Čas prípravy: 20 minút,
Počet porcií: 6
 
Varené červené víno je jeden z naozaj populárnych zimných nápojov, ktoré obsahujú alkohol. Doprajte si k nemu aj chutné koláče s webom chutné recepty.

Varené červené víno

História vareného červeného vína siaha až do staroveku. Prvé zmienky o dochutenom víne pochádzajú už z čias antického Ríma, kde bolo zvykom miešať víno s rôznymi koreninami a bylinkami, aby sa z neho stal teplý, hrejivý nápoj. Tento zvyk sa postupne rozšíril aj do ďalších častí Európy a stal sa obľúbeným najmä v chladných mesiacoch a počas sviatočných období.

V stredoveku sa varené červené víno stalo tradičným nápojom, ktorý sa pil vo veľkom množstve, a to najmä v chladnejších oblastiach. Na prípravu sa používali rôzne ingrediencie, vrátane škorice, zázvoru a citrusových šupiek. Niekedy sa pridávali aj med, citrónová šťava alebo iné sladidlá a aromatické látky.

Na Slovensku je varené červené víno tradičným nápojom najmä v zimných mesiacoch a počas vianočných sviatkov. Často sa pripravuje doma, no je tiež dostupné na rôznych verejných podujatiach, ako sú trhy, výstavy či iné spoločenské udalosti. Je obľúbené v horských strediskách, kde slúži na zahriatie po zimnej turistike.

Varené červené víno je jednoducho dôležitou súčasťou kultúrneho a gastronomického dedičstva našej krajiny. Mnohí ľudia ho spájajú s príjemnými spomienkami na zimné obdobie a sviatočné chvíle.

Benefity

Varené červené víno má niekoľko potenciálnych výhod, pokiaľ sa konzumuje v rozumnom množstve:

  • Antioxidanty: Červené víno obsahuje polyfenoly, ktoré sú silné antioxidanty. Pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele a môžu prispieť k ochrane buniek pred poškodením.
  • Srdcové zdravie: Mnohé štúdie naznačujú, že mierna konzumácia červeného vína môže prispieť k zlepšeniu zdravia srdca a ciev. Obsahuje látky, ako je resveratrol, ktoré sú spojené s ochranou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
  • Zlepšenie obehového systému: Resveratrol a iné zlúčeniny prítomné v červenom víne môžu pomôcť rozširovať cievy, čo zlepšuje krvný obeh a môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť srdca.
  • Znižovanie hladiny cholesterolu: Niektoré štúdie ukázali, že primeraná konzumácia červeného vína môže prispieť k zlepšeniu pomeru „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu v tele.
  • Ochrana mozgu: Resveratrol môže mať ochranný účinok na mozgové bunky a môže byť spojený s nižším rizikom neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.
  • Ochrana pred niektorými typmi rakoviny: Niekedy sú polyfenoly v červenom víne spojené s nižším rizikom niektorých typov rakoviny, najmä čriev a pľúc.
  • Zlepšenie nálady: V miernych množstvách môže červené víno prispieť k uvoľneniu a zlepšeniu nálady.

Je dôležité zdôrazniť, že tieto výhody sú spojené s miernou konzumáciou červeného vína. Nadmerná konzumácia alkoholu môže mať negatívne zdravotné dôsledky. Ak uvažujete o pravidelnej konzumácii vína alebo a máte zdravotné problémy, je vždy vhodné konzultovať to so svojím lekárom.

Na stránke chutné recepty nájdete aj recept na vianočný nealko punč.

Tipy na recepty s červeným vareným vínom

Varené červené víno je skvelým doplnkom k jedlu. Ak si s ním chcete ochutiť jedlo, môžete vyskúšať pripraviť niektoré jedlá, ktoré majú varené červené víno ako dôležitú súčasť. Tu sú niektoré príklady:

  • Varený kompót s chuťou vína: Varený kompót môže byť vylepšený chuťou vareného červeného vína. Stačí pridať malé množstvo vína a nechať zmes krátko prevrieť, aby sa chutné arómy dostali do kompótu.
  • Zapekané ovocie s vínovou omáčkou: Dajte do pekáča kúsky čerstvého ovocia (napr. hrušky, jablká) a zalejte ich vareným červeným vínom. Opekajte v rúre a podávajte s omáčkou zredukovanou z vareného vína.
  • Chuť vína v dezerte: Pri príprave dezertov môžete využiť chuť vareného červeného vína, napríklad v príprave polevy alebo náplní do zákuskov.

