Tradičná zemiaková haruľa sa často zamieňa aj za zemiakové placky. Na Slovensku má dlhú históriu v slovenskej kuchyni, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Tieto autentické jedlá nám pripomínajú spojenie so starými receptami a tradíciami, ktoré sú pevne zakorenené v kultúre krajiny. Ich jednoduchosť a zároveň ohromujúca chuť ich robia ideálnym spoločníkom pre hriešne gurmánske potešenie.
Zemiaková haruľa
Haruľa, sa vyrába z pár základných surovín – cesta a zemiakov. Tieto jednoduché ingrediencie sa spolu v jedinečný pokrm, ktorý svojou prítomnosťou obohacuje slovenskú kuchyňu. Krátky čas prípravy zaručuje, že môžete mať za pár okamihov na tanieri uchvatné jedlo, pričom zachováva autentickú chuť a vôňu minulých čias.
Pre Slovákov je zemiaková haruľa nielen gastronomickým zážitkom, ale aj cenným spojením s tradíciou a spomienkami na rodinné oslavy a stretnutia s priateľmi. Nech už sú podávané s bryndzou, kyslou kapustou, alebo inými prísadami, tieto placky udržiavajú svoju miestu na stole pri rôznych príležitostiach.
Zemiaková haruľa je tak viac než len jedlo – je to symbol spolupatričnosti, spojenia s minulosťou a súčasnosťou, ktorý nás spája cez chuťové zážitky a tradície. Jej prítomnosť v slovenskej kuchyni je svedectvom o odhodlaní uchovať a zachovať poklady minulosti pre budúce generácie.
Základom zemiakovej harule sú samozrejme zemiaky, ktoré sú medzi Slovákmi velmi populárne z niekoľkých dôvodov ako napríklad:
- Všestrannosť: Zemiaky sú mimoriadne všestrannou surovinou, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Dajú sa variť, piecť, smažiť, dusiť, a takmer každý jedálniček môže obsahovať zemiaky, či už ako prílohu, hlavný pokrm alebo súčasť šalátu.
- Výživová hodnota: Zemiaky sú bohatým zdrojom živín, vrátane vitamínu C, vitamínu B6, draslíka, vlákniny a antioxidantov. Poskytujú energiu v podobe komplexných sacharidov a sú relatívne nízkokalorické, čo ich robí vhodnými pre rôzne diéty.
- Dostupnosť a cena: Zemiaky sú v mnohých častiach sveta ľahko dostupné a cenovo prístupné. Toto zvyšuje ich populárnosť ako cenovo výhodnú základnú surovinu.
- Chuťová variabilita: Zemiaky majú neutrálnu chuť, ktorá im umožňuje prijímať rôzne dochucovadlá a ingrediencie. Môžu byť sladké alebo slané, mastné alebo ľahké, podľa toho, ako sú pripravené.
- Nasytivosť: Vďaka obsahu vlákniny a komplexných sacharidov sa zemiaky považujú za sýte jedlo, ktoré pomáha udržiavať pocit sýtosti po jedle.
Pripravte si s nami aj zapekané zemiaky alebo zemiakovú kašu. Máme aj recept na zemiakové lokše ku kačke.
História
História prípravy zemiakových placiek siaha do minulosti, keď sa zemiaky začali šíriť z Ameriky do Európy v priebehu 16. a 17. storočia. Tieto nové plodiny získali pozornosť európskych kuchárov, ktorí začali experimentovať s rôznymi spôsobmi ich prípravy.
Začiatky zemiakových harúľ alebo placiek boli skromné – jednoducho sa stláčali zemiaky na platňu a piekli sa na ohni alebo na panvici. Postupne sa však recepty na placky začali zdokonaľovať a rôzne varianty sa objavovali v rôznych regiónoch.
V strednej Európe, kde sú zemiaky dnes neodmysliteľnou súčasťou kuchyne, sa zemiakové placky stali populárnymi v 18. a 19. storočí. Boli prispôsobené miestnym chutiam a dostupným surovinám. Zemiakové placky boli tradičným jedlom pre ľudí s obmedzenými zdrojmi a využívali sa ako lacná a sýta alternatíva. Zemiaková haruľa je práve takýmto príkladom u nás na Slovensku.
