Výborný recept na pravé slovenské slivkové gule, ktoré sa pripravujú zo zemiakového cesta. Naučte sa pripraviť toto skvelé tradičné jedlo podľa nášho receptu s podrobným postupom ako na to. Slivkovým guliam sa potešia malí aj veľkí. Tradičný recept na slivkové gule podľa kuchyne portálu Chutné recepty.
Slivkové gule
Sezóna sliviek sa blíži a s ňou sa mnohým spája aj chuť domácich slivkových gulí. Tento recept využíva dve tradičné suroviny, a to zemiaky a slivky. Táto kombinácia je naozaj chutná a o tom svedčí aj populárnosť tohto receptu. Slivkové gule majú v slovenských domácnostiach špeciálne miesto, pretože každého sprevádzajú detstvom a aj neskôr v živote. Naučte sa ich pripraviť podľa nášho podrobného receptu.
Cesto na slivkové gule vyžaduje pomerne veľa zemiakov, aby bolo vláčne a mäkké. Ak by sme pridali viac múky, ako je potrebné, cesto potom zvykne tvrdnúť a to už nie je ono. Pomer zemiakov a múky je teda naozaj dôležitý. Nakoniec sa gule zvyknú posýpať niečím sladkým, obľúbená je napríklad kombinácia maku a cukru, prípadne strúhanka smažená na masle alebo orechová posýpka. Možností je veľa, je to na vás.
Slivkové gule zo zemiakového cesta sú tradičným jedlom, ktoré sa často podáva v stredoeurópskych krajinách, ako je Slovensko, Česko, Maďarsko a Rakúsko, a majú svoje miesto aj v iných kuchyniach. Tradičnou plnkou pre slivkové gule je slivka, ktorá je obalená v ceste, najčastejšie zemiakovom. Táto kombinácia sladkého ovocia s chuťou zemiakového cesta vytvára jedinečnú kombináciu chutí.
Slivkové gule sú energeticky bohaté jedlo, čo znamená, že poskytujú dostatok energie a kalórií. Zemiakové cesto poskytuje sacharidy a vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie tela.
Gule majú dlhú históriu, a ich pôvod siaha do minulosti, kedy ľudia používali lokálne dostupné suroviny na prípravu jedál. Patrili medzi tradičné pokrmy, ktoré sa jedli najmä počas sviatočných období, ale aj bežne. Jedlá sú súčasťou kultúrneho dedičstva a ľudovej kuchyne rôznych regiónov. Ich príprava a konzumácia môžu byť sprevádzané tradičnými postupmi a rituálmi.
Iné varianty tejto maškrty
Existuje mnoho rôznych druhov gúľ s ovocím, ktoré sú populárne v rôznych kuchyniach po celom svete. Každý recept môže byť obohatený o rôzne druhy ovocia a rôzne spôsoby prípravy.
-
Marhuľové gule: Gule naplnené marhuľami alebo marhuľovým lekvárom sú populárnym pokrmom v niektorých stredoeurópskych krajinách, ako je Maďarsko a Rakúsko. Obľúbené sú najmä počas letných mesiacov, keď sú marhule sezónnym ovocím.
-
Čerešňové gule: Čerešne sú výbornou voľbou pre plnenie gúľ, najmä ak chcete do nich pridať sladkú a šťavnatú chuť. Gule s čerešňami môžu byť podávané s čokoládovou polevou alebo s ovocnou omáčkou.
- Jahodové gule: Jahodové gule, tiež známe ako jahodové knedle alebo jahodové knedľušky, sú sladké dezert, ktorý sa pripravuje z tvarohového cesta a jahôd. Sú obľúbené v niektorých stredoeurópskych krajinách a predstavujú chutnú kombináciu jemného cesta a šťavnatých jahôd.
-
Jablkové gule: Gule s jablkami sú obľúbené v mnohých krajinách, najmä počas jesennej sezóny, keď sú jablká hojne dostupné. Okrem jabĺk sa plnia aj škoricou a cukrom, a sú podávané s karamelovým dresingom alebo vanilkovou omáčkou.
Je to len zlomok toho, čo môžete vyskúšať, pretože svetová kuchyňa je plná rôznorodosti a kreativity. Ovocné gule môžu byť chutné a atraktívne dezerty alebo sviatočné jedlá, ktoré pridajú farbu a sladkú chuť do vášho jedálnička.
Vyskúšajte aj náš recept na tvarohové gule s jahodami. Chutiť vám určite budú aj buchty na pare s lekvárom, makové šúľance alebo pečené buchty so slivkovým lekvárom. Máme aj recept na zemiakové lokše ku kačke. Skúste aj tento náš recept na tvarohové guľky.
Ingrediencie
- 1 kg zemiaky,
- 350 g výberová polohrubá múka,
- 1 ČL soľ,
- 1 ks vajce,
- 18 ks slivky,
- 200 g strúhanka,
- 100 g maslo,
- 100 g práškový cukor
Postup receptu
1 Slivky je potrebné dôkladne umyť a následne vykôstkovať.
2Medzitým si uvaríme zemiaky v osolenej vode a uvarené ich poriadne rozpučíme vidličkou.
3
K zemiakom pridáme aj polohrubú múku, vajce a vypracujeme to na hladké cesto. Odporúča sa miešať asi 10 minút.
4
Z cesta si na pomúčenej doske vytvarujeme súvislý pás ako na fotke, ktorý rozkrájame na 18 kúskov.
5
Z každého kúsku si vytvoríme tenšiu placku a vložíme do nej slivku. Z placiek vytvarujeme rovnomerné gule.
6
Gule varíme vo vode približne 12 minút. Potom ich povyberáme z vody.
7
Nakoniec si pripravíme posýpku. Na masle opražíme strúhanku, ktorá by mala byť zlatistá a nie veľmi tmavá.
8
K strúhanke primiešame aj práškový cukor. Posýpkou už len posypeme slivkové gule a môžeme vychutnávať.
Vyskúšajte aj recept na slivkovú nutelu alebo slivkový džem s rumom z webu Ženy v meste. Tu je zase recept na pečené gaštany.
Videorecept