Najlepšie tradičné zemiakové lokše ku kačke sú tie domáce. Vyskúšajte babičkin recept aj vy! Varte s nami tradične a chutne, potešte seba i vaše okolie.
Zemiakové lokše ku kačke
Zemiakové lokše chutia fantasticky na slano s pečenou husacinou a dusenou kapustou. Skvelé sú kačacie prsia, tu je recept. Sú ale vynikajúce aj na sladko so slivkových lekvárom či makom. Hotové upečené zemiakové lokše potierame opraženým maslom alebo masťou. Po vychladnutí, bez pomastenia si lokše môžeme aj zamraziť.
Okrem tradičných zemiakových lokší s kačacím mäsom existujú aj rôzne varianty tohto jedla. Môžu sa pridať rôzne prísady, ako napríklad údené mäso, bryndza, slanina alebo hrianka. Zemiakové lokše sa tiež často podávajú so sladkými prílohami, ako je džem, tvaroh, lekvár alebo kandizované ovocie.
Zemiakové lokše ku kačke majú v slovenskej kuchyni dlhú tradíciu a sú súčasťou miestnej kultúry a dedičstva. Sú obľúbenou pochúťkou na rôznych podujatiach, ako sú trhy, miestne festivaly a svadby. A tu je k nim oevrený recept.
História
Zemiakové lokše majú bohatú históriu a sú súčasťou tradičnej slovenskej kuchyne už stáročia. Ich pôvod sa datuje až do obdobia, keď zemiaky začali byť v Európe populárne a šírili sa z Ameriky.
Zemiaky, ktoré sú hlavnou surovinou pre zemiakové lokše, boli do Európy dovezené zo Severnej a Južnej Ameriky počas 16. a 17. storočia. Zemiaky sa na Slovensku začali intenzívnejšie pestovať a konzumovať v 18. storočí, a postupne sa stali dôležitou súčasťou miestnej stravy.
Lokše samotné majú zrejme korene v tradičných jedlách, ktoré sa podobajú plackám. Zemiakové cesto sa vyrába rozotretím surových zemiakov a zmiešaním s múkou. Toto cesto sa potom tvaruje do tenkých placiek, ktoré sa pečú na rozpálenom plechu alebo v panvici.
V minulosti boli zemiakové lokše obľúbeným jedlom na vidieku a medzi chudobnejšími vrstvami obyvateľstva, pretože zemiaky boli lacnou potravinou a dostupné väčšine ľudí. Bolo to jednoduché a sýte jedlo, ktoré dokázalo nasýtiť žalúdok.
V priebehu času sa zemiakové lokše ku kačke (nielen) stali súčasťou slovenskej kultúry a gastronómie. Dnes sú populárnym jedlom nielen na vidieku, ale aj v reštauráciách a domácnostiach po celom Slovensku. Sú súčasťou tradičných jedál na rôznych podujatiach a sviatkoch, a stále si udržiavajú svoju popularitu.
Zemiakové lokše ku kačke majú pre Slovákov aj symbolický význam a sú súčasťou národného kulinárskeho dedičstva. Sú ukážkou jednoduchosti, chuti a tradície, ktoré sú dôležitou súčasťou slovenskej kuchyne a kultúry.
Vyskúšajte aj recepty na kurací perkelt, pizza slimáky alebo aj recept na pečenú hus či pečené kačacie prsia. Ďalšie recepty nájdete na titulnej stránke nášho webu Chutné recepty.
Ingrediencie
- cesto na zemiakové lokše,
- 600 g zemiaky uvarené v šupke,
- cca 200 g hladká špaldová (hladká) múka – podľa potreby,
- štipka soli,
Postup receptu na lokše ku kačke
1Zemiaky uvaríme v šupke. Trvá to približne 20 minút. Necháme ich dobre vychladnúť. Potom ich nastrúhame najemno, roztlačíme, alebo aj pomelieme. Ďalej pridáme hladkú múku a štipku soli.
2Z týchto surovín si pripravíme elastické cesto. Múku pridávame postupne podľa potreby, záleží to od druhu zemiakov, koľko múky pohltia. Nové zemiaky nie sú na prípravu lokší veľmi vhodné.
3Cesto z nových zemiakov má tendenciu rednúť. Ak by sme si spracovali príliš tuhé cesto, lokše by boli tvrdšie. Z cesta si urobíme dlhší valec (ako knedľu), ktorý si krájame na hrubšie kolieska.
4Každé koliesko vyvaľkáme natenko, približne 2-3 mm. Pomáhame si múkou, aby sa nám lokše pri vaľkaní nelepili na dosku. Veľkosť lokší záleží od veľkosti panvice. Pečenie ide veľmi rýchlo.
5Zemiakové lokše ku kačke pečieme na kvalitnej rozohriatej panvici bez pridania tuku, z každej strany, pokiaľ nebudú mať škvrny hnedastej farby. Panvicu čistíme priebežne od múky papierovým obrúskom.
Tip na záver: Tradičné domáce zemiakové lokše si môžeme pripraviť aj zo zvyšných dusených zemiakov alebo zemiakovej kaše. Je však potrebné, aby boli zemaky správne roztlačené. Múku pridávame podľa potreby, aby nám vzniklo elastické cesto. Prajeme vám dobrú chuť!
Videorecept
Akým spôsobom sa dajú zemiakové lokše ku kačke podávať?
Zemiakové lokše ku kačke sa dajú podávať niekoľkými spôsobmi, aby vynikli v kombinácii s mäsom a vytvorili dokonalý chuťový zážitok. Tu sú niektoré nápady:
Tradičné podávanie: Zemiakové lokše môžete jednoducho podávať ako prílohu k pečenému kačaciemu mäsu. Ich neutrálna chuť a mäkká textúra vytvárajú príjemný kontrast k intenzívnemu chuťovému profilu kačacieho mäsa.
Lokše ku kačke s omáčkou: Kačacia pečeň, marhuľová omáčka alebo iné ovocné omáčky sú skvelými spoločníkmi k zemiakovým lokšiam. Ich sladká a kyselkavá chuť dokáže perfektne doplniť neutrálnu chuť lokší a vytvoriť harmonickú kombináciu.
Kombinácia s čerstvou zeleninou: Podávanie zemiakových lokší s čerstvou zeleninou, ako je šalát alebo dusená zelenina, môže zabezpečiť vyvážený obed. Čerstvé farby a kyselkavá chuť zeleniny dodajú kontrast k bohatým a mäsitým kačacím jedlám.
Zakomponovanie do rolády: Skúste zemiakové lokše zrolovať s plnkou z kačacieho mäsa a zeleniny. Táto kreatívna prezentácia prináša chuťový zážitok na úplne novú úroveň a okrem toho to pôsobí veľmi elegantne.
Variácie omáčok: Experimentujte s rôznymi omáčkami, ako je bazalková omáčka, hrušková omáčka alebo sladká chilli omáčka. Tieto omáčky môžu pridať pestrú škálu chutí k vašim zemiakovým lokšiam a kačaciemu mäsu.
Bylinky: Skúste pridať do zemiakových lokší čerstvé bylinky, ako je petržlen, tymián alebo rozmarín, ktoré dokážu oživiť celý pokrm a dodajú mu unikátnu vôňu a chuť.
Prezentácia: Venujte pozornosť aj estetickej stránke podávania. Ukladajte zemiakové lokše na tanier kreatívnym spôsobom, pridajte čerstvú zeleninu a vytvorte pôsobivý vzhľad, ktorý zaujme vašich hostí.
Záleží na vás, akým spôsobom uprednostňujete podávať zemiakové lokše s kačacím mäsom. Každý z týchto prístupov môže vytvoriť výnimočný a nezabudnuteľný zážitok.