S priebehom času receptov na zemiakové placky pribúdalo. Začali sa pridávať ďalšie ingrediencie, ako sú múka, vajcia a cibuľa, aby sa dosiahla lepšia konzistencia a chuť. Placky sa začali piecť nielen ako bežné denné jedlá, ale aj ako sviatočné a oslavné jedlá.
História prípravy zemiakových placiek je príbehom adaptácie, kreativity a regionálnej chuti. Tieto jednoduché, no chutné placky sa stali súčasťou mnohých kuchýň a dodnes sa tešia obľube pre svoju výživnú hodnotu a skvelú chuť.
Ešte pre vás na webe Chutné recepty máme napríklad cuketový prívarok s vajcom alebo zemiakovú polievku. Prípadne vyskúšajte aj náš recept na chrumkavé tofu. Tu je zase naša zemiaková haruľa na plechu.
Ingrediencie
- 600 gramov zemiakov (cca päť stredných kúskov),
- 2 vajcia,
- 4 strúčiky cesnaku,
- 3 polievkové lyžice hladkej múky,
- 1 polievková lyžica majoránu,
- 0,5 kávovej lyžičky vegety,
- 0,5 kávovej lyžičky čierneho korenia,
- soľ podľa chuti,
- slnečnicový olej alebo masť,
Postup receptu
1 Zemiaky najemno nastrúhame. Pridáme vajcia, soľ, čierne korenie, vegetu, majoránku, pretlačený cesnak a zmiešame.
2
Pridáme múku na zahustenie zmesi a znovu premiešame. Na panvicu necháme rozohriať olej.
3
Môžeme začať vyprážať harule. Tie opekáme dozlatista z oboch strán. Ja robím najradšej menšie kolieska, aby sa mi na panvici dobre otáčali.
4
Haruľu ukladáme na tanier na papierové obrúsky, ktoré do seba vpijú prebytočný tuk z vyprážania.
Tip na záver: Zemiaková haruľa chutí výborne s mnohými prílohami, napríklad s kyslou kapustou. Dobrú chuť. Skúste aj náš recept na uhorkový šalát so smotanou.
Videorecept
S čím sa dá zemiaková harula podávať?
Zemiakové harule sa dajú podávať s rôznymi prísadami a doplnkami, čo umožňuje vytvárať rôzne chute a kombinácie. Tu sú niektoré možnosti, s ktorými sa zemiaková haruľa tradične podáva:
Bryndza: Toto je jeden z najtradičnejších spoločníkov pre haruľu. Bryndza pridáva výraznú chuť a krémovosť.
Kyslá kapusta: Kombinácia kyslej kapusty a zemiakových harúľ je veľmi obľúbená v slovenskej kuchyni. Kyslosť kapusty kontrastuje s chuťou zemiakov a vytvára skvelú rovnováhu. Zemiaková haruľa s kyslou kapustou proste chutí užasne.
Slanina a cibuľa: Táto klasická kombinácia pridáva chuťovú hĺbku a vôňu. Opečená slanina a cibuľa sú výbornými doplnkami.
Uhorky: Zemiaková haruľa výborne chutí s rôznymi druhmi uhoriek (zavárané alebo čerstvé) alebo omáčok s uhorkami ako je tatárska omáčka.
Varené vajcia: Sú ďalšou prísadou, ktorú môžete pridať k zemiakovým plackám. Vajcia môžete nakrájať a pokvapkať omáčkou alebo k nim podávať placky celé.
Kapustový šalát: Zemiakové harule podávané s čerstvým kapustovým šalátom sú skvelá kombinácia, ktorá pridá osviežujúcu chuť.
Ovocie: Ak preferujete sladkú verziu, môžete zemiakové harule skúsiť so sladkým ovocím, ako sú jablká, marhule alebo lesné plody.
Syr: Rôzne druhy syra, ako tvaroh alebo tvrdý syr, môžu byť skvelým doplnkom k zemiakovým harúľam, pridávajúc k nim ďalšiu textúru a chuť.
Špenátová alebo zeleninová príloha: Zemiakové harule môžete podávať s čerstvým špenátom alebo inými zeleninovými prílohami, čím pridáte farbu a zdravý doplnok.
Tieto sú len niektoré z možností, s čím sa dajú zemiakové harule podávať. Fantázii sa medze nekladú a môžete experimentovať s rôznymi kombináciami, aby ste dosiahli chuťový zážitok, ktorý vám bude najviac chutiť.