácnosti. Sú nenáročné na prípravu a zmiznú raz-dva, pretože sú veľmi chutné. Navyše si na nich pochutia aj deti, ktoré syrovej chuti neodolajú. Tradičný recept na syrové pagáče podľa receptu portálu Chutné recepty.
Syrové pagáče
Tradičná klasika, s ktorou sa už stretol každý z nás, pretože sa pečú takmer v každej domácnosti. Syrové pagáče sú chuťovo doslova nebíčko v papuľke. S naším receptom si ich pripravíte mäkučké, budú ako pavučinka. Ak ste sa doteraz nevedeli odhodlať k ich príprave, tak teraz je ten správny čas, pretože pre vás máme podrobný a jednoduchý recept, s ktorým to zvládnete raz-dva. Upečme si ich spolu!
Syrové pagáče majú bohatú históriu a sú neoddeliteľnou súčasťou tradičnej kuchyne mnohých krajín strednej a východnej Európy. Ich pôvod siaha do stredovekého obdobia a odvtedy sa stali symbolom mnohých osláv a udalostí. Okrem receptu ponúkajú syrové pagáče aj zaujímavý pohľad na kulinársku dedičnosť, kde ich príprava často predstavuje rodinný rituál prenášaný z generácie na generáciu.
Variabilita receptov na syrové pagáče je pôsobivá. Každý recept môže obsahovať unikátne ingrediencie a techniky prípravy. Okrem syra môžu byť pagáče plnené ďalšími prísadami ako slanina, bylinky, cibuľa alebo dokonca rôzne druhy mäsa, čím sa vytvárajú rozmanité chute a textúry.
V súčasnej dobe dochádza k moderným inováciám v príprave pagáčov, kde sa experimentuje s netradičnými ingredienciami a prispôsobujú sa špeciálnym stravovacím potrebám, napríklad vytváraním bezlepkových variantov. V reštauráciách môžu syrové pagáče predstavovať kreatívny prvok v gastronomických zážitkoch, kde šéfkuchári kombinujú rôzne druhy syra, tvary a prílohy.
História syrových pagáčov
História syrových pagáčov siaha až do stredovekého obdobia a zahŕňa rôzne kultúry strednej a východnej Európy. Pôvodné pagáče neboli nevyhnutne syrové, ale ich jednoduchosť a výživný charakter ich urobil obľúbeným jedlom medzi ľuďmi rôznych vrstiev.
V stredoveku boli pagáče často pripravované v domácnostiach a slúžili ako trvanlivá potravina, ktorú bolo ľahké uskladniť a konzumovať počas dlhších období. V mnohých prípadoch boli pagáče pripravované v súvislosti s rôznymi sviatkami a oslavami. Ich konkrétny tvar, veľkosť a plnka sa mohli líšiť podľa regionálnych zvyklostí a dostupných surovín.
- 500 g hladká múka,
- 250 g Hera (alebo iný tuk na pečenie),
- 250 g kyslá smotana (1 ks),
- 1 dcl mlieko,
- 1 ČL kryštálový cukor,
- 30 g droždie,
- 250 g strúhaný syr,
- 3 ks žĺtky,
- trochu masla na potretie
Postup receptu
1
Začneme s prípravou kvásku. Vlažné mlieko dáme do misky s droždím a cukrom. Necháme to postáť asi 5 minút.
2Do kvásku následne pridáme aj múku, 2 žĺtky, Heru, smotanu a 200 g strúhaného syra. Tieto ingrediencie spolu premiešame a necháme aspoň na 30 minút bokom odležať.
3
Po polhodinke cesto rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a poprekladáme ho viackrát na seba. Znova ho rozvaľkáme na rovnakú hrúbku a ešte raz poprekladáme. Týmto spôsobom docielime, že pagáčiky budú mať pekné vrstvenie. Pri poslednom vaľkaní cesto necháme rozvaľkané na 2 cm.
4
Z tohto cesta nakoniec vykrojíme kolieska a poukladáme ich na vymastený plech. Každý pagáčik potrieme žĺtkom a posypeme zvyšným syrom.
5
Syrové pagáče pečieme v predhriatej rúre na 180°C asi 30 minút. Hotové pagáče necháme už len vychladnúť a môžeme si na nich pochutiť. Dobrú chuť.
Pripravte si aj recept portálu Ženy v meste na výborné šatôčky s medvedím cesnakom. Alebo skúste aj výborné slané chuťovky. Tu je aj recept na slané pečivo. Skúste aj bryndzové halušky recept z koliby.