Pamätajte, že pri príprave jedál so vareným červeným vínom je dôležité dodržať umiernenosť, aby sa zachovala rovnováha chutí a aby sa predišlo príliš intenzívnemu alkoholovému obsahu v jedle.

Skúste aj náš recept na linecké cesto. Alebo recept na vianočný punč. Vyskúšajte aj náš recept na Turbo punč. A tu je recept na originálne bombardino. Vyskúšajte aj náš vianočný nealko punč.

Ingrediencie

  • 1 l červeného vína podľa výberu,
  • na dochutenie:
  • 3 ks celá škorica,
  • 6 ks klinček,
  • 2 ks badián,
  • na dosladenie: 1 ks vanilínový cukor (môžeme aj vynechať, chuť vína ale výborne doladí),
  • kryštálový alebo trstinový cukor alebo med – podľa chuti,

Postup receptu

Do hrnca pridáme červené víno podľa vlastného výberu. Na dochutenie pridáme celú škoricu, klinčeky, badián. Na miernom stupni privedieme do varu. Odstavíme.

Varené červené víno. Foto: Nela

Červené varené víno dosladíme podľa chuti. Vanilínový cukor varené červené víno nádherne prevonia. Trstinový (kryštálový) cukor pridáme podľa potreby, záleží, aký druh červeného vína sme si zvolili. Na dosladenie môžeme pridať med, je zdravší.

Varené červené víno. Foto: Michal Trško
Varené červené víno. Foto: Michal Trško

Tip: Víno môžeme dochutiť nakrájaným ovocím. Na malé kolieska si nakrájame pomaranč a mandarínku. Ovocia si pridajte podľa chuti, pokojne aj nejaké iné. Napríklad jablko, čučoriedky, alebo černice. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na horúce vianočné nápoje.

Na zdravie, hotové varené červené víno ihneď podávame. Skúste aj náš recept na punčové rezy.

Videorecept

Čo podávať k varenému červenému vínu

K varenému červenému vínu môžete podávať rôzne jedlá, ktoré dokážu doplniť jeho chuť a vytvoriť harmonickú kombináciu. Tu sú niektoré nápady:

Syry a Ovocie: Podávajte rôzne druhy syrov, ako je brie, camembert, gorgonzola či cheddar, spolu s plátmi čerstvého ovocia, ako sú hrušky, jablká, figy alebo hrozno.

Tmavá Čokoláda: Tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa vytvára skvelý kontrast s hrejivou chuťou vareného červeného vína.

Orechy a Suché Ovocie: Mandle, vlašské orechy, kešu orechy či sušené marhule a slivky sú výborným doplnkom k varenému vínu.

Kozie a Ovčie Mäkké Syry: Ich pikantná chuť a krémová textúra dobre kontrastujú s hrejivým nápojom.

Slané Pokrmy: Varené víno môžete podávať aj k niektorým slaným jedlám, ako sú tapas, šunka či salámy.

Tmavé Masové Pokrmy: K hovädziemu mäsu, diviačine alebo jeleniemu mäsu, ktoré boli dusené alebo pripravené v omáčke z vareného vína, je varené červené víno skvelým doplnkom.

Medovo-Škoricový Dezert: Medovo-škoricová chuť sa skvele hodí k varenému vínu. Môžete pripraviť dezert s týmito prísadami a podávať ho k vínu.

Chuťové Kontrasty: Skombinujte sladké a kyslé prísady, aby ste vytvorili zaujímavé kombinácie, napríklad hrušky s horgonzolou a medom.

Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby ste si jedlá a víno užili. Experimentujte s rôznymi kombináciami a objavujte vlastné obľúbené párovania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu